Wspomnienie NMP Fatimskiej - 13 maja, sobota

100-lecie objawień! Pierwsze objawienie Maryi w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji miało miejsce 13 maja 1917 r. (było ono poprzedzone ukazaniem się dzieciom Anioła Pokoju w 1916 r.). Cudowna Pani powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata".

Miesiąc później, podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była bardziej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca.
Czwartego objawienia przewidzianego na 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. W piątym objawieniu 13 września Maryja ponowiła prośbę o odmawianie różańca. Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie Cova da Iria zgromadziło się 70 tys. ludzi. Cudem słońca Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy". Podczas objawień w Fatimie Maryja przekazała trzy tajemnice fatimskie. Więcej na temat objawień można znaleźć na stronie Sekretariatu Fatimskiego.

Dokładnie w dniu pierwszego objawienia 13 maja 1917 r. Eguenio Pacelli (późniejszy papież Pius XII) został konsekrowany na biskupa.

13 maja 1930 r. Kościół oficjalnie potwierdził wiarygodność objawień fatimskich.

13 maja 1942 r., w 25 rocznicę objawień fatimskich, Watykan ujawnił pierwszą tajemnicę fatimską.

13 maja 1946 r. kard. Masalla jako osobisty delegat papieża Piusa XII koronował w jego imieniu figurę, a Pius XII ujawnił drugą tajemnicę fatimską (trzecią tajemnicę fatimską Jan Paweł II ujawnił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie 26 czerwca 2000 r.).

13 maja 1967 r. w 50 rocznicę objawień fatimskich papież Paweł VI w osobistej pielgrzymce nawiedził sanktuarium w Fatimie, gdzie modlił się razem z s. Łucją.

13 maja 1981 r. miał miejsce zamach na papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie życia.

13 maja 1982 r. rok po zamachu Ojciec Święty był w Fatimie podziękować Matce Bożej za cud ocalenia.

13 maja 1987 r. papeż Jan Paweł II idąc w ślady poprzedników Piusa XII i Pawła VI odnowił poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

12-13 maja 2010 r. papież Benedykt VI nawiedził sanktuarium i podkreślał znaczenie cudownych objawień fatimskich.