43. rocznica pierwszego nawiedzenia Sanktuarium przez papieża - 2 czerwca

2 czerwca 1979 r. pierwszy raz podczas pierwszej pielgrzymki do Polski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się nowo wybrany papież Jan Paweł II.

Odbyło się w niezwykle symboliczny sposób.

W sobotę rano, 2 czerwca, ok. godziny 7.45 samolot włoskich linii lotniczych z Papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino; ok. godziny 9.30 samolot doleciał do Krakowa, gdzie zatoczył duże koło nad miastem, a następnie ok. godziny 10 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. W momencie przybycia Ojca Świętego na polską ziemię zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów w Polsce. Miliony Polaków śledziły przebieg ceremonii powitalnej za pośrednictwem telewizji; był to dzień wolny od pracy. Papież po zejściu na płytę lotniska uklęknął i ucałował ziemię. Po powitaniach na lotnisku Jan Paweł II w towarzystwie Ks. Prymasa i kard. Casaroli wsiadł do specjalnie przygotowanego odkrytego białego samochodu, który od tego czasu nosi nazwę „Papamobile”. Na trasie przejazdu, przyozdobionej flagami polskimi i papieskimi oraz wizerunkami Papieża, zgromadziły się tłumy wiernych owacyjnie witających Ojca Świętego oklaskami okrzykami i kwiatami. W bazylice archidiecezjalnej powitał Jana Pawła II ks. prymas kard. Stefan Wyszyński, po czym po modlitwie Ojciec Święty wygłosił krótkie przemówienie do duchowieństwa.

Następnie papież udał się do sanktuarium MB Łaskawej, patronki stolicy na spotkanie z siostrami zakonnymi. Wtedy dopiero papież pojechał do rezydencji Prymasa Polski przy ul. Miodowej na obiad.

Dopiero po południu, kilkanaście minut po godz. 14 nastąpiło w Belwederze spotkanie Papieża i towarzyszących mu osób z przedstawicielami najwyższych władz PRL z Edwardem Gierkiem i Henrykiem Jabłońskim na czele. Przemówienie wygłosił I sekretarz KC PZPR Edward Gierek i ofiarował Papieżowi miniaturkę pomnika Bohaterów Westerplatte.

Jak z tego wynika papież Polak, podczas pierwszej wizyty, pierwszego dnia, zaraz po wylądowaniu i nawiedzeniu archikatedry oddał hołd Matce Bożej Łaskawej przed obrazem w Sanktuarium.