OGŁOSZENIA
2 Niedziela Zwykła – 19 stycznia 2025 r.
♦ W kościele przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11,17-27). Zachęcamy wszystkich do modlitwy o dar jedności.
♦ Dziś o godz. 18.30, w naszej świątyni, odbędzie się koncert – Echo Świątecznej Nocy, w wykonaniu chóru Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w Warszawie. Szczegółowe informacje na plakatach.
♦ W czwartek 23 stycznia, mija 12. rocznica śmierci Ks. Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. Tego dnia o godz. 19.00, w Archikatedrze, zostanie odprawiona Msza św. w Jego intencji. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
♦ W sobotę, o godz. 19.15, nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej, połączone z odczytaniem próśb i podziękowań.
♦ Polecamy książkę - Matka Boża Łaskawa w Warszawie, oraz najnowszy numer formacyjnego pisma jezuitów – Manreza, pt: Reforma życia.
♦ Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwy i ofiary, jakie składacie na tacę – na utrzymanie i funkcjonowanie naszej świątyni.
♦ W kalendarzu liturgicznym - w poniedziałek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa; we wtorek – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy; w piątek - św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora kościoła; w sobotę - święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
♦ POLECAMY:
Reforma własnego życia. Od czego zacząć?,
Módlmy się, aby zawsze było poszanowane prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do kształcenia się, koniecznego, żeby tworzyć lepszy świat.
- ogłoszenia duszpasterskie parafii archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajduje się nasz kościół
- informacje z naszej Archidiecezji Warszawskiej
- informacje dotyczące Kościoła Katolickiego w Polsce na stronie Konferencji Episkopatu Polski
- informacje dotyczące Kościoła Katolickiego na świecie na stronie Radia Watykańskiego
ZAPRASZAMY!
Miejsce jest przyjazne do modlitwy w ciszy i spowiedzi, również dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY
organizowana przez JEZUITÓW w Polsce
Przelewy z dopiskiem UKRAINA
PLN / EUR / USD / GBP
PLN JEZUICKIE CENTRUM SPOŁECZNE BNP Paribas S.A. Nr konta: 30 2030 0045 1110 0000 0289 7440 Adres: ul. Rakowiecka 61 02-532 Warszawa Polska |
EUR Nazwa rachunku: Biuro Misyjne BNP Paribas S.A. Nr konta: PL27 2030 0045 3110 0000 0021 0310 BIC: PPABPLPKXXX Adres: ul. Rakowiecka 61 02-532 Warszawa Polska |
28. Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele - 17 stycznia
Dzień Judaizmu ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, jest obchodzony 17 stycznia i poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Informacje ze strony Episkopatu Polski
27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony 17 stycznia pod hasłem: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”.
Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia
Co roku między 18 a 25 stycznia wierni różnych wyznań chrześcijańskich spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych, konferencjach i wydarzeniach kulturalnych, by budować jedność chrześcijan. Również w Polsce ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się wiele takich wydarzeń ekumenicznych. Jezus na ostatniej wieczerzy modlił się gorliwie, "aby byli jedno". Również i my orędując u Matki Jezusa módlmy się o zjednoczenie wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa tak jak modlił się sam Jezus w modlitwie arcykapłańskiej w wieczerniku:
"aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał [...] Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś" (J 17,21.23).
Ekumenizm (z gr. οικουμένη – oikoumene – zamieszkana ziemia) to ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do jedności pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Organizatorami tego Tygodnia są Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.
Wspomnienie świętego Jana Ogilvie SJ, prezbitera; błogosławionych Ignacego de Azevedo SJ, prezbitera, i Towarzyszy; Jakuba Salèsa SJ, prezbitera, i Wilhelma Saultemouche'a SJ, zakonników, męczenników - 19 stycznia
Święty Jan Ogilvie urodził się w Keith (północna Szkocja) w 1579 r. w protestanckiej rodzinie szlacheckiej. W wieku 15 lat został wysłany do Europy na naukę, którą rozpoczął we Francji, skąd w 1595 r. przeniósł się do Leuven (obecnie Belgia), a potem do Ratyzbony i Ołomuńca. Zdobyta wiedza filozoficzna i teologiczna spowodowała nawrócenie na katolicyzm. 24 grudnia 1599 r. wstąpił w Brnie do Towarzystwa Jezusowego. Od 1607 r. był wykładowcą w Wiedniu.
Św. Józef i nasi Dobroczyńcy - 22 stycznia, środa g. 20.00
W każdą środę (z rzadkimi wyjątkami) zapraszamy do Sanktuarium, aby w sposób szczególny czcić św. Józefa, Oblubieńca NMP, opiekuna Jezusa.
O godz. 20.00 - Msza św. wotywna w intencji dobroczyńców Sanktuarium MBŁ i naszego domu zakonnego.
Dla żywych prosimy o Boże błogosławieństwo, zdrowie i dary Ducha św., a dla zmarłych o miłosierdzie i radość życia wiecznego.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
!!! NOWE WEZWANIA w LITANII DO ŚW. JÓZEFA !!!
1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.
12 czerwca 2021 roku Konferencja Episkopatu Polski, zgodnie z Listem Kongregacji zatwierdziła brzmienie wezwań w języku polskim, przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich.
Nowe brzmienie Litanii obowiązuje z dniem podjęcia uchwały:
Nabożeństwo i Msza św. do MB Łaskawej - Patronki Warszawy i Strażniczki Polski - 25 stycznia, sobota, g. 19.15
Dzień modlitw za islam w Kościele Katolickim w Polsce - 26 stycznia
Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła na ten dzień Dzień islamu. Pamiętajmy, że właśnie w krajach islamskich dochodzi obecnie do największych okrucieństw i masowego zabijania chrześcijan.
Ten dzień kończy serię modlitw, okolicznościowych spotkań w dialogu w odniesieniu do ludzi wyznających judaizm, chrześcijaństwo i islam. Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce nawiązuje do ponad trzechsetletniej pokojowej koegzystencji muzułmanów i ludności chrześcijańskiej na terenach wschodniej Polski. Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się obecnie na 20-25 tys. osób. Matka Boża Łaskawa patronuje nam szczególnie w tym dniu i w sprawach dotyczących relacji islamu i chrześcijaństwa. Lud i władze miasta Warszawy już w 1652 roku zwrócili się z prośbą do Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski w ostatnim wezwaniu zawartym w Votum Varsaviae, aby daleko odpędziła od nas wojny z imperium islamskim i broniła swoich czcicieli i swoją świątynię - wezwanie jakże aktualne w obecnych czasach. Módlmy się więc w tym dniu przed Matką Bożą Łaskawą szczególnie o to, aby wyznawcy islamu wyrzekli się przemocy i przestali prześladować i mordować chrześcijan, swoich współwyznawców i wyznawców innych religii (w dodatku wyznając przy tym, że Allah jest wielki). Módlmy się za muzułmanów, aby odnaleźli Boga Ojca bogatego w miłosierdzie, by w jednym ze swoich proroków odnaleźli Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela, i aby otworzyli się na działanie Ducha Świętego.
Msza za naszych zmarłych - 27 stycznia, poniedziałek g. 20.00
W każdy 2. i 4. poniedziałek miesiąca, przez cały rok,
odprawiamy Mszę Świętą o godz. 20.00 w intencji zbiorowej za zmarłych, których dołączyliśmy w listopadowych wypominkach.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy za tych, którzy są dla nas ważni, a już odeszli z tego świata.
Msza św. dla poszukujących męża albo żony g. 20:00 - 28 stycznia, wtorek
Spotkania w duszpasterstwie "Platan" – to wspólnota katolików stanu wolnego otwartych na małżeństwo.
W ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 20.00.
Po mszach organizujemy spotkania integracyjne.
Chętnych do służby przy ołtarzu zapraszamy do zakrystii odpowiednio wcześniej przed Eucharystią.
INFORMACJE O DUSZPASTERSTWIE PLATAN
Msze odbywają się na Starym Mieście w Warszawie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w ciągu całego roku w ostatni wtorek miesiąca o godz. 20. Odbywają się bez wyjątków, czyli również w okresie wakacyjnym, w okresach świątecznych i innych. Comiesięczne msze święte odprawiane są w intencji o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich poszukujących męża albo żony za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej.
Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia tej drugiej połowy małżeńskiej.
1,5% na Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
Jest już czas rocznych rozliczeń podatkowych.
Przy rozliczaniu odpisu prosimy pamiętać o tym ile dobra się dzieje w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Prosimy więc Państwa o wsparcie działań jezuitów przy Sanktuarium swoim 1,5% podatku dochodowego.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWE ODPISY
Prosimy o poświęcenie chwili czasu na wypełnienie tej części rozliczenia podatkowego nawet jeśli byłaby to drobna suma, np. tylko 2 zł. Właśnie z takiego "wdowiego grosika" wspierane są u nas: kult na większą chwałę Bożą, oddawanie czci Matce Bożej, troska o Polskę, Warszawę i o duszpasterstwo i ewangelizację.
Msza św. z błogosławieństwem Wody św. Ignacego Loyoli - 31 stycznia g. 17:30
Co to jest woda świętego Ignacego?
62. rocznica śmierci o. Józefa Andrasza SJ - 1 lutego
O. Józef Andrasz zmarł 1 lutego 1963 roku w Krakowie.
Ojciec Andrasz towarzyszył duchowo św. Siostrze Faustynie Kowalskiej i kilku osobom, wobec których toczą się procesy beatyfikacyjne. Kapłan jezuita, kierownik duchowy i spowiednik św. Faustyny, bł. Anieli Salawy, bł. m. Klemensy Staszewskiej OSU, sł. Bożej m Pauli Tajber ZDCH, s. Kaliksty Piekarczyk ZMBM.
O. Andrasz zapoczątkował stałe nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia (1943 r.) w Łagiewnikach. Tam wystawił do publicznego kultu obraz "Jezu ufam Tobie". Jest najczęściej wspominanym kapłanem w "Dzienniczku" św. Faustyny (59 razy). Autor pierwszej biografii św. Faustyny.
Pamiętajmy o nim w modlitwach. Jeśli ktoś posiada jakieś materiały biograficzne lub chciałby złożyć świadectwo o życiu i działalności o. Andrasza to bardzo prosimy o kontakt z Kurią jezuitów w Krakowie. Więcej informacji o ojcu Andraszu znajdziemy na stronie promocyjnej andrasz.eu, także na stronie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i na stronie Sądeczanina.
Pierwsza sobota miesiąca - 1 lutego
Jest to część drugiej tajemnicy fatimskiej.
Pierwszosobotnie Czuwanie z Maryją nad Słowem Pana - 1 lutego, sobota g. 20:00
W pierwszą sobotę miesiąca, odbędzie się czuwanie modlitewne z Maryją nad słowem Pana.
Rozpocznie je Msza święta wieczorna o godz 20.00, po niej odbędzie modlitwa o dary duchowe połączona z uwielbieniem. Zakończenie około godz. 22.00. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną otwierać się na Ducha Świętego trwając na modlitwie z Matką Bożą.
ZAPRASZAMY DO UWIELBIANIA BOGA!
Pan Bóg stworzył człowieka, aby Pana Boga znał, oddawał Mu cześć, z całego serca kochał
i służył Mu, a przez to osiągnął szczęście wieczne.
Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego
Święto to wypada 40 dnia po Bożym Narodzeniu na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej.
Chociaż jeszcze do 1951 r. był to w Polsce dzień wolny od pracy, to nie jest to święto obowiązkowe.
Od 1997 r. dzień ten został ustanowiony przez Jana Pawła II jako Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W tym roku obchodzimy XXI Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za tych, którzy podjęli radykalne kroki ofiarowania się Bogu - za osoby konsekrowane, m.in. za nas zakonników. Bardzo prosimy o szczególną modlitwę w intencji tych, którzy odpowiadając na powołanie Boże, wybrali bardziej radykalną drogę naśladowania Jezusa Chrystusa.
W Polsce święto to ma wyraźny aspekt maryjny i w tradycji polskiej obchodzone jest również jako Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic. Zapalone gromnice daje się do rąk konającym. Na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach, również zapala się gromnice. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowoochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie.
Dziś przed mszą św. jest obrzęd błogosławienia zapalonych świec i procesja ze świecami. W dniu dzisiejszym wolno także wrócić do śpiewu kolęd podczas liturgii.
Św. Jana de Brito SJ i bł. Rudolfa Aquavivy SJ i towarzyszy męczenników - 4 lutego
Jan de Brito urodził się w arystokratycznej rodzinie w dniu 1 marca 1647 r. w Lizbonie. Kiedy jako dziecko ciężko zachorował, jego matka, spokrewniona z lizbońskim dworem, wezwała orędownictwa św. Franciszka Ksawerego, oddając swego syna pod jego opiekę. Jan wyzdrowiał. Stał się ulubionym towarzyszem Don Pedro, który został później królem Portugalii. Janowi jednak nie wystarczyło noszenie habitu misjonarza i podążanie śladami św. Franciszka Ksawerego.
Mając 15 lat, w 1662 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego mimo sprzeciwu rodziny i przyjaciół. W czasie studiów wykazał się dużą bystrością i zdolnościami, dlatego po święceniach starano się go zatrzymać w Portugalii. Jan jednak bardzo chciał nieść Ewangelię na Daleki Wschód. W 1673 r. wyruszył w podróż do Goa (południowe Indie) z 16 innymi jezuitami.