XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 10 listopada, niedziela

Dzień Solidarności z chrześcijanami na Bilskim WschodzieXV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym 12.11.2023 r. - w tym roku chcemy objąć modlitwą i wsparciem chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Towarzyszy nam hasło: „To jest zawsze nasz dom”.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się co roku w drugą niedzielę listopada. Tym razem PKWP chce poświęcić go wsparciu chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym 13.11.2022 r. - "Solidarni z Ukrainą"

XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 14.11.2021 - Liban

XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym 13.11.2020 r. - "Podaruj nadzieję" - Republika Środkowoafrykańska

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 10.11.2019 - SUDAN PŁD.

X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 28.10.2018 - Pakistan

W niedzielę, 28 października, Kościół w Polsce przeżywał X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizujące go papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) co roku zwraca uwagę na wybrany kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami chrześcijan. W tym roku będzie to Pakistan.
 
Chrześcijanie w Pakistanie stanowią ok. 2% ludności, a katolicy ok. 0,6%.  Rocznie ok. 800 młodych kobiet i dziewcząt jest porywanych i wydawanych za mąż za muzułmanów. W Pakistanie stosuje się nagminnie prawo dot. bluźnierstwa. Oskarżona o bluźnierstwo osoba, słusznie lub niesłusznie, podlega karze śmierci. 99% wszystkich spraw było bezpodstawnych. Jedną z oskarżonych jest Asia Bibi, która od 9 lat przebywa w więzieniu.
 
Obecnie wspólnota chrześcijańska w Pakistanie potrzebuje pomocy w kształceniu kleryków, w formacji sióstr oraz w kwestii intencji mszalnych dla utrzymania lokalnych księży.
Publikujemy list abp. Josepha Coutts’a, arcybiskupa Karachi
przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym:
 
Moi drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu,
Przesyłam wam pozdrowienia z Rzymu z kończącego się już Synodu Biskupów. To było niesamowite doświadczenie jedności, braterstwa oraz poczucia bycia Jednym Katolickim Kościołem zgromadzonym wokół Ojca Świętego.
Przesyłam również pozdrowienia z Kościoła w Pakistanie. Jesteśmy niewielkim i historycznie młodym Kościołem w kraju o ogromnej populacji muzułmańskiej. Dla nas, Chrześcijan żyjących i świadczących o naszej wierze w centrum islamskiego świata, każdy dzień pełen jest trudności i wyzwań. Jednakże wsparcia.
 
Jesteśmy również zachęceni przykładem Kościoła w Polsce. Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był Św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju.
Dziś okazaliście swoje zainteresowanie oraz solidarność z cierpiącym Kościołem na świecie. Pragnę podziękować wszystkim wierzącym w Polsce za ich modlitwy oraz wszelką inną pomoc dla cierpiącego Kościoła, a szczególnie w Pakistanie.
Jednocząc się z wami w Panu, jednej wierze oraz jednym Chrzcie Świętym, modlę się do naszego kochającego Ojca aby wam błogosławił za waszą hojność i dobroć.
 
+ Joseph Kardynał Coutts
Arcybiskup Karachi

IX Dzień Solidarności (2017) - Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

W VIII Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym (2016) zachęcamyliśmy do modlitwy w intencji naszych prześladowanych sióstr i braci i do wsparcia finansowego organizacji pomagającym prześladowanym chrześcijanom.

W 2015 roku VII Dzień Solidarności obchodziliśmy pod hasłem „Ocalmy chrześcijan w Syrii”. Dzień ten organizowany jest po raz drugi z rzędu przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski. Jest to okazja do podjęcia modlitwy o pokój na świecie i o przestrzeganie wolności religijnej. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca także do wsparcia materialnego potrzebujących. Można to zrobić do 31 grudnia 2015 wysyłając SMS. Według raportów tej organizacji założonej w Belgii (od 1984 to ogólnokościelna organizacja na prawie papieskim), co roku 170 000 chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 000 000 jest brutalnie prześladowanych! W ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 000 000 chrześcijan stale poddawanych jest różnym formom dyskryminacji!

Ta niedziela solidarności z prześladowanymi chrześcijanami obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce od 2009 roku w każdą drugą niedzielę listopada, jako dzień szczególnej pamięci, modlitwy i materialnego wsparcia chrześcijan obecnie prześladowanych na całym świecie. W 2018 roku Episkopat Polski wyznaczył ten dzień na 28 października.

Zobacz również Episkopat Polski,  Wikipedia, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Archidiecezja Warszawska.