Ogłoszenia duszpasterskie

II NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - BOŻEGO MIŁOSIERDZIA - 23 kwietnia 2017

♦ Dzisiaj Święto Bożego Miłosierdzia ogłoszone przez św. Jana Pawła II, za przyczyną także św. Siostry Faustyny. Dla tego dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 12.00 dokonamy poświęcenia popiersia św. Siostry Faustyny i medalionu św. Jan Pawła II znajdującego się w tablicy poświęconej Świętemu Papieżowi.

♦ W najbliższą środę Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład o godz. 20.40. Tym razem naszym gościem będzie Marek Kędziorek, Rycerz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a wykład nosi tytuł:  "Dlaczego św. Jan Paweł II ogłosił, że bł. ks. Popiełuszko jest patronem naszej obecności w Europie?" Na kolejne spotkania Centrum Duchowości Świeckich zapraszamy w ostatnie środy miesiąca. Dotychczasowe tematy spotkań znajdują się na stronie Archiwum CDŚ.

♦ Wolontariusze jezuickiej grupy misyjnej „Indie 2017”, których gościliśmy 5 marca, bardzo dziękują za serdeczne przyjęcie i pomoc i otrzymane wsparcie w wysokości 4.800 zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kościoła w Indiach wiosce Lawhuleng w stanie Meghalaya.

♦ Organizatorzy kiermaszu przeprowadzonego w Niedzielę Palmową w imieniu podopiecznych domu dziecka w Otorowie dziękują za kupione przez Państwa ich produkty i informują z radością, że zyskali w ten sposób 9.700 zł.

♦ Fundacja Christiani, która w Wielką Sobotę kwestowała pod hasłem „Podziel się jajkiem z chrześcijanami w Indiach”, dziękuje za odzew ze strony nawiedzających sanktuarium i informuje, że zebrała 3360 zł.

♦ Przypominamy, że dzisiaj, z racji Święta Miłosierdzia Bożego, Kościół udziela odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych
ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»). Gdyby  to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.

♦ Zachęcamy do zapoznania się również z:

ogłoszeniami duszpasterskimi parafii archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajduje się nasz kościół
- infomacjami z naszej Archidiecezji Warszawskiej
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego w Polsce na stronie Konferencji Episkopatu Polski
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego na świecie na stronie Radia Watykańskiego

Kronikę minionych wydarzeń można odwiedzić na stroniehttp://laskawa.blogspot.com/

Zamieszczamy również poprzednie Ogłoszenia Duszpasterskie z poprzednich miesięcy:

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - 16 kwietnia 2017

Wspólnota Jezuitów pracujących przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, składa wszystkim serdeczne życzenia radosnego i owocnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Powtarzając za Papieżem Franciszkiem: „W śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, Bóg czyni widoczną swoją miłość, która prowadzi aż do zniszczenia grzechu ludzkiego.” Życzymy zatem wszystkim, aby spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem napełniło każdego wdzięcznością za Dar Odkupienia, czyli wyzwolenia z niewoli zła.

♦ W Wielki Piątek rozpoczęliśmy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, przed Świętem Miłosierdzia, które będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę. Zapraszamy do wspólnej modlitwy codziennie o godz.15.00.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, które naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. O 20.00.

♦ W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.

 

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ - 9 kwietnia 2017

♦ Podobnie jak w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową organizujemy kiermasz świąteczny, z którego cały dochód przeznaczony jest dla dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki Szare w Otorowie. Na kiermaszu są sprzedawane ozdoby świąteczne (i nie tylko) przygotowane przez siostry i dziewczynki z domu dziecka. Kiermasz zakończy się po 21:00

♦ Jutro, po Mszy św. o 20.00 odbędzie się w krypcie wielkopostne spotkanie śpiewacze prowadzone przez Filipa Taranienkę. Zapraszamy do modlitwy staropolskimi pieśniami pasyjnymi, zachowanymi w tradycji ustnej oraz w śpiewniku ks. Michała Mioduszewskiego. W spotkaniu weźmie również udział Bractwo Dobrej Śmierci, które poprowadzi też swoją tradycyjną modlitwę za zmarłych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a także chętnych na zorganizowanie grupy śpiewu tradycyjnego przy Sanktuarium.

♦ Od poniedziałku do środy włącznie spowiadamy bez przerwy od godz. 9.00 do 21.00.

♦ W Wielki Czwartek spowiadamy od 9.00 do godz. 19.00. O 19.00 Nabożeństwo Różańcowe i Godzinki o Męce Pańskiej. O godz. 20.00 zapraszamy na Liturgię Wieczerzy Pańskiej, którą zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. W tym dniu po Liturgii nie spowiadamy.

♦ W Wielki Piątek spowiadamy od 9.00 do 15.00. O 15.00  Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Następnie Liturgia Męki Pańskiej. W czasie Liturgii nie spowiadamy. Po Liturgii  spowiadamy do godz. 22.00.
Centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68.

♦ W Wielką Sobotę spowiadamy od 9.00 do 20.00. W Wielką Sobotę przy naszym Sanktuarium będzie prowadzona kwesta pod hasłem: „podziel się jajkiem z braćmi w Indiach” na rzecz chrześcijan żyjących w Khandamal. Kwestę poprowadzi  Fundacja Christiani. Szczegółowe informacje na plakacie. O 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00 i zakończy PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ około północy.

♦ W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.

 

V NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU - 2 kwietnia 2017

♦ Dzisiaj w naszym sanktuarium rozpoczynają się Rekolekcje Wielkopostne. Tytuł Rekolekcji: „MIŁOSIERDZIE OD KUCHNI”. Prowadzi je jezuita o. Rafał Sztejka. Rekolekcje potrwają do 5 kwietnia. Nauki rekolekcyjne głoszone są na wszystkich Mszach świętych.

♦ Dzisiaj przypada kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 r. (w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego) o godzinie 21:37, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa, 27 i prawie pół roku pontyfikatu.

♦ Również dzisiaj w tym sanktuarium wspominamy i modlimy się za śp. o. Macieja K. Sarbiewskiego, jezuitę, wybitnego poetę łacińskiego i królewskiego kaznodzieję. Zmarł w Warszawie wskutek udaru, który miał miejsce trzy dni wcześniej podczas ostatniego kazania w archikatedrze, po którym miał zakończyć posługę na dworze Władysława IV i pobyt na Świętojańskiej i wyjechać z Warszawy.

♦ Jutro 3 kwietnia minie rok od śmierci o. Jerzego Zakrzewskiego SI, który trzy lata pracował w naszym sanktuarium. Polecamy tych wybitnych jezuitów Państwa modlitwie.

♦ W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Zachęcamy gorąco do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. O godz. 17.30 Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę świętą, a po niej na spotkanie formacyjne.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 19.00,  zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Przypominamy, że uczestnicząc w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ Papieski Wydział Teologiczny, Collegium Bobolanum w Warszawie, z inicjatywy młodych jezuitów studiujących teologię, zaprasza na sympozjum pt. „Zrozumieć Franciszka”. Odbędzie się ono w piątek, 7 kwietnia, 2017 r. o godz. 9:30. Część przedpołudniowa tego sympozjum ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na plakatach.

♦ W przyszłą niedzielę, Niedzielę Palmową, przed naszym Sanktuarium odbędzie się kiermasz na rzecz domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki w Otorowie. Na kiermaszu będzie możliwość nabycia palemek, ozdób świątecznych i i innego rękodzieła wykonanego przez dziewczynki z domu dziecka. Zapraszamy.

 

IV NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU - 26 marca 2017

♦ W najbliższy wtorek o godz. 20.00 zostanie odprawiona kolejna Msza święta w intencji poszukujących męża albo żony. Przed Mszą święta zapraszamy do kawiarenki w podziemiach, albo na nabożeństwo ku czci Matki Bożej Bolesnej i na modlitwę w tej samej intencji.

♦ W najbliższą środę, po wieczornej mszy świętej, ok. godz. 20.30, Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na spotkanie z JAKUBEM BAŁTROSZEWICZEM, Sekretarzem Generalnym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US, organizacji zreszającej 38 ruchów i organizacji pro-life z 21 krajów Europy. Tytuł wykładu: EUROPEJSKA ARENA WALKI O ŻYCIE - doświadczenia i perspektywy.

♦ Najbliższa sobota będzie I SOBOTĄ MIESIĄCA. Zachęcamy do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi. Podczas nabożeństwa o godz. 19.00 zatrzymamy się na dłużej w kolejnej tajemnicy Różańca.

♦ Również w sobotę, po mszy św. o 17.30 (ok. godz. 18.00), zapraszamy na koncert. Duet akordeonowy Harmonium Duo z Warszawskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Richarda Berekeleya wykona Requiem - Gabriela Fauré. Wstęp wolny!

♦ W przyszłą niedzielę 2 kwietnia, odbędzie się XII Marsz Świętości Życia. Do tego czasu podczas nabożeństw i Mszy świętych modlimy się o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. 

♦ Również w przyszłą niedzielę rozpoczną się tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne. Tytuł Rekolekcji: „MIŁOSIERDZIE OD KUCHNI”. Poprowadzi je jezuita o. Rafał Sztejka. Rekolekcje potrwają do 5 kwietnia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na wszystkich Mszach świętych.

 

III NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU - 19 marca 2017

♦ Jutro Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona całego Kościoła Świętego. 

♦ W czwartek o godz. 21.00 zostanie odprawiona kolejna Msza święta mężczyzn.

♦ W sobotę 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Podczas Mszy św. o godz. 20.00 będzie możliwość podjęcia się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Od tego dnia, który jest również Dniem Świętości Życia, do 2 kwietnia, kiedy to odbędzie się XII Marsz Świętości Życia, podczas nabożeństw i Mszy świętych będziemy modlić się o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. 

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 19.00,  zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Przypominamy, że uczestnicząc w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ Przypominamy, że 24 marca 1651 r. w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres, świeżo namalowany obraz Matki Bożej Łaskawej, z namalowaną koroną na głowie, został uroczyście wprowadzony do kościoła pijarów pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (obecnie katedra polowa) i ukazany ludowi Warszawy. Nuncjusz odprawił uroczystą mszę św., poświęcił obrzędem pontyfikalnym ołtarz i obraz i odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto odpustowe Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja (obecnie przeniesiony na drugą sobotę maja). Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie. Od tego momentu obraz otaczany był niezwykłą czcią wiernych.

♦ W dniu dzisiejszym gościmy w naszym sanktuarium Pana Zygmunta Romanowskiego – świeckiego misjonarza Bożego Miłosierdzia. Pan Zygmunt daje świadectwo o uzdrowieniu z paraliżu i wychwala Boga śpiewem. Śpiewał także w Watykanie przed św. Janem Pawłem II. Wieczorem, po ostatniej Mszy świętej Pan Zygmunt zaprasza na krótki koncert pieśni religijnych.

 

II NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU - 12 marca 2017

♦ Dzisiejsza niedziela – przed rocznicą wyboru papieża Franciszka, która przypada jutro, 13 marca - jest  w naszym sanktuarium poświęcona w sposób szczególny Słowu Bożemu. Jest to nasza odpowiedź na zaproszenie Ojca Świętego, który w Liście apostolskim „Misericordia et misera”  pisał między innymi: że poprzez Pismo Święte, ożywiane wiarą Kościoła, Pan nadal mówi do swojej Oblubienicy i wskazuje jej drogi do przebycia, aby Ewangelia zbawienia dotarła do wszystkich. Jest moim gorącym pragnieniem, aby Słowo Boże było coraz bardziej czczone, znane i upowszechnione, aby poprzez nie można było lepiej zrozumieć tajemnicę miłości, która wypływa z tego źródła miłosierdzia. Wyeksponowaliśmy dziś wyjątkowo Ewangeliarz, zawierający Dobrą Nowinę o Jezusie, najważniejszą część Biblii. Obok umieszczona została misa ze Słowami Pisma Świętego. Po Mszy Św. będzie można podejść i zabrać Słowo dla siebie, aby je później rozważyć.

♦ Po mszach świętych w zakrystii będzie można nabyć „za dychę” coś dla ducha. Między innymi zgrabne, podręczne wydanie Psalmów, Biblię – Nowy Testament dla dzieci oraz książki o Bożym Miłosierdziu. Serdecznie zapraszamy. Można wylosować Słowo dla siebie. Zabrać do domu i rozważyć w wolnej chwili. Można też zapoznać się z praktyką lectio divina, którą zaleca papież Franciszek. Krótkie informacje zawiera przygotowana przez nas broszura dla wszystkich głodnych Słowa Bożego. Znajdziemy ją na  stolikach pod chórem.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00. 

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 19.00 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo zakończą Godzinki o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ W piątek 10 marca rozpoczęliśmy przygotowanie duchowe do uroczystości św. Józefa. W tym roku, z racji niedzieli, będzie ona obchodzona w poniedziałek 20 marca. W tym czasie codziennie o 19.30 śpiewamy Godzinki o św. Józefie i modlić się Nowenną do św. Józefa. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

♦ Siostry Szpitalne od Najświętszego Serca Jezusa serdecznie zapraszają młode kobiety (18–35 lat) na dni skupienia z elementami rozeznania drogi życia. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablocie i tutaj

♦ Jutro z racji Święta Papieskiego na Mszy Świętej o godz. 20.00 zostanie odśpiewane uroczyste Te Deum. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do modlitwy w intencji Ojca Świętego.

 

I NIEDZIELA  WIELKIEGO POSTU - 5 marca 2017

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00. 

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 19.00 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo zakończą Godzinki o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ W najbliższy w czwartek 9 marca zapraszamy na Konferencję Bobolanum o. Zbigniewa Kubackiego SJ pt. "Chrystus naszą nadzieją". O. Kubacki jest Rektorem naszej uczelni - Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum. Konferencje z cyklu "Na szczęście nadzieja… nadzieja na szczęście" odbywają się o godz. 19.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Wstęp jest wolny.

♦ W najbliższy piątek 10 marca rozpoczniemy przygotowanie duchowe do uroczystości św. Józefa. W tym roku , z racji niedzieli, będzie ona obchodzona w poniedziałek 20 marca. W tym czasie codziennie o 19.30 będziemy śpiewać Godzinki o św. Józefie i modlić się Nowenną do św. Józefa. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

♦ Siostry Szpitalne od Najświętszego Serca Jezusa serdecznie zapraszają młode kobiety (18–35 lat) na dni skupienia z elementami rozeznania drogi życia. Szczegóły znajdziemy na plakacie w gablocie i tutaj

♦ Zgodnie z zapowiedzią gościmy dzisiaj grupę wolontariuszy z Warszawy, którzy przygotowują się do wyjazdu na misje do Indii. Witamy serdecznie i oddajemy głos naszym gościom.

 

VIII NIEDZIELA  ZWYKŁA - 26 lutego 2017

♦ We wtorek - jak w każdy ostatni dzień miesiąca - Msza św. z poświęceniem Wody św. Ignacego o godz. 17:30. Modlimy się za wszystkie rodziny oczekujące dzieci.

♦ We wtorek zapraszamy na Mszę św. w intencji poszukujących męża albo żony o godz. 20:00. Wcześniej można spędzić czas w kawiarence w podziemiach Sanktuarium. Nabożeństwo maryjne o 19:00.

♦ W Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Porządek Mszy św. jak w dzień powszedni. Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły.

♦ W okresie Wielkiego Posu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej (w piątki) oraz Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (w niedziele) o godz. 19:00. Uczestnicząc w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

♦ W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na Mszę św. o godz. 17:30 oraz na spotkanie formacyjne.

♦ W piątek przypada 10. rocznica nominacji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza na Pasterza Archidiecezji Warszawskiej, a 4 marca jego imieniny. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie. 

♦ W przyszłą niedzielę będziemy gościć grupę wolontariuszy przygotowujących się do wyjazdu na misje do Indii. Opowiedzą o potrzebach tamtejszej wspólnoty, o motywacjach zaangażowania się w dzieło misji oraz poproszą o wsparcie duchowe i materialne. Będzie też czas na rozmowę przy indyjskiej herbacie.

♦ W sobotę 4 marca zapraszamy na dzień skupienia: "Poznać moc Słowa Bożego przez Niepokalane Serce Maryi", które poprowadzi o. Mariusz Bigiel SJ. Początek o godz. 10:00. Zakończenie Mszą św. o godz. 16:00. Przewidziano przerwę na posiłek 13:00 - 14:00. Prosimy o przyniesienie z sobą Biblii.

 

VII NIEDZIELA  ZWYKŁA - 19 lutego 2017

♦ Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład w najbliższą i jednocześnie ostatnią środę miesiąca o godz. 20.40. Wykład pt. "O kobiecie w Kościele w wyprzedzającym epokę nauczaniu Kard. S. Wyszyńskiego" wygłosi o. Mariusz Bigiel SJ,  duszpasterz pracujący przy naszym sanktuarium. Na następne spotkania Centrum Duchowości Świeckich zapraszamy w ostatnie środy miesiąca. Dotychczasowe tematy spotkań znajdują się na stronie Archiwum CDŚ.

♦ Kolejna Msza święta mężczyzn zostanie odprawiona w najbliższy czwartek o godz. 21.00

♦ W zeszłą niedzielę, 12 lutego,  przedstawiciele Fundacji D.O.M., otrzymali od Państwa wsparcie w wysokości 4200 zł. Wszystkim ofiarodawcom składamy w ich imieniu serdeczne podziękowanie. 

♦ Każdego dnia o 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej, na które składają się: Modlitwa Różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

 

VI NIEDZIELA  ZWYKŁA - 12 lutego 2017

♦ Każdego dnia o 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej, na które składają się: modlitwa różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi. W każdą środę śpiewamy Godzinki o św. Józefie.

♦ Przypominamy, że w każdą środę o 20.00 odprawiamy Mszę świętą w intencji żywych i zmarłych dobroczyńców naszego sanktuarium i domu zakonnego. Jest to zazwyczaj msza wotywna o św. Józefie.

 

V NIEDZIELA  ZWYKŁA - 5 lutego 2017

♦ W sobotę 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić jubileuszowy, XXV Dzień Chorego pod hasłem „Zadziwienie tym, co czyni Bóg: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny...” (Łk 1,49). 

♦ Serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium wszystkich chorych i informujemy, że podczas Mszy świętych o godz. 16.00, 17.30 i 20.00 będzie udzielany Sakrament Chorych. 

♦ W przyszłą niedzielę, 12 lutego, będziemy gościć na Mszach świętych przedstawicieli Fundacji D.O.M. , która powstała w 1991 roku w podziękowaniu za życie ocalone w wypadku samochodowym. Fundacja skupia wolontariuszy i darczyńców zjednoczonych w działaniach na rzecz dobra ludzi ubogich i doświadczonych przez los. Nasi goście zaprezentują soją działalność, zaproszą do współpracy i poproszą o wsparcie. 

♦ Każdego dnia o 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej, na które składają się: modlitwa różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

 

IV NIEDZIELA  ZWYKŁA - 29 stycznia 2017

♦ W najbliższy wtorek, ostatni dzień stycznia, podczas Mszy św. o 17.30, będzie miało miejsce błogosławieństwo wody św. Ignacego

♦ Również we wtorek, Duszpasterstwo „Dwojedno” zaprasza na Mszę św. o godz. 20.00 w intencji poszukujących męża albo żony. Duszpasterstwo „Dwojedno” to wspólnota katolików stanu wolnego pragnących małżeństwa i założenia rodziny. Także Nabożeństwo ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, na które składają się Modlitwa Różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu, będzie odprawione w tej samej intencji. Przed mszą można przyjść także do kawiarenki w podziemiach kościoła  i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ W najbliższy czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej  Matki Bożej Gromnicznej. 40 dni po Bożym Narodzeniu celebrujemy pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. Od 1997 r. dzień ten został ustanowiony przez Jana Pawła II jako Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W tym roku obchodzimy XXI Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za tych, którzy podjęli radykalne kroki ofiarowania się Bogu - za osoby konsekrowane, m.in. za nas zakonników. 

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na specjalną Mszę św. o 17.30, a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, podczas Nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, o godz. 19.00, rozważymy kolejną Tajemnicę Różańca Świętego.

♦ W pierwsze piątki miesiąca, na Mszy św. o 20.00, modlimy się o powołania na braci i kapłanów do naszego zakonu. Zapraszamy i prosimy o modlitwę w tej intencji.

♦ W najbliższym czasie, z inicjatywy Papieża Franciszka, będziemy przeżywać III Międzynarodowy Dzień Modlitw i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Z tej okazji w nocy z 3 na 4 lutego, w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie będzie miało miejsce Nocne Czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. Szczegóły na plakacie.

♦ Siostry Nazaretanki z Warszawy zapraszają na Dni Otwarte do swojej szkoły przy ul. Czerniakowskiej 137. Termin: soboty 4 lutego i 1 kwietnia. Szczegóły na plakatach.

 

III NIEDZIELA  ZWYKŁA - 22 stycznia 2017

♦ Przypominamy, że w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca, przez cały rok, odprawiamy o godzinie 20.00 mszę świętą w intencji zbiorowej za zmarłych, którzy zostali nam powierzeni w listopadowych wypominkach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za tych, którzy są dla nas ważni, a już odeszli z tego świata.

♦ Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład w ostatnią środę miesiąca o godz. 20.40. Będzie to wigilia Dnia modlitw za wyznawców islamu. Wykład poprowadzi misjonarz o. Ryszard Wtorek SJ, który posługiwał 17 lat w Egipcie i 3 lata w Libanie. Temat spotkania: Relacje chrześcijaństwa z islamem - między dialogiem a konfrontacją

♦ Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski w najbliższy czwartek obchodzony będzie XVII Dzień modlitw za islam (zwany Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce).  Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce nawiązuje do ponad trzechsetletniej pokojowej koegzystencji muzułmanów i ludności chrześcijańskiej na terenach wschodniej Polski. Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się obecnie na 20-25 tys. osób. Matka Boża Łaskawa patronuje nam szczególnie w tym dniu i w sprawach dotyczących relacji islamu i chrześcijaństwa. Lud i władze miasta Warszawy już w 1652 roku zwrócili się z prośbą do Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski w ostatnim wezwaniu zawartym w Votum Varsaviae, aby daleko odpędziła od nas wojny z imperium islamskim i broniła swoich czcicieli i swoją świątynię - wezwanie jakże aktualne w obecnych czasach. Módlmy się więc w tym dniu przed Matką Bożą Łaskawą szczególnie o to, aby wyznawcy islamu wyrzekli się przemocy i przestali prześladować i mordować chrześcijan, swoich współwyznawców i wyznawców innych religii. Módlmy się za muzułmanów, aby odnaleźli Boga Ojca bogatego w miłosierdzie, by w jednym ze swoich proroków odnaleźli Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela, i aby otworzyli się na działanie Ducha Świętego.

 

II NIEDZIELA  ZWYKŁA - 15 stycznia 2017

♦ Dzisiaj obchodzimy 103 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zgodnie z wolą Papieża Franciszka jest on poświęcony tematowi: „Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu.”

♦ We wtorek 17 stycznia w Kościele Katolickim w Polsce będzie obchodzony XX Dzień Judaizmu pod hasłem: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja dałem się uwieść" (Jr 20,7).

♦ W środę 18 stycznia rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i potrwa do środy 25 stycznia. Będzie obchodzony pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14-20). Harmonogram nabożeństw i spotkań znajduje się w gablocie i jest dostępny również na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej.

♦ W czwartek o godz. 21.00 zostanie odprawiona kolejna „Msza święta mężczyzn”.

♦ W sobotę 21 stycznia o godz. 18.00 na Torwarze odbędzie się Koncert Betlejem w Warszawie. Bilety można nabywać w Księgarni Na Miodowej.

♦ Informujemy, że pojawiła kolejna partia figurek Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Zainteresowanych zapraszamy do zakrystii.

 

I NIEDZIELA  ZWYKŁA - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO 2017 - 8 stycznia 2017

♦ Przypominamy, że w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca, przez cały rok, odprawiamy o godzinie 20.00 mszę świętą w intencji zbiorowej za zmarłych, których dołączyliśmy w listopadowych wypominkach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za tych, którzy są dla nas ważni, a już odeszli z tego świata.

♦ W najbliższy w czwartek 12 stycznia zapraszamy na Konferencję o. Tadeusza Kotlewskiego SJ pt. "Zaufać nadziei". O. Kotlewski jest doświadczonym kierownikiem duchowym i terapeutą, wykładowcą duchowości i autorem wielu książek. Konferencje z cyklu "Na szczęście nadzieja… nadzieja na szczęście" odbywają się o godz. 19.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Wstęp jest wolny.

♦ Msza święta w intencji Apostolstwa Modlitwy zostanie odprawiona 13 stycznia o  godz. 17.30.

♦ W przyszłą niedzielę 15 stycznia będziemy obchodzić 103 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zgodnie z wolą Papieża Franciszka będzie on poświęcony tematowi: „Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu.”

♦ Jest już czas rocznych rozliczeń podatkowych. Przy rozliczaniu odpisu 1% prosimy pamiętać o tym, ile dobra się dzieje w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Prosimy więc Państwa o wsparcie działań jezuitów przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie swoim 1% podatku dochodowego. Prosimy o poświęcenie chwili czasu na wypełnienie tej części rozliczenia podatkowego nawet jeśli byłoby to drobna suma, np. tylko 2 zł. Uzyskane wsparcie zostanie przeznaczone na działalność jezuitów przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ukierunkowaną na każdego człowieka, który nawiedzi nasze Sanktuarium, aby pogłębiać i rozwijać:
- wrażliwość moralną
- życie duchowe w wierze katolickiej
- formację intelektualną w kontekście wartości chrześcijańskich
Szczegóły znajdują na stronie Sanktuarium.

♦ Z góry serdecznie dziękujemy i przypominamy, że w intencji naszych dobroczyńców odprawiamy Mszę świętą w każdą środę o godz. 20.00.

 

NIEDZIELA W OKTAWIE BOŻEGO NARODZENIA - UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 2017 - 1 stycznia

♦ W najbliższy wtorek 3 stycznia Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus. Jest to święto tytularne naszego zakonu Towarzystwa Jezusowego. Po Mszy świętej o godz. 20.00 zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu Pani Olgi Stankiewicz i naszego organisty Pana Jana Sikory.

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy gorąco do przyjęcia w tym dniu Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

♦ W piątek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Porządek nabożeństw niedzielny.

♦ Msza święta w intencji Apostolstwa Modlitwy zostanie odprawiona 13 stycznia o godz. 17.30.

♦ O godz. 19.00, z racji I Piątku Miesiąca, nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. O godz. 20.00 Msza św. o powołania do Zakonu Jezuitów.

♦ W sobotę, podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej o godz. 19.00, rozważymy kolejną tajemnicę Różańca Świętego.

♦ Dziś można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za pobożny udział w śpiewie lub recytacji w kościele lub kaplicy hymnu "O Stworzycielu, Duchu przyjdź" w celu uproszenia błogosławieństwa Bożego na cały rok.

♦ W najbliższą niedzielę Święto Chrztu Pańskiego i oficjalne zakończenie Okresu Bożego Narodzenia.

 

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO 2016 - 25 grudnia

♦ W gablocie z ogłoszeniami znajduje się plan tegorocznej Wizyty Duszpasterskiej, inaczej Kolędy, na terenie Parafii Katedralnej.

♦ W najbliższy wtorek o godz. 20.00 Duszpasterstwo Dwojedno zaprasza na kolejną Mszę św. w intencji poszukujących męża albo żony.
Przed mszą świętą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie. Informacje o duszpasterstwie Dwojedno na stronie sanktuarium.

♦ W najbliższą środę, ostatnią w miesiącu i roku jednocześnie, o godz. 20.40 Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład. 
Temat spotkania to:
    Na świecie było Słowo ...
    przyszło do swojej własności,
    a swoi Go nie przyjęli (J 1,10-11)
Będzie to wykład o społecznych skutkach zastąpienia Słowa-Chrystusa słowem człowieka. Wykład w kościele po mszy św. wieczornej poprowadzi ks. dr Robert Wawer SJ, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie Collegium Bobolanum i duszpasterz przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Zapraszamy na kolejne spotkania Centrum Duchowości Świeckich w ostatnie środy miesiąca. Dotychczasowe tematy spotkań znajdują się na stronie Archiwum CDŚ.

♦ W piątek Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Porządek nabożeństw powszedni.

♦ W sobotę, o godz. 19.00, podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej, razem z Maryją, przedstawimy Bogu podziękowania i prośby, podziękujemy 
za kończący się rok 2016 i zaśpiewamy uroczyste Te Deum.

♦ Dzisiaj i jutro nie spowiadamy. 

♦ Wspólnota jezuitów pracujących przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej składa Państwu serdeczne życzenia: pięknych, rodzinnych i pełnych wiary Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten wyjątkowy czas napełni Państwa serca Bożą radością, a Wcielony Bóg niech czuwa nad Państwem dziś, jutro i każdego dnia roku 2017.

 

IV NIEDZIELA ADWENTU 2016 - 18 grudnia

♦ Rekolekcje Adwentowe potrwają do środy 21 grudnia. Rekolekcje noszą tytuł: „Zwróćcie się do Józefa”, a głosi je o. Henryk Droździel SI. Nauki rekolekcyjne  codziennie, na każdej Mszy świętej.

♦ Tradycyjnie już dzisiaj, przed naszym Sanktuarium, odbywa się kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód przeznaczony jest dla  Domu Dziecka w Otorowie prowadzonego przez siostry Urszulanki. Można na nim nabyć ozdoby świąteczne szopki, stroiki, kartki i inne rzeczy wykonane przez siostry i dzieci.

♦ Od jutra dyżur w konfesjonale trwać bez przerwy od godz. 9.00 do 21.00. Taka sytuacja potrwa do piątku 23 grudnia. Natomiast w sobotę 24 grudnia będziemy spowiadać od 9.00 do 15.00. 25 i 26 grudnia nie spowiadamy. 

♦ W sobotę  24 grudnia Msza św. odprawiona będzie tylko o godz. 8.30. W tym dniu  o godz. 24.00 zapraszamy na Uroczystą Mszę świętą „Pasterkę”, którą rozpoczniemy radosne obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia. Po liturgii, zgodnie z tradycją, podzielimy się opłatkiem.

♦ Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u brata Rafała, albo w zakrystii. 

 

III NIEDZIELA ADWENTU 2016 - 11 grudnia

♦ W najbliższy czwartek o godz. 21.00 zostanie odprawiona kolejna Msza święta mężczyzn.

♦ W najbliższy piątek, po Mszy świętej o godz 20.00, w naszym Sanktuarium, Rycerze Jana Pawła II zapraszają mężczyzn (ale także i zainteresowane duchowością mężczyzny, kobiety) na Męski Wieczór, poświęcony ojcostwu. Po mszy świętej o godz 20.00 odbędzie się spotkanie tych, którzy mają ojca oraz są lub chcą być ojcami. Spotkanie poprowadzi i naukę o Bogu Ojcu wygłosi ojciec Zdzisław Wojciechowski SJ."

♦ W przyszłą niedzielę 18 grudnia rozpoczną się w naszym Sanktuarium Rekolekcje Adwentowe. Tytuł rekolekcji: „Zwróćcie się do Józefa”. Wygłosi je jezuita o. Henryk Droździel. Potrwają do 21 grudnia. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na wszystkich mszach świętych.

♦ W Adwencie w sposób szczególny czuwamy i oczekujemy na przyjście Pana z Matką Bożą Łaskawą podczas Mszy świętych roratnich o godz. 20.00, na które serdecznie zapraszamy codziennie z wyjątkiem niedziel. W miarę możliwości, prosimy przynosić ze sobą świece.

♦ Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u brata Rafała, albo w zakrystii. 

 

II NIEDZIELA ADWENTU 2016 - 4 grudnia

♦ Dzisiaj obchodzimy XVII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Po Mszy świętej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na ten cel. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

♦ W Adwencie w sposób szczególny czuwamy i oczekujemy na przyjście Pana z Matką Bożą Łaskawą podczas Mszy świętych Roratnich o godz. 20.00, na które serdecznie zapraszamy codziennie z wyjątkiem niedziel i Uroczystości Niepokalanego Poczęcia. W miarę możliwości, prosimy przynosić ze sobą świece.

♦ W dniach 4, 5, 6 i 7 grudnia, podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00 modlimy się za zmarłych powierzonych nam w tegorocznych wypominkach. 

♦ W najbliższy czwartek, 8 grudnia, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W Kościele Powszechnym jest to święto nakazane. W Polsce jednak, na mocy Dekretu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 roku, ponieważ nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy, wierni są zwolnieni z tego obowiązku. Mimo to zapraszamy do celebrowania tej ważnej uroczystości. W naszym Sanktuarium porządek nabożeństw jak w dzień powszedni. Z tą Uroczystością wiąże się objawienie, które miało miejsce we Włoszech. 8 grudnia 1947 pielęgniarka Pierina Gilli, w miejscowości Montichiari, u podnóża Alp, usłyszała od Maryi słowa znane już z Lourdes: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, a potem Matka Boża kontynuowała: „Jestem Maryja Łaski, to znaczy pełna łaski Matka mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. [...] Życzę sobie, by każdego roku 8 grudnia w południe obchodzono «godzinę łaski dla całego świata». Przez to nabożeństwo ześlę niezliczone łaski dla ciała i duszy. [...] Będą liczne nawrócenia. [...] Pan, mój Boski Syn Jezus okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci”. Zapraszamy na to nabożeństwo 8 grudnia o godz. 12.00.

♦ Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u brata Rafała, albo w zakrystii. 

♦ W zakrystii można nabyć książkę „Pastorałki i kolędy z melodyjami”, świetnie nadającą się na świąteczny prezent dla tych rodzin, które chciałyby urozmaicić swoje tegoroczne kolędowanie dawnymi pastorałkami spisanymi w połowie XIX wieku przez księdza Michała Marcina Mioduszewskiego. Książka ta jest jednym z najstarszych polskich śpiewników z nutami przeznaczonych do powszechnego użytku. Dostępny jest także „Śpiewnik Kościelny” tego samego autora zawierający pieśni na cały rok. Więcej informacji na ulotkach na stoliku pod chórem. Zapraszamy.

 

I NIEDZIELA ADWENTU 2016 - 27 listopada

♦ Rozpoczynamy dzisiaj  Adwent, okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Przygotowujemy się w ten sposób na kolejną rocznicę Urodzin Jezusa Chrystusa, staramy się dostrzegać Jego przychodzenie do nas w codzienności, jak również czekamy na Jego przyjście ostateczne. W sposób szczególny będziemy czuwać i oczekiwać Pana z Matką Bożą Łaskawą podczas Mszy świętych Roratnich o godz. 20.00, na które serdecznie zapraszamy codziennie z wyjątkiem niedziel. W miarę możliwości, prosimy przynosić ze sobą świece.

♦ Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Nowe Święte rodziny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy od 27.11 do 3.12 o godz. 19.00, w intencji o nowe i święte powołania do małżeństwa, o odwagę i dojrzałość w ich realizacji. Zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób w cztery ostatnie dni listopada nie będzie modlitwy za zmarłych polecanych w wypominkach. Nadrobimy to 4, 5, 6 i 7 grudnia.

♦ Duszpasterstwo "Dwojedno", czyli katolików stanu wolnego pragnących małżeństwa i założenia rodziny, zaprasza w najbliższy wtorek Mszę świętą o godz. 20.00. Po Mszy świętej Iga Glapińska poprowadzi warsztaty nt. "Zaufanie w relacjach". Przed mszą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ W środę 30.11, podczas Mszy św. o godz. 17.30 będzie miało miejsce poświęcenie Wody św. Ignacego.

♦ Również w środę ok. 20.30 Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład. Tym razem Czesław Bogdański, propagator kultu, przestawi sylwetkę jezuity o. Józefa Andrasza,  jego rolę w promowaniu Bożego miłosierdzia i wspieraniu wielu świętych na drodze ku świętości. 

♦ Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza na konferencję naukową w ramach cyklu „dysputy dominikańsko-jezuickie” pt. WIARYGODNOŚĆ CHRZEŚCIJAŃSTWA. Debata pomiędzy dominikanami i jezuitami odbędzie się 1 grudnia 2016 r. w czwartek w godz. 10.00-15.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum w Warszawie. Wstęp wolny! 

♦ W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę św. o godz. 17.30  a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, w odpowiedzi na polecenie Matki Bożej, podczas Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, rozważymy kolejną Tajemnicę  Różańca Świętego.

♦ Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u brata Rafała, albo w zakrystii.

 

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 2016 - 20 listopada

♦ Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj po Mszy świętej o godz. 13.00 i 20.00 dokonamy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przed Najświętszym Sakramentem. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

♦ Kolejna Msza święta mężczyzn zostanie odprawiona w najbliższy czwartek o godz. 21.00.

♦ Katolicka Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO zaprasza na warsztaty "Być bogatym – jaki dar został włożony w Twoje serce?" W trakcie warsztatów zastanowimy się nad tym jakie są nasze mocne strony oraz uzdolnienia, ale też nad tym, co jest naszą słabością i jak możemy budować na niej swój potencjał. Przedstawimy konkretne umiejętności, które pomagają rozwijać talenty pomimo różnych ograniczeń. Pokażemy  jak stawiać sobie cele i je realizować. Jak zmienić tzw. słomiany zapał w realną motywację do działania. Jak zrobić, aby chciało mi się tak jak mi się nie chce. Przyjdź i dowiedz się jak zostałeś obdarowany, jak możesz pomnażać otrzymany dar oraz jak dzielić się nim z innymi. Termin: sobota 26.11.2016 r. w godz. 9:00-17:00. Miejsce: Katolicka Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO, Rakowiecka 61, Warszawa. ZAPISY - sekretariat Fundacji INIGO - tel. 797 002 584 / pn–pt w godz. 16.00–19.00. Ilość miejsc ograniczona.

♦ Również w sobotę 26 listopada w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum. O godzinie 12.00 odbędzie się promocja niezwykłej i głęboko wzruszającej książki pt. „Zawsze kochałem życie”, która jest rozmową ze śp. o. Jerzym Zakrzewskim, jezuitą, który pomimo ciężkiej choroby na stwardnienie rozsiane przez ponad 30 lat służył ludziom duchową wiedzą i świadectwem. Spotkanie wraz z krótkim filmem i świadectwami poprowadzi o. Józef Augustyn, jezuita, który przeprowadził rozmowę z ojcem Jerzym. Serdecznie zapraszamy. 

♦ Za tydzień, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na godz. 19.00.

 

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 13 listopada

♦ Dzisiaj obchodzimy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem „Pokój dla Iraku”. Po Mszy świętej będzie możliwość złożenia ofiary na rzecz naszych prześladowanych sióstr i braci. 

♦ W najbliższy w czwartek 17 listopada zapraszamy o godz. 19.00 na konferencję o. Piotra Kasiłowskiego SJ pt. "Nadzieja zawieść nie może". Konferencje z cyklu "Na szczęście nadzieja… nadzieja na szczęście" odbywają się w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Wstęp jest wolny. Zapraszamy do intelektualnego pogłębiania swojej wiary i zdobywania wiedzy związanej ze sprawami duchowymi! Więcej informacji na stronie Collegium Bobolanum. 

♦ Na zakończenie obchodów nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, w sobotę, 19 listopada br. w przededniu Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, pasterze Kościoła w Polsce wraz z wiernymi dokonają Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

♦ W niedzielę 20 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla, w każdym kościele Archidiecezji Warszawskiej, po głównej Mszy świętej, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, dokonamy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W naszym Sanktuarium będzie to miało miejsce po Mszy świętej o 13.00 i 20.00.

♦ Będzie to jednocześnie zamknięcie Bram Miłosierdzia w świątyniach jubileuszowych. W Archidiecezji Warszawskiej uroczyste zamknięcie odbędzie się w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w niedzielę, podczas Mszy świętej o godz. 11.00. Na tę uroczystą Mszę Świętą przybędzie do archikatedry Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia”. Jest czczona w cerkwi unickiej w Jarosławiu. Była obcna na uroczystościach w Rzymie, gdy Papież Franciszek otwierał nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. 

♦ W naszym Sanktuarium przygotowujemy się duchowo do tych wydarzeń odprawiając codziennie specjalną Nowennę, zaraz po Modlitwie Różańcowej, czyli około 19.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 6 listopada

♦ W najbliższy piątek, 11 listopada o godz. 17:30 odprawiona zostanie Msza za Ojczyznę, a bezpośrednio po niej zapraszamy do podziemi na śpiewanie pieśni patriotycznych. 

♦ W  listopadzie, codziennie o godz. 19.00,podczas nabożeństwa do Matki Bożej, na które składają się Modlitwa Różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, modlimy się w intencji zmarłych powierzonych nam w wypominkach.

♦ W każdą sobotę dodatkowo modlimy się w intencji podziękowań i próśb do Matki Bożej Łaskawej, które napływają w ciągu całego tygodnia. Kartki z podziękowaniami i prośbami prosimy składać do specjalnej skrzyni pod chórem. 
W tych intencjach odprawiana jest specjalna Msza św., również w sobotę o godz. 20.00.

♦ Przypominamy, że za odmówienie różańca (pięciu dziesiątek) w sposób ciągły przysługuje odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami. Z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic. W publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką. W odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic.

 

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 30 października

♦ poniedziałek – w kościołach jezuickich, wspomnienie jezuity św. Alfonsa Rodrigueza, zakonnika. Z racji ostatniego dnia miesiąca, podczas Mszy św. o 17.30 poświęcenie wody św. Ignacego

♦ We wtorek, 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek Mszy św. jak w niedzielę. Przypominamy, że obecność na cmentarzu nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Od 1 do 8 listopada włącznie można uzyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten, to znaczy darowanie kary za grzechy już odpuszczone można ofiarować wyłącznie za zmarłych. W Dzień Zaduszny 2 listopada, odpust za zmarłych można zyskać nawiedzając kościół i odmawiając Modlitwę Pańską oraz Wyznanie wiary. Każdy z tych odpustów zyskujemy będąc w stanie łaski uświęcającej i zachowując inne zwykłe warunki (przystąpienie do spowiedzi w tym okresie, Komunia św i modlitwa wg intencji Ojca Świętego).

♦ W pierwszy piątek miesiąca Apostolstwo Modlitwy zaprasza na specjalną Mszę św. o 17.30, a po niej na spotkanie formacyjne.

♦ W pierwszą sobotę miesiąca, podczas Nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski,  o godz. 19.00, rozważymy kolejną Tajemnicę Światła.

♦ Również w sobotę Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie, Ojcowie Jezuici w Warszawie i Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, zapraszają na VIII Dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ. Pierwsza część odbędzie się na Zamku Królewskim. Szczegóły na plakacie i stronie. Część druga w naszym Sanktuarium o godz. 20.00 - Msza św. z homilią: o. dr Krzysztof Dorosz SJ: „Zestąp i zechciej wzrok rzucić łaskawy - Maciej K. Sarbiewski - poeta maryjny". Prelekcja dr Teresy Kaczorowskiej: O działalności Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Ok. godz. 21.00 Program poetycko-muzyczny: Wybrane wiersze Macieja K. Sarbiewskiego przedstawi aktor Andrzej Ferenc. Muzykę z tzw. redukcji paragwajskich zaprezentuje Chór Flaminae pod dyrekcją Marty Wiatr. Wstęp wolny!

♦ Listopad to miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy obcowania świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać w niedziele u Brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii. Przypominamy, że  zmarłym poleconym naszej modlitwie ofiarujemy Msze święte w Dzień Zaduszny 2 listopada, przez cały rok Mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca, modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00

♦ Do końca października trwają zapisy na Kurs Trenerski na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Kurs (w atrakcyjnej cenie) służy pomocą w wykształceniu zdolności lidera, przywódcy osadzonego w wartościach chrześcijańskich. Kurs inspirowany jest pedagogiką ignacjańską, gdzie fundamentem jest działanie, refleksja oraz duchowość. Zajęcia w małej grupie odbywają się od listopada w poniedziałki godz. 17.00-20.30. Więcej informacji na stronie http://www.bobolanum.edu.pl 
lub zapytaj pisząc na adres: [email protected] 

 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 23 października

♦ W najbliższy wtorek 25 października o godz. 20.00 Duszpasterstwo DWOJEDNO, czyli katolicy stanu wolnego pragnący małżeństwa i założenia rodziny, zaprasza na kolejną Mszę świętą w intencji poszukujących męża albo żony. Przed mszą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ W środę 26 października o godz. 20.30 Centrum Duchowości Świeckich przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zaprasza na wykład: „Błogosławieni (szczęśliwi) miłosierni, czyli jak Papież Franciszek przybliża nam Oblicze Miłosiernego Ojca.” Spotkanie poprowadzi o. Rafał Sztejka SJ, Misjonarz Bożego Miłosierdzia. 

♦ Już niedługo listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy obcowania świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać w niedziele u Brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii. Przypominamy, że  zmarłym poleconym naszej modlitwie ofiarujemy Msze święte w Dzień Zaduszny 2 listopada, przez cały rok Mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca, modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00

♦ Do końca października trwają zapisy na Kurs Trenerski na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Kurs (w atrakcyjnej cenie) służy pomocą w wykształceniu zdolności lidera, przywódcy osadzonego w wartościach chrześcijańskich. Kurs inspirowany jest pedagogiką ignacjańską, gdzie fundamentem jest działanie, refleksja oraz duchowość. Zajęcia w małej grupie odbywają się od listopada w poniedziałki godz. 17.00-20.30. Więcej informacji na stronie http://www.bobolanum.edu.pl 
lub zapytaj pisząc na adres: [email protected] 

 

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 16 października

♦ W najbliższą środę, 19 października przypada 32 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości związane z tą rocznicą odbędą się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. O godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. poprzedzona czuwaniem przy relikwiach ks. Jerzego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i prosimy o modlitwę w intencji kanonizacji ks. Jerzego.

♦ 20 października w czwartek o godz. 21.00 zapraszamy mężczyzn na comiesięczną mszę specjalnie dla nich.

♦ Informujemy o organizowanym w naszym Sanktuarium wieczorze poezji Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Odbędzie się on w sobotę 22 października  po Mszy św. o godz. 20.00. Osoby zainteresowane dołączeniem do grona prezentujących poezję Świętego, czy to z pamięci, czy też w formie czytanej,  prosimy o kontakt poprzez zakrystię. Jednocześnie bardzo dziękujemy tym, którzy już zgłosili swoje uczestnictwo.

♦ Już niedługo listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy Obcowania Świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych  modlitwie Kościoła można składać w niedziele u Brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii. Przypominamy, że  zmarłym poleconym naszej modlitwie ofiarujemy Msze święte w Dzień Zaduszny 2 listopada, przez cały rok Mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek  miesiąca, modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 9 października

♦ Dzisiaj obchodzimy XVI Dzień Papieski i zgodnie z zapowiedzią przeprowadzamy zbiórkę do puszek na Fundusz Stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

♦ Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Collegium Bobolanum zaprasza w czwartek, 13 października na godz. 19.00, na pierwszą Konferencję Bobolanum z cyklu "Na szczęście nadzieja… nadzieja na szczęście”. Wykład inauguracyjny "Marzenia i nadzieja" poprowadzi jezuita, o. Wacław Oszajca SJ. Konferencje odbywają się w drugi czwartek miesiąca w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum
przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61 w Warszawie. Wstęp jest wolny. 

♦ Z okazji przypadającej 60 rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia,  w najbliższą sobotę 15 października w godz. 10.00 – 15.00 odbędzie się  Dzień Otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich. W niedostępnym na co dzień pałacu będzie można obejrzeć pomieszczenia, w których urzędował Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński. W programie również wystawa fotograficzna i ekspozycja pamiątek z okresu uwięzienia. 

♦ Również w sobotę 15 października, w ramach Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, odbędzie się Jubileusz Mężczyzn. Szczegóły na stronie warszawa.jubileuszmezczyzn.pl

♦ Wspólnota Życia Chrześcijańskiego i Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji" serdecznie zapraszają do udziału w Kiermaszu Misyjnym, który odbędzie się w niedzielę 16 października przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Środki zebrane na kiermaszu zostaną przekazane na rzecz jezuickiej misji w Egipcie, dokładnie na wsparcie centrum edukacyjnego w dzielnicy El Matariya w Kairze. Do 15 października istnieje możliwość przekazana na rzecz kiermaszu przedmiotów które będzie można kupić. Mogą to być książki, rękodzieło, obrazy, zdjęcia, sprzęt RTV i AGD. Ofiarowane przedmioty należy dostarczyć na ul. Rakowiecką 61.
Zapraszamy do udziału w kiermaszu i dziękujemy za wsparcie.

♦ Zapraszamy do podziemi naszego Sanktuarium na „Wystawę ikon”. Wystawa będzie czynna w dniach 16-23 października 2016:
wtorek-piątek w godz. 15.00-20.00
sobota-niedziela w godz. 9.00-21.00

♦ Collegium Bobolanum przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli zaprasza wszystkich Seniorów i Seniorki (50+) do zapisywania się na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Program studiów obejmuje wykłady z Biblii, duchowości, etyki, doktryny chrześcijańskiej jak i wykłady na temat zdrowia. Proponowane są również wspólne zajęcia integracyjne jak wyjścia do teatrów, filharmonii i pielgrzymki. Więcej informacji na stronie bobolanum.edu.pl

♦ Pielgrzymka Singli na Podlasie: Warszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Cena 190 zł. Bogaty program, opieka duszpasterska i udana pierwsza tego typu pielgrzymka są dobrą zachętą, aby poświęcić ten czas na osobisty rozwój duchowy. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie

♦ Już dzisiaj informujemy o organizowanym w naszym Sanktuarium wieczorze poezji Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Odbędzie się on w sobotę 22 października  po Mszy św. o godz. 20.00. Osoby zainteresowane dołączeniem do grona prezentujących poezję Świętego, czy to z pamięci , czy też w formie czytanej,  prosimy o kontakt poprzez zakrystię.

 

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 2 października

♦ W najbliższy piątek 7 października w naszym Sanktuarium przeżywana będzie Uroczystość Odpustowa w związku z kolejną rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, której w roku 1973 dokonał Sługa Boży Ks. Kardynał Stefan Wyszyński. W tym dniu gorąco zapraszamy na uroczystą Mszę św. o godz. 20.00, której przewodniczył będzie Ojciec Grzegorz Bartosik franciszkanin, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

♦ W tym dniu przypada także Pierwszy Piątek  Miesiąca. Zachęcamy gorąco do przyjęcia w tym dniu Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

♦ W październiku w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Bożej Różańcowej. W naszym Sanktuarium Nabożeństwo Różańcowe odprawiane jest codziennie przez cały rok, a więc w tym miesiącu jedynie przypominamy i zapraszamy do wspólnej modlitwy codziennie o godz. 19.00.

♦ Od 1 października powrócił normalny porządek dyżurów w konfesjonale. W dni powszednie spowiadamy od 9.00 – do 12.00 i od 15.00 – do 21.00. Bardzo prosimy o respektowanie zwłaszcza godzin zakończenia dyżuru.

♦ W każdą sobotę zapraszamy o godzinie 19.00 na Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Po nabożeństwie, w czasie którego odczytujemy podziękowania i prośby, które składane są w ciągu tygodnia,  odprawiamy Mszę świętą o godzinie 20.00 właśnie w intencji tych próśb i podziękowań.

♦ Collegium Bobolanum przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli zaprasza wszystkich Seniorów i Seniorki (50+) do zapisywania się na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Program studiów obejmuje wykłady z Biblii, duchowości, etyki, doktryny chrześcijańskiej jak i wykłady na temat zdrowia. Proponowane są również wspólne zajęcia integracyjne jak wyjścia do teatrów, filharmonii i pielgrzymki. Więcej informacji na stronie bobolanum.edu.pl

♦ Pielgrzymka Singli na Podlasie: Warszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Cena 190 zł. Bogaty program, opieka duszpasterska i udana pierwsza tego typu pielgrzymka są dobrą zachętą, aby poświęcić ten czas na osobisty rozwój duchowy. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie

 

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 25 września

♦ W najbliższy wtorek o godz. 20.00 Duszpasterstwo Dwojedno” zaprasza na kolejną Mszę św.  w intencji poszukujących męża albo żony. Przed Mszą św. można przyjść do kawiarenki "Łas.ka.wa" w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do Mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ W środę 29.09, u progu października, miesiąca Różańca Świętego, ok. godz. 20.45 zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach Centrum Duchowości Świeckich. Dlaczego Matka Najświętsza prosi, a nawet jako Królowa rozkazuje , abyśmy codziennie odmawiali Różaniec? Dlaczego ta modlitwa jest taka ważna? Czy jest to wola Boga, czy tylko „wymysł” Matki Bożej? Naszym gościem, który pomoże nam odpowiedzieć na te ważne pytania będzie dr Monika Waluś, wybitna teolog, gospodyni, żona i matka.

♦ W najbliższy piątek podczas Mszy św. o godz. 17.30 będzie miało miejsce poświęcenie wody św. Ignacego.

♦ W miesiącu październiku w sposób szczególny zapraszamy na wspólną Modlitwę Różańcową o godz. 19.00.

♦ Najbliższa sobota będzie pierwszą w miesiącu. Zachęcamy do przyjęcia Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00 zatrzymamy się na dłużej w kolejnej tajemnicy Różańca.

♦ Collegium Bobolanum przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli zaprasza wszystkich Seniorów i Seniorki (50+) do zapisywania się na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Program studiów obejmuje wykłady z Biblii, duchowości, etyki, doktryny chrześcijańskiej jak i wykłady na temat zdrowia. Proponowane są również wspólne zajęcia integracyjne jak wyjścia do teatrów, filharmonii i pielgrzymki. Więcej informacji na stronie bobolanum.edu.pl

♦ Na prośbę Ojca Świętego dzisiaj przeprowadzamy zbiórkę do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Za każdą ofiarę składamy serdeczne „Bóg zapłać”. 

♦ Jak co roku, 28 września o godz. 15.00, zespół Iskra Bożego Miłosierdzia działający przy kościele Ojców Jezuitów w Łodzi, organizuje ogólnopolską inicjatywę modlitewną Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata. Więcej informacji na na stronie www.iskra.info.pl

♦ Pielgrzymka Singli na Podlasie: Warszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Cena 190 zł. Bogaty program, opieka duszpasterska i udana pierwsza tego typu pielgrzymka są dobrą zachętą, aby poświęcić ten czas na osobisty rozwój duchowy. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie

 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 18 września

♦ Trwa nabór na studia w prowadzonym przez jezuitów Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum na Warszawskim Mokotowie na następujące studia: stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe, doktoranckie, otwarte i na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczelnia prowadzi studia z teologii, politologii, duchowości i etyki. Studia prowadzone są w tradycji jezuickiej edukacji. Collegium Bobolanum posiada bardzo dobrą lokalizację ze względu na komunikację miejską (metro, tramwaje, autobusy) i zapewnia miłą atmosferę i poczucie wspólnoty charakterystyczne dla niezbyt masowej liczby studentów. Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty i zaproponowania jej wszystkim, którzy mogą być zainteresowani. Więcej informacji na stronie bobolanum.edu.pl

♦ W sobotę 24 września Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej Inigo przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli zaprasza na warsztat z asertywności i komunikacji w godz. 9.00-17.00: Jak być osobą akceptowaną i szanowaną? Drogą jest przede wszystkim zaakceptowanie swoich potrzeb i pragnień oraz umiejętność otwartego ich wyrażenia w relacjach z otoczeniem. Warsztat proponuje konkretne zachowania asertywne oraz przedstawia techniki skutecznej komunikacji. Zapisy w sekretariacie tel. 797 002 584 od poniedziałku do piątku.

♦ W naszej parafii archikatedralnej rozpoczyna się przygotowanie do I Komunii św. dzieci z klas III, które jeszcze nie były u Komunii. Dzieci zamieszkałe na terenie naszej parafii, choć uczą się w szkołach poza granicami parafii, należy zapisać na pierwszym spotkaniu rodziców, które odbędzie się w niedzielę 25 września br. o godz. 11.30 archikatedrze w sali nad zakrystią.

♦ Collegium Bobolanum przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli zaprasza wszystkich Seniorów i Seniorki do zapisywania się na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Program studiów obejmuje wykłady z Biblii, duchowości, etyki, doktryny chrześcijańskiej jak i wykłady na temat zdrowia. Proponowane są również wspólne zajęcia integracyjne jak wyjścia do teatrów, filharmonii i pielgrzymki.

♦ Pielgrzymka Singli na Podlasie: Warszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Cena 190 zł. Bogaty program, opieka duszpasterska i udana pierwsza tego typu pielgrzymka są dobrą zachętą, aby poświęcić ten czas na osobisty rozwój duchowy. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie

♦ W listopadzie, w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Bielanach, rozpocznie się Studium przygotowawcze do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Archidiecezji Warszawskiej. Studium będzie trwało do czerwca 2017 r. i zakończy się uroczystą promocją w bazylice archikatedralnej. Zgłoszenia kandydatów przyjmuje Papieski Wydział Teologiczny do 15 października.

 

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 11 września

♦ Dzisiaj o 21 zapraszamy do sanktuarium na koncert organistowski Józefa Kotowicza z Białegostoku w ramach XVII Warszawskiego Festiwalu Organowego "Organy Śródmieś›cia" Warszawa 2016 r.

♦ W sobotę 24 września Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej Inigo przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli zaprasza na warsztat z asertywności i komunikacji w godz. 9.00-17.00: Jak być osobą akceptowaną i szanowaną? Drogą jest przede wszystkim zaakceptowanie swoich potrzeb i pragnień oraz umiejętność otwartego ich wyrażenia w relacjach z otoczeniem. Warsztat proponuje konkretne zachowania asertywne oraz przedstawia techniki skutecznej komunikacji. Zapisy w sekretariacie tel. 797 002 584 od poniedziałku do piątku.

♦ W naszej parafii archikatedralnej rozpoczyna się przygotowanie do I Komunii św. dzieci z klas III, które jeszcze nie były u Komunii. Dzieci zamieszkałe na terenie naszej parafii, choć uczą się w szkołach poza granicami parafii, należy zapisać na pierwszym spotkaniu rodziców, które odbędzie się w niedzielę 25 września br. o godz. 11.30 archikatedrze w sali nad zakrystią.

♦ Trwa nabór na studia w prowadzonym przez jezuitów Collegium Bobolanum na Warszawskim Mokotowie na następujące studia: stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe, doktoranckie, otwarte i na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Studia te są z Teologii, Politologii, Duchowości i Etyki. Zachęcamy do skorzystania z tej bogatej oferty i zaproponowania jej wszystkim, którzy mogą być zainteresowani. Więcej informacji na stronie bobolanum.edu.pl

♦ Pielgrzymka Singli na Podlasie: Warszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Cena 190 zł. Bogaty program, opieka duszpasterska i udana pierwsza tego typu pielgrzymka są dobrą zachętą, aby poświęcić ten czas na osobisty rozwój duchowy. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie

♦ W listopadzie, w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Bielanach, rozpocznie się Studium przygotowawcze do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Archidiecezji Warszawskiej. Studium będzie trwało do czerwca 2017 r. i zakończy się uroczystą promocją w bazylice archikatedralnej. Zgłoszenia kandydatów przyjmuje Papieski Wydział Teologiczny do 15 października.

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 4 września

♦ Dzisiaj w Rzymie podczas mszy św. o godz. 10.30 papież Franciszek dokona kanonizacji bł. Matki Teresy z Kalkuty MC, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. W Warszawie kościele Najśw. Zbawiciela o godz. 18.30 Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za kanonizację. Po Mszy świętej odbędzie się koncert poświęcony Matce Teresie z Kalkuty.

♦ W czwartek 8 września, w Święto Narodzenia NMP, zapraszamy do naszego Sanktuarium na godz. 17.30 na uroczystość złożenia ostatnich uroczystych ślubów zakonnych przez o. Grzegorza Gintera SJ podczas Mszy św. Rodzenie się jego powołania jest związane z tym miejscem. O. Grzegorz śluby złoży na ręce o. Roberta Bujaka SJ, Rektora Kolegium Jezuitów. Wszystkich zapraszamy na tę wyjątkową uroczystość, która zdarza się u nas raz na kilka lub kilkanaście lat! Otoczmy o. Grzegorza modlitwą, który zostanie ostatecznie i w pełni włączony w zakon jezuitów. O. Grzegorz prowadzi obecnie działalność rekolekcyjną w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy i jest duszpasterzem Zespołu Formacji Rodzin w Magdalence.

♦ W sobotę 10 września Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej Inigo proponuje warsztat w godz. 10.00-17.00Czy czujesz swoją wartość? Odkrywanie i przyjęcie prawdy o sobie nie jest proste - człowiek woli nie widzieć, nie słyszeć i nie czuć, żeby nie konfrontować się z tym co trudne, słabe, biedne. Z drugiej strony zobaczenie siebie prawdziwie to akt odwagi, droga do uwolnienia, do oddychania pełną piersią, do życia i do tego chcemy Państwa zaprosić proponując ten warsztat. ZAPISY - sekretariat Fundacji INIGO - tel. 797 002 584 / pn. – pt.

♦ W niedzielę 11 września zapraszamy na godz. 21 na na koncert oranistowski Józefa Kotowicza z Białegostoku w ramach XVII Warszawskiego Festiwalu Organowego "Organy Śródmieś›cia" Warszawa 2016 r.

♦ Trwa nabór na studia w prowadzonym przez jezuitów Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum na Warszawskim Mokotowie. Do 26 września dla studiów stacjonarnych i do 1 października dla studiów niestacjonarnych i podyplomowych trwają zapisy na następujące kierunki: Teologia – studia stacjonarne, Politologia – studia stacjonarne, Teologia – studia niestacjonarne, Podyplomowe Studia Duchowości, Podyplomowe Studia dla Nauczycieli Etyki, Podyplomowe Studia z Etyki Biznesu, Otwarte Studium Akademickie i Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zachęcamy do skorzystania z tej bogatej oferty i zaproponowania jej wszystkim, którzy mogą być zainteresowani. Więcej informacji na stronie www.bobolanum.edu.pl

♦ Pielgrzymka Singli (druga) na PodlasieWarszawa-Kruszyniany-Supraśl-Sokółka-Białystok-Warszawa, 15-16 października (sobota-niedziela). Liczba miejsc: 47. Cena 190 zł. W cenie wliczona obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę, nocleg w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, wstęp do muzeum, ubezpieczenie, ofiary na wizytowane świątynie. Kontakt tel. 500-317-225 [email protected] i na stronie internetowej www.laskawa.pl/podlasie
 
♦ W listopadzie, w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Bielanach, rozpocznie się Studium przygotowawcze do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Archidiecezji Warszawskiej. Studium będzie trwało do czerwca 2017 r. i zakończy się uroczystą promocją w bazylice archikatedralnej. Zgłoszenia kandydatów przyjmuje Papieski Wydział Teologiczny do 15 października. Wymagania, które musi spełniać kandydat na nadzwyczajnego szafarza Komunii św., zasady rekrutacji oraz organizację Studium zawiera Instrukcja o posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezji Warszawskiej, która znajduje się na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 28 sierpnia

♦ W poniedziałek wspominamy męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jest to główna uroczystość odpustowa na terenie naszej parafii przynależącej do bazyliki archikatedralnej. Zapraszamy do bazyliki na wspólne uczczenie męczeńskiej śmierci patrona naszej parafii na godz. 18.00 na Mszę św. odpustową z udziałem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.

♦ We wtorek 30 sierpnia Kościół w Indiach obchodzi Dzień Męczenników Orisy zamordowanych za wiarę w 2008 r. Zapraszamy na nabożeństwo o godz. 19.00 i mszę w tej intencji o godz. 20.00.

♦ Również podczas tej mszy we wtorek o 20. spotykamy się, jak co miesiąc w ostatni wtorek miesiąca by modlić się w intencji pragnących małżeństwa i założenia rodziny. Przed mszą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18:00), prowadzonej charytatywnie przez singli dla singli, i mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie. Będziemy tego dnia obchodzić pierwsze urodziny kawiarenki Łas.ka.wa!

♦ W środę zapraszamy na mszę św. o godz. 17.30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego.

♦ W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. 

♦ W czwartek 1 września przypada 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy o pomordowanych i poległych w obronie naszego narodu. Z tej okazji odbędzie się 5. Marsz Pamięci dla uczczenia wszystkich ofiar zbrodniczych systemów totalitarnych. Rozpocznie się on w Archikatedrze św. Jana o godz. 17.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar i wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

♦ W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na mszę św. o godz. 17.30Po mszy świętej jest spotkanie, które prowadzi o. Jan Orłowski SJ.

♦ W przyszłą niedzielę 4 września w Rzymie podczas mszy św. o godz. 10.30 papież Franciszek dokona kanonizacji bł. Matki Teresy z Kalkuty MC, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. W tym dniu w kościele Najśw. Zbawiciela o godz. 18.30 Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za kanonizację. Po Mszy świętej odbędzie się koncert poświęcony Matce Teresie z Kalkuty.

 

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 21 sierpnia

♦ W tym tygodniu nie mamy specjalnych ogłoszeń :)

 

XX NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 14 sierpnia

♦ W tym tygodniu nie mamy specjalnych ogłoszeń :)

 

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 7 sierpnia

♦ W tym tygodniu nie mamy specjalnych ogłoszeń :)

 

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 Uroczystość św. Ignacego Loyoli SI - 31 lipca

♦ Dzisiaj w naszym Sanktuarium i innych kościołach jezuickich obchodzona jest Uroczystość św. Ignacego Loyoli SI. Z okazji święta naszego założyciela można uzyskać w każdym kościele jezuickim odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Główne uroczystości w naszym Sanktuarium odbędą się na Mszy św. o godz. 20.00, na której poświęcimy popiersie św. Ojca Ignacego. 

♦ 31 lipca to również najbardziej uroczysty dzień w roku dla święcenia wody św. Ignacego. Woda święcona św. Ignacego Loyoli  zaczęła być stosowana wśród wiernych Kościoła Katolickiego niedługo po śmierci Świętego i od prawie 450 lat sprowadza łaski, dla których zwykłe środki były niewystarczające. Używanie wody św. Ignacego niesie ze sobą łaski tym, którzy w to wierzą i z pobożnością stosują. Ta wiara jest konieczna dla otrzymania łask, których się pragnie i o które się prosi przez stosowanie tego sakramentalium. Błagając wstawiennictwa św. Ignacego o uchronienie od złego lub o otrzymanie jakiegoś dobrodziejstwa nie można przy tym zapominać o zgadzaniu się z wolą Bożą. Jeśli ta wiara i zgodność z wolą Bożą jest złączona z prawdziwą ufnością w pomoc św. Ignacego Loyoli i jest poparta szczerą spowiedzią i przyjęciem Komunii św., to nie ma wątpliwości, że św. Ignacy uprosi łaskę, o którą się staramy, lub jakąś inną rzecz ważną - lepszą dla naszego dobra. 

♦ Jutro 1 sierpnia przy Kościele św. Anny w Warszawie rozpoczynają się zapisy na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną w ramach której pielgrzymuje nasza jezuicka Grupa Szara. Szarą prowadzą jezuici, a współorganizatorami są harcerki i harcerze z Mazowsza. Grupa Szara zaprasza na  Mszę św. 4 sierpnia o 17.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej a wyrusza rano 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Wejście na Jasną Górę 14 sierpnia rano.

♦ Również w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 – w godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego, w kościołach całej naszej Archidiecezji zostaną uruchomione dzwony. Prosimy w tym czasie o modlitwę i chwilę refleksji w intencji wszystkich poległych i pomordowanych powstańców oraz mieszkańców Warszawy.

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy bardzo do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu  Pana Jezusa w piątek i Niepokalanemu Sercu Maryi w sobotę. Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę św. w piątek o godz. 17.30.

♦ Siostra Beata, misjonarka na Kubie, która kwestowała w zeszłą niedzielę, otrzymała od Państwa 7000 zł, za co serdecznie dziękuje w imieniu swoich podopiecznych.

♦ Grupa studentów z jezuickich duszpasterstw i parafii w Zambii, po udziale w ŚDM a tuż przed odlotem do Afryki będzie gościć w naszym kościele. Tworzony przez nich chór "Magis Ignite"  wzbogaci oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 20 w czwartek 4 sierpnia oraz wystąpi po tej Mszy z krótkim koncertem. Wstęp oczywiście wolny, ale będzie możliwość złożenia dobrowolnej ofiary, by pomóc im w pokryciu kosztów wizyty w Polsce. Serdecznie zapraszamy!

 

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 24 lipca

♦ Najbliższy wtorek będzie ostatnim w miesiącu, a zatem zapraszamy na mszę świętą o godz. 20.00. w intencji poszukujących męża albo żony. Przed Mszą św. można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie. W okresie od czerwca do września nie przewidujemy spotkań po mszy w kościele.

♦ W następną niedzielę 31 lipca zapraszamy do naszego Sanktuarium i innych kościołów jezuickich na Uroczystość św. Ignacego Loyoli SI. Z okazji święta naszego założyciela można uzyskać w każdym kościele jezuickim odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Główne uroczystości w naszym Sanktuarium odbędą się na Mszy św. o godz. 20.  W tym dniu, na każdej mszy świętej, będzie poświęcenie wodę św. Ignacego, a na Mszy św. o godz. 20.00 poświęcimy popiersie św. Ojca Ignacego. 

♦ Uroczystość św. Ignacego Loyoli poprzedza Nowenna, którą modlimy się codziennie podczas Nabożeństwa do Matki Bożej o godz. 19.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

♦ Grupa Szara należy do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Nawiązujemy do ignacjańskiej tradycji i duchowości oraz harcerskiej gotowości pełnienia służby i otwartości na drugiego. W tym roku wyruszy na szlak po raz XVIII. Szarą prowadzą jezuici, a współorganizatorami są harcerki i harcerze z Mazowsza. Grupa Szara zaprasza na  Mszę św. 4 sierpnia o 17.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej a wyrusza rano 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Wejście na Jasną Górę 14 sierpnia rano.

♦ Fundacja POMOC im. Prymasa Tysiąclecia organizuje wycieczkę z Warszawy do Lwowa. Trasa wiedzie szlakiem słynnych twierdz na Podolu: Halicz, Buczacz, Chocim, Kamieniec Zbaraż, Krzemieniec. Szczegóły na plakacie.

 

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 17 lipca

♦ W tym tygodniu nie mamy specjalnych ogłoszeń :) Natomiast Nasz Arcypasterz – kardynał Kazimierz Nycz kieruje do nas zaproszenie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie (list odczytany w kościołach 17 lipca): 

Z radością oczekujemy na przyjazd Ojca Świętego Franciszka, który spotka się  z młodzieżą całego świata w Krakowie w ramach Światowych Dni Młodzieży. Do naszej archidiecezji przybędzie kilkunastotysięczna grupa młodzieży z różnych krajów, którą pragniemy przyjąć w naszych parafiach i rodzinach. Ich pobyt w archidiecezji jest przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem, i także sposobnością do poznania bogactwa wiary i kultury naszego narodu. Wyrażam ogromną wdzięczności księżom, władzom samorządowym, parafiom, wolontariuszom i wspólnotom, które organizują pobyt młodzieży w naszej archidiecezji. Szczególnie słowo wdzięczności kieruję do rodzin otwierających swoje domy, aby przyjąć młodzież z całego świata.

Centralnym powitaniem młodzieży w Warszawie będzie spotkanie i koncert na Placu Piłsudskiego w czwartek, 21 lipca o godz. 19.30, zorganizowany przez władze samorządowe m.st. Warszawy.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie „Warszawskie Uwielbienie – Msza św. posłania młodych do Krakowa” przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Spotkanie to rozpocznie się sobotę, 23 lipca o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po zakończeniu której odbędzie się koncert uwielbienia.

Zapraszam wszystkich do udziału w tych ważnych wydarzeniach w Warszawie. Szczególnie zachęcam młodzież, aby dała świadectwo wyznawanej wiary, udając się na spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą całego świata w Krakowie. Na czas przygotowania i zorganizowania wszystkich wydarzeń związanych z przebiegiem Światowych Dni Młodzieży w Warszawie i Krakowie, wszystkim z serca błogosławię.

 

XV NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 10 lipca

♦ Jutro 11 lipca, nasza świątynia obchodzić będzie 393 rocznicę pierwotnej konsekracji. Odbyła się ona 11 lipca 1623 r. Kościół został konsekrowany pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Ignacego Loyoli (ponad rok po jego kanonizacji). Data beatyfikacji Ignacego Loyoli była 27 lipca 1609 r. w Rzymie przez Pawła V, a data kanonizacji 12 marca 1622 r. w Rzymie przez Grzegorza XV.

♦ 14 lipca, w czwartek rozpoczynają się zapisy przez internet na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną w ramach której pielgrzymuje nasza jezuicka Grupa Szara. 1 sierpnia rozpoczynają się zapisy przy Kościele św. Anny w Warszawie. Szczegóły na stronie http://wapm.waw.pl/zapisy/

♦ Grupa Szara należy do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Nawiązujemy do ignacjańskiej tradycji i duchowości oraz harcerskiej gotowości pełnienia służby i otwartości na drugiego. W tym roku wyruszy na szlak po raz XVIII. Szarą prowadzą jezuici, a współorganizatorami są harcerki i harcerze z Mazowsza. Grupa Szara ma mszę św. 4 sierpnia o 17.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i wyrusza rano 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Kończymy wejściem na Jasną Górę 14 sierpnia rano.

♦ Od nowego roku akademickiego 2016/2017 o. Zdzisław Wojciechowski SJ zamierza rozpocząć pracę formacyjną z mężczyznami będącymi w najbardziej ciekawym, owocnym, a równocześnie najbardziej trudnym okresie życia - około czterdziestki. W tym czasie pojawia się proces, który zyskał miano "kryzysu wieku średniego". Kryzys ten w różnej formie dotyka każdego mężczyznę. Może on okazać się początkiem niezwykle fascynującego, nowego etapu życia - bardziej harmonijnego, pełnego pokoju i sensu. Czy tak się stanie - zależeć będzie od Ciebie, drogi czytelniku, drogi słuchaczu: Tak - jeśli dowiesz się więcej na temat jego natury i przebiegu; Tak - jeśli spojrzysz z miłością i uważnością na swą dotychczasową ścieżką życia, kariery, sukcesów i porażek; Tak - jeśli wypracujesz projekt swej misji na dalszą część życia - w jego drugiej połowie. Zapraszam Cię do rozpoczęcia tej niezwykłej przygody. Praktyczne sprawy i kroki. Spotkania rozpoczniemy, gdy zbierze się 12-14 mężczyzn, katolików, gotowych do takiej podróży. Będziemy się spotykać co tydzień we wtorki w godzinach 19.00 - 21.00 w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przy ul. Świętojańskiej 10 (wejście przez kościół lub od strony ul. Jezuickiej 1/3). Chętnych zapraszamy do zgłaszania się do o. Zdzisławae - mailowo ([email protected]), telefonicznie 22 530 63 71 lub bezpośrednio po Mszy świętej odprawianej przez o. Zdzisława w niedziele o godzinie 12.00 oraz w poniedziałki o godzinie 20.00. Więcej informacji o "Męskich Wspólnotach w Połowie Drogi", a regułę opisującą cele i sposoby działania Wspólnot można znaleźć na stronie www.wpolowiedrogi.pl

 

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 3 lipca

♦ W tym tygodniu nie mamy specjalnych ogłoszeń :)

 

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 26 czerwca

♦ Od 1 lipca  wprowadzamy małą zmianę w przedpołudniowym dyżurze w konfesjonale, a mianowicie, będziemy spowiadać od godz. 9.00 do 11.00. Taka sytuacja potrwa do 1 października. Popołudniowy dyżur pozostaje bez zmian.

♦ W ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na Mszę świętą w intencji poszukujących męża i żony o godz. 20.00, do której zostanie dołączona intencja dziękczynna za 15 lat posługi kapłańskiej o. Roberta Wawra SI. Będzie to jednocześnie wigilia Uroczystości Świętych Piotra i Pawła. Przed Mszą świętą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do Mszy świętej mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie. W okresie od czerwca do września nie przewidujemy spotkań po mszy w kościele.

♦ Zapraszamy w Czwartek na mszę św. o godz. 17.30 na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zapraszamy na te msze święte zawsze w ostatni dzień miesiąca.

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy bardzo do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

♦ Zgodnie z zapowiedzią gościmy dzisiaj przedstawicieli najstarszego hospicjum na Mazowszu - Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża.

 

XII NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 19 czerwca

♦ Przypominamy, że w każdą środę o godz. 20 odprawiamy Mszę świętą w intencji dobroczyńców naszego domu zakonnego i sanktuarium. Dla żywych prosimy o potrzebne łaski Boże za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej, a dla zmarłych o radość życia wiecznego.

♦ W najbliższy czwartek 23 czerwca o godz. 21:00 zapraszamy do naszego Sanktuarium PANÓW na Mszę Mężczyzn. Będzie to jednocześnie Msza Wigilii Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Przypominamy, że raz w miesiącu wspólnie modlimy się w intencji mężczyzn. 

♦ W piątek 24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafiiZapraszamy wszystkich wiernych do naszej bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Uroczystą Mszę św. o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Z racji uroczystości można spożywać w ten piątek pokarmy mięsne.

♦ Grupa studentów z DA KUL, pod kierownictwem jezuity ks. Damiana Krawczyka SI w zeszłą niedzielę przeprowadziła kwestę na potrzeby naszych sióstr i braci w Kirgizji. Zebrali 4050 zł za co serdecznie dziękują i zapewniają o modlitwie

♦ Jednocześnie informujemy, że w przyszłą niedzielę 26.06 przeprowadzi kwestę w naszym Sanktuarium najstarsze hospicjum na Mazowszu Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża

♦ W zakrystii są już dostępne figurki Matki Bożej Łaskawej, te same, które mieliśmy podczas ostatnich uroczystości odpustowych.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, które naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze Łask dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.

 

XI NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 12 czerwca

♦ W tym miesiącu zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe, w czasie których modlimy się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe rozpoczyna się o 19.30 a poprzedza je modlitwa różańcowa o godz. 19.00, za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ Gościmy dziś w naszym sanktuarium księdza Damiana Krawczyka z grupą studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ks. Damian jest jezuitą i pracuje w Warszawie w Jezuickim Centrum Społecznym "W Akcji", które zajmuje się m.in. wspomaganiem jezuitów misjonarzy. W najbliższe wakacje razem ze studentami z Lublina będzie pracował z wolontariuszami na misji w Kirgistanie. Wyjazd ten nie byłby możliwy bez wsparcia ludzi dobrej woli, dlatego po każdej mszy św. ks. Damian wraz z grupą kwestuje przed naszym sanktuarium.

♦ W zakrystii są już dostępne figurki Matki Bożej Łaskawej, te same, które mieliśmy podczas ostatnich uroczystości odpustowych.

♦ W następną niedzielę jezuicka placówka w Warszawie-Falenicy zaprasza od godz. 12:00 na piknik a zarazem festyn prezentujący działalność wszystkich warszawskich placówek jezuitów, który rozpocznie się po Mszy św. odprawianej w Auli Edyty Stein w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury o godz. 11:00. Na festynie będziemy gościli syryjskiego jezuitę oraz polskiego jezuitę misjonarza, który spędził w Syrii ponad 30 lat. Będą kiełbaski, zabawy, konkurs z fantami, dobra muzyka i niespodzianki. Odwiedzi nas także aktor Artur Żmijewski. Wszystko w Falenicy przy ul. Oleckiej 30, pod sosnami. Zapraszamy.

 

X NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 5 czerwca

♦ W Roku Miłosierdzia zapraszamy poszukujących męża i żony na jednodniową autokarową Pielgrzymkę Miłosierdzia w sobotę 11 czerwca! Wyjazd o 07:00 i powrót o 21:00. Pielgrzymkę organizuje Klub Singli (www.klbsingli.gbzl.pl) wraz z naszym duszpasterstwem Dwojedno (dwojedno.jezuici.pl). Opiekun duchowy pielgrzymki - ks. Robert Wawer SJ. Program Pielgrzymki: Głogowiec - miejsce urodzenia Św. Faustyny Kowalskiej, Świnice Warckie - miejsce jej Chrztu siostry Faustyny, Kalisz - Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, Kalisz - Sanktuarium Św. Józefa. W ramach pielgrzymki istnieje możliwość uzyskania odpustu Roku Jubileuszowego, możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania, wspólna modlitwa, rozważanie Słowa Bożego i dzielenie się Słowem Bożym.

♦ Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe, w czasie których modlimy się Modlitwą Różańcową i Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Początek godz. 19.00.

♦ Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza do wspólnego uczestnictwa w otwartym spotkaniu w pierwsze wtorki miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. 7 czerwca odbędzie się piąte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych.

♦ W następną niedzielę 12 czerwca nasze sanktuarium odwiedzi ks. Damian Krawczyk z grupą studentów z DA KUL. Ks. Damian, jest jezuitą i pracuje w Warszawie w Jezuickim Centrum Społecznym "W Akcji", które zajmuje m. in. wspomaganiem jezuickich misjonarzy. W najbliższe wakacje razem ze studentami z Lublina będzie pracował na wolontariacie z misjonarzami w Kirgistanie. Wyjazd ten nie byłby możliwy bez wsparcia ludzi dobrej woli, dlatego po każdej mszy św. ks. Damian wraz z grupą będzie kwestował pod naszym sanktuarium.

♦ CIEKAWOSTKA. Wkrótce po przyjęciu świeceń kapłańskich 12 marca 1661 roku, jako cenionego spowiednika i kaznodzieję przeniesiono Ojca Stanisława Papczyńskiego do Warszawy. Z jego posługi w konfesjonale korzystali m.in. prałaci, biskupi i senatorowie oraz inni dostojnicy, a nawet królowie (Jan III Sobieski czy nuncjusz Antoni Pignatelli, późniejszy papież Innocenty XII). W tym okresie kierował Bractwem Matki Bożej Łaskawej działającym przy kościele zakonnym.

 

IX NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 29 maja

♦ We wtorek Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. To będzie ostatni dzień maja, a zatem zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. 

♦ Również we wtorek zapraszamy na Mszę świętą o godz. 20.00 w intencji poszukujących męża, albo żony. Po Mszy św.  zapraszamy na dzielenie Słowem Bożym. Przed Mszą św. można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ W środę rozpocznie się miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy na nabożeństwo o godz. 19.00

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Zachęcamy do przyjęcia Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

♦ W piątek, po 8 dniach od Bożego Ciała,  będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu zapraszamy na nabożeństwo  czerwcowe o godz. 19.00, w czasie którego Modlitwą Różańcową podziękujemy za dar Najświętszego Serca Pana Jezusa.

♦ Zapraszamy o 19.30 na procesję z Najświętszym Sakramentem, w czasie której odśpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Procesja przejdzie ul. Świętojańską, Rynek Starego Miasta, ul. Jezuicką, Kanonią, Dziekanią i Świętojańską z powrotem do sanktuarium.

♦ O godz. 20.00 Uroczysta Msza święta, w czasie której kazanie okolicznościowe wygłosi
o. Henryk Droździel SI.

♦ W sobotę, dzień po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, będziemy przeżywać  Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Z racji I soboty dodatkowo rozważymy kolejny dziesiątek Różańca.

♦ W przyszłą niedzielę 5 czerwca w Rzymie odbędzie się kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego, polskiego kapłana, zakonnika, założyciela Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP.

♦ W Warszawie przypada IX Święto Dziękczynienia. Będziemy je obchodzić pod hasłem „ Chrzest Darem Miłosierdzia”. O godz, 8.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego  wyruszy procesja dziękczynna, która z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego przejdzie do Świątyni Opatrzności. Szczegóły procesji w gablocie.

♦ Są jeszcze wolne miejsca dla poszukujących męża i żony na jednodniową autokarową pielgrzymkę  w sobotę 11 czerwca. Wyjazd o 07:00 i powrót o 21:00. Pielgrzymkę organizuje Klub Singli wraz z naszym duszpasterstwem Dwojedno. Opiekun duchowy pielgrzymki - ks. Robert Wawer SJ. Program Pielgrzymki: Głogowiec - miejsce urodzenia Św. Faustyny Kowalskiej, Świnice Warckie - miejsce jej Chrztu siostry Faustyny, Kalisz - Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, Kalisz - Sanktuarium Św. Józefa. Zgłoszenia w zakrystii.

♦ W Roku Miłosierdzia zapraszamy poszukujących męża i żony w sobotę 11 czerwca. Wyjazd o 07:00 i powrót o 21:00. Pielgrzymkę organizuje Klub Singli wraz z naszym duszpasterstwem Dwojedno. Opiekun duchowy pielgrzymki - ks. Robert Wawer SJ. Program Pielgrzymki: Głogowiec - miejsce urodzenia Św. Faustyny Kowalskiej, Świnice Warckie - miejsce jej Chrztu siostry Faustyny, Kalisz - Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, Kalisz - Sanktuarium Św. Józefa.

♦ W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszym Sanktuarium o. Tomasza Kręta (franciszkanin konwentualny) misjonarza w Burkina Faso (Afryka Zachodnia). Ojciec misjonarz skieruje do nas Słowo Boże, zapozna nas ze swoją pracą i poprosi o wsparcie.

 

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ 2016 - 22 maja

♦ Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład w środę o godz. 20.45.  Naszym gościem będzie O. Stanisław Groń SJ, a spotkanie zostało zatytułowane: „Być, albo nie być... posłańcem Najświętszego Serca Pana Jezusa?”

♦ W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Tego dnia w sposób szczególny oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi obecnemu w  Najświętszym Sakramencie. Przypominamy, że w tym dniu jest obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej (choć nie ma obowiązku wzięcia udziału w procesji) i Msze święte odbywają się w naszym kościele według porządku niedzielnego. Jednak z powodu Centralnej Procesji w tym dniu nie będzie  Mszy świętych o godz. 11 i 12. Natomiast Centralna Procesja Bożego Ciała rozpocznie się bezpośrednio po uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej odprawionej o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

♦ W Roku Miłosierdzia zapraszamy poszukujących męża i żony na jednodniową autokarową pielgrzymkę w sobotę 11 czerwca. Wyjazd o 07:00 i powrót o 21:00. Pielgrzymkę organizuje Klub Singli wraz z naszym duszpasterstwem Dwojedno. Opiekun duchowy pielgrzymki - ks. Robert Wawer SJ. Program Pielgrzymki: Głogowiec - miejsce urodzenia Św. Faustyny Kowalskiej, Świnice Warckie - miejsce jej Chrztu siostry Faustyny, Kalisz - Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, Kalisz - Sanktuarium Św. Józefa.

♦ W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszym Sanktuarium o. Tomasza Kręta (franciszkanin konwentualny) misjonarza w Burkina Faso (Afryka Zachodnia). Ojciec misjonarz skieruje do nas Słowo Boże, zapozna nas ze swoją pracą i poprosi o wsparcie.

 

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA  DUCHA  ŚWIĘTEGO 2016 - 15 maja

♦ Jutro uroczystość  św. Andrzeja Boboli SI, kapłana i męczennika, Patrona Polski i Metropolii. Jest to również rocznica rekonsekracji naszego Sanktuarium.

♦ W czwartek 19 maja Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Tego dnia zapraszamy PANÓW na Mszę Mężczyzn, która zostanie odprawiona w naszym Sanktuarium o godz. 21:00. Przypominamy, że raz w miesiącu wspólnie modlimy się w intencji mężczyzn. 

♦ W najbliższą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

 

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO 2016 - 8 maja

♦ Jutro obchodzimy Uroczystość Św. Stanisława biskupa i męczennika Głównego Patrona Polski. Porządek nabożeństw będzie powszedni.

♦ W piątek, ok. godz. 20.40,  Pani Ewa Storożyńska, współautorka książki „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”, wygłosi prelekcję przedstawiającą genezę kultu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

♦ Natomiast w sobotę 14 maja, w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, przeżywana będzie Uroczystość Odpustowa. Gorąco zapraszamy tego dnia na uroczystą Mszę św. o godz. 20.00, której przewodniczył będzie ks. bp Piotr Jarecki.

♦ Zapraszamy także na procesję ulicami Starego Miasta, która wyruszy z naszego Sanktuarium o godz, 19.00. Chcemy w ten sposób oddać cześć Patronce Warszawy niosąc Jej zabytkową figurę. Planujemy przejść ulicami: Świętojańską w kierunku Placu Zamkowego, okrążyć Kolumnę Zygmunta, potem Piwną, Piekarską, Rycerską, Wąski Dunaj, Szeroki Dunaj, Krzywe Koło, Rynek Starego Miasta, Jezuicką, Plac Zamkowy i Świętojańską wrócić do Sanktuarium. 

♦ W najbliższą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

♦ W tym dniu przewidziany jest kolejny Marsz dla Życia i Rodziny - wspaniałe wydarzenie, które polecamy! Początek marszu przewidziany jest na godz. 12.45, przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Staszica. Więcej informacji na stronie Marszu, na Facebooku i na stronie Radia Warszawa. Marsz odbywa się od 2006 r. w maju lub na początku czerwca i zyskuje coraz większą popularność. 

♦ W odpowiedzi na apel Ojca Świętego o modlitwę i pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi  Ekwadorze, dzisiejsza niedziela jest dniem solidarności z ofiarami kataklizmu. Zachęcamy do modlitwy za naszych braci i przeprowadzamy dla nich zbiórkę do puszek. Serdecznie dziękujemy za każdą ofiarę. 

♦ Jednocześnie zapowiadamy, że w następną niedzielę ofiary na tacę będą przeznaczone na potrzeby organizacyjne Światowych Dni Młodzieży 2016.

♦ Collegium Bobolanum zaprasza na ostatni tegoroczny wykład w ramach serii Konferencji Bobolanum.  W środę 11 maja 2016, o godzinie 19-tej, wykład pod tytułem Komunia dla rozwiedzionych, wygłosi teolog i ceniony wykładowca, jezuita, dr Marek Blaza SJ. 
W  czwartek 12 maja 2016 odbędzie się doroczna Debata dominikańsko-jezuicka, która będzie poświęcona Sakramentom Kościoła (szczegóły na plakatach). Konferencja i debata, na które wstęp jest wolny, odbędą się w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy.

 

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 2016 - 1 maja

♦ Rozpoczynamy dzisiaj cykl nabożeństw majowych, na które zapraszamy codziennie o godz. 19.00. 

♦ W najbliższy wtorek Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Porządek nabożeństw niedzielny. W tym wyjątkowym roku obchodów 1050-lecia Chrztu Polski Episkopat zgromadzony na Jasnej Górze w czasie głównej mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 11 dokona uroczystego Aktu Zawierzenia. Będzie to oddanie Maryi Królowej Polski w wieczystą, Macierzyńską niewolę miłości,  wszystkich dzieci Bożych ochrzczonego Narodu i wszystkiego, co Polskę stanowi. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Jednocząc się duchowo z Jasną Górą, w naszym Sanktuarium, podczas każdej Mszy św. odmówimy wspólnie Akt Zawierzenia.

♦ W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Bardzo zachęcamy do przyjęcia Komunii św. w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.            

♦ W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę św. o godz. 17.30 a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, w odpowiedzi na polecenie Matki Bożej, podczas Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, rozważymy kolejną Tajemnicę Różańca Świętego.

♦ W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. 

 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 2016 - 24 kwietnia

♦ W dzisiejszą niedzielę 24 kwietnia odbędzie się „Marsz świętości życia”. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym bardzo ważnym wydarzeniu. Tegoroczny Marsz odbędzie się pod hasłem „Człowiek miłosierny, życiu zawsze wierny”. Plan marszu: 11.00 – Msze Święte: Katedra Warszawska i Katedra Warszawsko-Praska; 12.00 – Happening Pro Life na Placu Zamkowym, świadectwo Tomka „Hioba” Karenko, wystąpienie prof. Bogdana Chazana; 12.40 – Wymarsz w kierunku Bazyliki Świętego Krzyża; 13.00 – Zakończenie Marszu pod Bazyliką Świętego Krzyża. Więcej informacji na stronie marszprolife.pl

♦ We wtorek 26 kwietnia o godz. 20.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji poszukujących męża albo żony. Po Mszy św. spotkanie z Igą Glapińską zatytułowane "Style wchodzenia w relacje". Przed Mszą św. można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

♦ Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład w środę 27 kwietnia, po Mszy św. wieczornej o godz. 20.45, pt. "Czy Matka Boża jest nam do zbawienia koniecznie potrzebna?" Wykład poprowadzi o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Maria Bartosik OFMConv, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, Dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego KOLBIANUM w Niepokalanowie, Centrum Studiów Mariologicznych Wydziału Teologicznego UKSW. Zapraszamy na kolejne spotkania Centrum Duchowości Świeckich w ostatnie środy miesiąca. Dotychczasowe tematy spotkań znajdują się na stronie Archiwum CDŚ.

♦ W sobotę 30 kwietnia, podczas Mszy św. o godz. 17.30, będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zapraszamy na te msze święte zawsze w ostatni dzień miesiąca. Informacje na temat cudownej wody św. Ignacego znajdują się na stronie Sanktuarium. 

♦ W najbliższą niedzielę rozpocznie się miesiąc maj, szczególnie poświęcony Matce Bożej. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie o godz. 19.00.

♦ Przychylając się do prośby papieża Franciszka, dzisiaj w naszej archidiecezji, podobnie jak we wszystkich kościołach katolickiej Europy, po każdej Mszy świętej, przeprowadzamy zbiórkę ofiar do puszek na rzecz ofiar konfliktu na Ukrainie.

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 2016 - 17 kwietnia

♦ W najbliższy piątek my, jezuici, wspominamy Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę Towarzystwa Jezusowego. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, które naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.

♦ Codziennie o godz. 19.00, zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Oddajemy cześć Maryi i modlimy się w różnych intencjach przed Najświętszym Sakramentem Modlitwą Różańcową i Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu.

♦ W najbliższą niedzielę 24 kwietnia odbędzie się „Marsz świętości życia”. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym bardzo ważnym wydarzeniu. Tegoroczny Marsz odbędzie się pod hasłem „Człowiek miłosierny, życiu zawsze wierny”. Plan marszu: 11.00 – Msze Święte: Katedra Warszawska i Katedra Warszawsko-Praska; 12.00 – Happening Pro Life na Placu Zamkowym, świadectwo Tomka „Hioba” Karenko, wystąpienie prof. Bogdana Chazana; 12.40 – Wymarsz w kierunku Bazyliki Świętego Krzyża; 13.00 – Zakończenie Marszu pod Bazyliką Świętego Krzyża. Więcej informacji na stronie marszprolife.pl

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 2016 - 10 kwietnia

♦ W niedzielę Miłosierdzia Bożego, w wigilię Zwiastowania Pańskiego, 3 kwietnia 2016 roku zmarł w szpitalu o. Jerzy Zakrzewski SJPogrzeb ojca Jerzego odbędzie się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie 11 kwietnia w poniedziałek o godz. 11.00. Kondukt pogrzebowy od IV Bramy Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie przy ul. Powązkowskiej wyruszy o godz. 13:30. O. Jerzy mieszkał przez 3 lata w naszym domu przy kościele Matki Bożej Łaskawej, gdzie posługiwał i przechodził leczenie od sierpnia 1981 roku do sierpnia 1984 roku. Jego pragnieniem z młodości było poświęcić się pracy na misjach jednak stan zdrowia na to nie pozwolił. Od wielu lat był sparaliżowany chorobą SM, chory na cukrzycę, przeszedł amputację jednej nogi i stracił widzenie w jednym oku. Jednak nie przeszkodziło mu to być przez wiele lat aktywnym kapłanem, który z poświęceniem i bez wymówek służył chorym, prowadził rekolekcje, był kierownikiem duchowym, cenionym spowiednikiem, słuchał rozmów rekolekcyjnych, odprawiał msze święte i był przykładem jak w cichości i pogodzie ducha można znosić największe choroby.

♦ Collegium Bobolanum zaprasza na kolejny wykład w ramach serii Konferencji Bobolanum "Czy to jest miłość... czy to jest kochanie?" W środę 13 kwietnia 2015, o godzinie 19-tej, wykład pod tytułem „Jak uleczyć złamane serce?” wygłosi jezuita, ceniony wykładowca, teolog moralny Artur Filipowicz. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugą środę miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

♦ 24 kwietnia (niedziela) w parafii św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej w Warszawie odbędzie się kiermasz misyjny organizowany przez Jezuickie Centrum Społeczne "W akcji" oraz Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na wsparcie kościoła w Indiach oraz na działalność jezuickiej parafii w prowincji Nagaland. Zachęcamy do ofiarowania przedmiotów, które mogłyby zostać sprzedane w trakcie naszego kiermaszu. Mogą to być rękodzieła artystyczne, zabawki, pamiątki, książki itp. Wszystkie rzeczy można dostarczać  do soboty 23 kwietnia do zakrystii Sanktuarium św. Andrzeja Boboli Szczegóły na plakatach."

♦ W zeszłą niedzielę, wolontariusze Jezuickiego Centrum Społecznego "W akcji" otrzymali od Państwa 4801 zł i składają w imieniu naszych sióstr i braci w Indiach serdeczne „Bóg zapłać”. 

♦ W dniach od 14-16 kwietnia 2016 w Gnieźnie i Poznaniu będą się odbywały ogólnopolskie uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zapraszamy w tych dniach do wspólnej modlitwy dziękczynno błagalnej podczas Mszy świętych i nabożeństw ku czci Matki Bożej.

 

II NIEDZIELA WIELKANOCNA - BOŻEGO MIŁOSIERDZIA 2016 - 3 kwietnia

♦ Ponieważ w tym roku  25 marca wypadał Wielki Piątek, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona na jutro 4 kwietnia.

♦ W naszym Sanktuarium porządek nabożeństw powszedni. Podczas Mszy św. o godz. 20.00 będzie możliwość podjęcia się „duchowej adopcji dziecka poczętego”.

♦ Najbliższy wtorek będzie pierwszym w miesiącu, a zatem Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na kolejne spotkanie otwarte. Początek podczas nabożeństwa o godz. 19.30.

♦ W drugą niedzielę miesiąca (czyli za tydzień) w naszym Sanktuarium o 16.00 odprawiana jest Msza św. Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Pamiętajmy, że Matka Boża Łaskawa już nie raz ochroniła lud Warszawy, innych miast czy też całej Polski w 1920 r. Po mszy świętej odbywa się comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy pod sejm, ambasadę Kanady oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegóły na stronie   http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

♦ Dzisiaj, po ostatniej Mszy św. odbędzie się kolejne spotkanie śpiewacze, pod kierownictwem Filipa Taranienko. Przedmiotem spotkania są staropolskie pieśni nabożne, w ogromnej części dzisiaj zapomniane i z ogromnymi stratami dla ich walorów skracane, a które w prostych słowach i prastarych melodiach kryją ogromne bogactwo duchowych treści. Pomysł dzisiejszego spotkania zrodził się na poprzednim, czyli pierwszym spotkaniu 19 marca, które okazało się nadzwyczaj udanym.

♦ Zgodnie z zapowiedzią, w naszym Sanktuarium prowadzona jest dzisiaj kwesta jezuickiego wolontariatu misyjnego z Warszawy. Jest to wolontariat działający w ramach Jezuickiego Centrum Społecznego "W akcji". Dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na budowę kościoła parafialnego, dla ludności z północnej prowincji Indii. Jest to niezwykle ubogi land, a zamieszkujący tam chrześcijanie nie są w stanie samodzielnie sfinansować budowy swojego kościoła.

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2016 - 27 marca

♦ W najbliższy wtorek o godz. 20.00 kolejna Msza święta w intencji poszukujących męża albo żony. Po Mszy św. zapraszamy na dzielenie się Słowem Bożym. Od 18.00 otwarta będzie kawiarenka w podziemiach, gdzie można spędzić czas przy kawie lub herbacie. Wejście do kawiarenki przez sklepik.

♦ Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejny wykład w środę 30 marca o godz. 20.45. Tytuł wykładu „Ślub i co dalej?” Naszym gościem będzie Maria Danielewska, teolog i psychoterapeutka. Mieszka i pracuje w Toruniu. Prowadzi kursy przygotowujące do Sakramentu Małżeństwa.

♦ W czwartek na Mszy św. o godz. 17.30 poświęcenie wody św. Ignacego.

♦ W czwartek zapraszamy Panów na Mszę Mężczyzn o 21.00.

♦ W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca.             

♦ W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę św. o godz. 17.30 a po niej na spotkanie formacyjne.

♦ W sobotę, w odpowiedzi na polecenie Matki Bożej, podczas Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, rozważymy kolejną Tajemnicę Różańca Świętego.

♦ Bardzo zachęcamy do przyjęcia Komunii św. w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

♦ W przyszłą niedzielę, w Święto Miłosierdzia, w naszym Sanktuarium prowadzona będzie kwesta jezuickiego wolontariatu misyjnego z Warszawy. Jest to wolontariat działający w ramach Jezuickiego Centrum Społecznego "W akcji". Dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na budowę kościoła parafialnego, dla ludności z północnej prowincji Indii. Jest to niezwykle ubogi land, a zamieszkujący tam chrześcijanie nie są w stanie samodzielnie sfinansować budowy swojego kościoła. Kwesta będzie odbywać się po wszystkich Mszach świętych. Natomiast dzień wcześniej, w sobotę, wolontariusze zapraszają na wspólne czuwanie w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Tematem czuwania będzie „Miłosierdzie w nauczaniu Świętego Papieża.” Początek ok. godz. 20.45.

♦ W środę 30 marca Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia organizuje protest przed Sejmem RP połączony z czuwaniem modlitewnym w obronie życia dzieci nienarodzonych. Fundacja zaprasza wszystkie organizacje opowiadające się za życiem, aby przyszły razem z transparentami ze swoimi nazwami, aby wszyscy posłowie mogli zobaczyć, jak szerokie jest spektrum sprzeciwiających się aborcji. Początek o godz. 16.30 uroczystą Mszą Świętą, celebrowaną w stołecznym kościele św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

♦ Warszawska Krucjata Różańcowa i Warszawska Grupa Modlitwy Intronizacyjnej oraz liczne grupy wiernych biorących udział w Nowennie Pierwszych Piątków Miesiąca, zapraszają na Mszę świętą w intencji „Żeby Polska była rzeczywistym Królestwem Jezusa i Maryi”. Zostanie ona odprawiona 1 kwietnia o godz. 21.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Przewodniczyć będzie ks. Stanisław Małkowski. Msza, na którą zapraszamy, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski, podczas których 19 listopada tego roku przeżyjemy uroczysty ogólnopolski akt przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. Jej intencją jest, aby ów akt odzwierciedlał rzeczywisty stan oddania się naszej Ojczyzny pod władzę Chrystusa. Msza nawiązuje także do podobnego aktu oddania Polski pod królowanie Maryi, którego dokonał król Jan Kazimierz we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej 1 kwietnia 1656 roku (tekst ślubów Króla Jana Kazimierza ułożył jezuita św. Andrzej Bobola), czyli dokładnie 360 lat temu! Msza św. będzie odprawiona w naszym sanktuarium przed obrazem, przy którym Polska została po raz pierwszy w swojej historii oddana formalnie pod opiekę Matki Bożej, a której po raz pierwszy nadano tytuł Królowej Korony Polskiej. Tej Matki Bożej Łaskawej, którą w 1652 roku, jeszcze przed ślubami Jana Kazimierza, właśnie w Warszawie uroczystym aktem obwołano Strażniczką Polski.

♦ Wspólnota Jezuitów pracujących przy tym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, składa wszystkim obecnym serdeczne życzenia radosnego i owocnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2016 - 20 marca

♦ Podobnie jak w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową organizujemy kiermasz świąteczny, z którego cały dochód przeznaczony jest dla dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki Szare w Otorowie. Na kiermaszu będą sprzedawane ozdoby świąteczne (i nie tylko) przygotowane przez siostry i dziewczynki z domu dziecka. Kiermasz zakończy się po 21:00.

♦ Dzisiaj, po Mszy św. o 20.00, zespół wokalny „Sonus Nobili” zaśpiewa dawne polskie pieśni pasyjne połączone z prezentacją multimedialną dzieł sztuki o tematyce pasyjnej. Gościnnie na lirze korbowej zagra Filip Taranienko. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

♦ Od poniedziałku do środy włącznie spowiadamy bez przerwy od godz. 9.00 do 21.00.

♦ W Wielki Czwartek spowiadamy od 9.00 do godz. 18.00.
W tym dniu o godz. 10.00 w naszej Archikatedrze zostanie odprawiona Msza Krzyżma. Przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, a biskupi i kapłani naszej Archidiecezji odnowią ślubowania kapłańskie. Zostaną również poświęcone oleje używane do sprawowania sakramentów świętych.
O 18.00 Nabożeństwo Różańcowe i Godzinki o Męce Pańskiej.
O godz. 19.00 zapraszamy na Liturgię Wieczerzy Pańskiej, którą zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. W tym dniu po Liturgii nie spowiadamy.

♦ W Wielki Piątek spowiadamy od 9.00 do 15.00. O 15.00  rozpocznie  się Liturgia Męki Pańskiej. Przed liturgią Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia.     
W czasie Liturgii nie spowiadamy. Po liturgii spowiadamy do godz. 22.00.
Centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Droga Krzyżowa przejdzie następujacą trasą: kościół św. Anny- Krakowskie Przedmieście- Miodowa- Senatorska- pl. Teatralny- Wierzbowa- pl. Piłsudskiego- Tokarzewskiego-Koraszewicza- Krakowskie Przedmieście- kościół św.Anny. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Wierni od 18 do 60 roku życia mogą spożyć w ciągu dnia tylko jeden posiłek do syta. Wszystkich po ukończeniu 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tego dnia nie ma dyspensy od postu.

♦ W Wielką Sobotę spowiadamy od 9.00 do 20.00.
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny jest w archikatedrze od godz. 9.00 do 19.30.
O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.  
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00 i zakończy PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ około północy. Na liturgię Wigilii Paschalnej przynosimy świece do odnowienia przyrzeczeń chrztu św.

♦ W Wielką Sobotę przy naszym Sanktuarium będzie prowadzona kwesta pod hasłem: „podziel się jajkiem z braćmi w Indiach” na rzecz chrześcijan żyjących w Khandamal. Kwestę poprowadzi  Fundacja Christiani.

♦ W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.

♦ Ponieważ w tym roku Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada na Wielki Piątek, zostaje przeniesiona na, podobnie jak Dzień Świętości Życia, na poniedziałek 4 kwietnia.

 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2016 - 13 marca

♦ Dzisiaj przypada trzecia rocznica wyboru Papieża Franciszka. W 2013 roku Konklawe w 3 głosowaniu tego dnia i ogólnie w 5 głosowaniu wybrało następcę św. Piotra i został nim Argentyńczyk jezuita arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio. Wybiera sobie imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu.Pamiętajmy o Ojcu Świętym w naszych modlitwach. 

♦ Również dzisiaj, po Mszy świętej o 20.00, wystąpi Chór Flaminae z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy oraz Orkiestra Sinfonietta Vavra. Artyści wykonają Koncert Wielkopostny, a wcześniej ubogacą Liturgię Mszy świętej. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny.

♦ W sobotę będziemy przeżywać Uroczystość św Józefa, Oblubieńca Matki Bożej i Głównego Patrona Kościoła. Bractwo Dobrej Śmierci, którego patronem jest św. Józef, ubogaci swoją obecnością nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej o godz. 19.00 i Mszę św. o godz. 20.00.

♦ W przyszłym tygodniu, w Niedzielę Palmową poświęcenie palm odbywać się będzie na każdej Mszy św. Przed naszym Sanktuarium odbędzie się kiermasz świąteczny, z którego cały dochód przeznaczony zostanie dla dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki w Otorowie. Na kiermaszu będzie możliwość nabycia ozdób świątecznych i innych prac wykonanych przez dziewczynki z domu dziecka.

♦ Również w przyszłą niedzielę zapraszamy na Kontemplację Męki Pańskiej o godz. 21.00 Zespół wokalny "Sonus Nobili" zaśpiewa dawne polskie pieśni pasyjne połączone z prezentacją multimedialną dzieł sztuki o tematyce pasyjnej. Gościnnie na lirze korbowej będzie akompaniował Filip Taranienko. Zapraszamy wszystkich - Wstęp wolny!

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu, o godz. 19.00. zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 19.00,  zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo kończymy  Godzinkami
o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Szczegółowe informacje na temat odpustów znajduję się na stronie internetowej Sanktuarium.

♦ Koedukacyjne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie przyjmuje zapisy na rok szkolny 2016/2017. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

♦ To ogłoszenie jest dla osób, które 6 kwietnia tego roku planują pobyt w Rzymie. Są dostępne wejściówki na mszę św. sprawowaną przy grobie św. Jana Pawła II o godz. 8.00, a po niej na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Zainteresowanych odsyłamy do Pani Doroty Pietruszyńskiej tel.: 510 055 301, [email protected]

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2016 - 6 marca

♦ Rozpoczynamy dzisiaj Rekolekcje Wielkopostne, które potrwają do środy włącznie. Głosi je o. Zbigniew Leczkowski SI, przełożony wspólnoty jezuitów w Toruniu, psycholog, kierownik duchowy i rekolekcjonista. Tytuł rekolekcji: „Oblicza Miłosierdzia”. Nauki rekolekcyjne głoszone są codziennie na każdej mszy św.

♦ Collegium Bobolanum zaprasza na kolejny wykłady w ramach serii Konferencji Bobolanum. W środę 9 marca 2016 o godzinie 19, wykład pod tytułem "O sztuce przyjaźni" wygłosi psycholog i ceniony wykładowca duchowości, jezuita, Tadeusz Kotlewski SI. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugą środę miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy. 
 
♦ W przyszłą niedzielę przypadnie kolejna rocznica wyboru Papieża Franciszka.

♦ Ponieważ będzie to druga niedziela miesiąca, o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza święta Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Po Mszy świętej odbędzie się tradycyjnie Pokutny Marsz Różańcowy. Szczegóły na stronie    http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/

♦ Również w niedzielę 13 marca po mszy św. o 20.00, wystąpi Chór Flaminae z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy oraz Orkiestra Sinfonietta Vavra. Artyści wykonają Koncert Wielkopostny, a wcześniej ubogacą liturgię mszy św. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny.

♦ Koedukacyjne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie przyjmuje zapisy na rok szkolny 2016/2017. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu, o godz. 19.00. zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 19.00,  zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo kończymy  Godzinkami
o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Szczegółowe informacje na temat odpustów znajduję się na stronie internetowej Sanktuarium.

 

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2016 - 28 lutego

♦ Jutro ostatni dzień miesiąca, a zatem podczas mszy św. o godz. 17.30 dokonamy poświęcenia Wody św. Ignacego.

♦ We wtorek Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie otwarte. O godz. 19.30 zwykłe tygodniowe nabożeństwo Bractwa: nieszpory, kompleta, Salve Regina. 19.30 nabożeństwo zwykłe tygodniowe Bractwa: nieszpory, kompleta, “Salve Regina”, 20.00 krypta ++ jezuitów: bracka litania za zmarłych i konających, “Dies irae”, hymn do św. Józefa, patrona dobrej śmierci, “Jezu Chryste, Panie miły”. 20.45 Śpiew bracki “Słudzy Maryi”, zagajenie Jacka Borkowicza “Czy przyjaźń jest potrzebna do zbawienia?”, dyskusja Spotkania Bractwa przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

♦ W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją mszę św. o godz. 17.30 a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, w odpowiedzi na polecenie Matki Bożej, podczas Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, rozważymy kolejną Tajemnicę Bolesną Różańca Świętego.

♦ Bardzo zachęcamy do przyjęcia Komunii św. w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu, o godz. 19.00. zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu, o godz. 19.00,  zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo kończymy  Godzinkami
o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Szczegółowe informacje na temat odpustów znajduję się na stronie internetowej Sanktuarium.

♦ Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w naszym Sanktuarium w dniach od 6 do 9 marca. Wygłosi je o. Zbigniew Leczkowski SI, jezuita z Torunia. Tytuł rekolekcji: „Oblicza Miłosierdzia”. Nauki rekolekcyjne będą głoszone codziennie w czasie każdej mszy świętej.

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2016 - 21 lutego

♦ Tradycyjnie II Niedziela Wielkiego Postu w Kościele w Polsce, określana jako Niedziela "Ad Gentes", jest dniem modlitwy, postu i solidarności z polskimi misjonarzami. Hasło Niedzieli Ad Gentes 2016: „Miłosierni aż po krańce świata”

♦ Jutro czwarty poniedziałek miesiąca, a więc msza święta o godz. 20.00 będzie odprawiona w intencji zmarłych poleconych naszym modlitwom w wypominkach.

♦ We wtorek 23 lutego zapraszamy na kolejną mszę świętą w intencji poszukujących męża albo żony. Po mszy będzie wykład Pani Igi Glapińskiej pt. „O poczuciu własnej wartości”. Natomiast przed mszą można spędzić czas przy kawie lub herbacie w kawiarence w podziemiach Sanktuarium (wejście przez sklepik).

♦ W najbliższą środę po mszy św. o godz. 20.00, czyli ok 20.45, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Centrum Duchowości Świeckich. Tym razem naszym gościem będzie o. Wojciech Jędrzejewski OP, a wykład został zatytułowany „Fascynujące zaproszenie, czyli wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o Mszy Świętej”.

♦ Przypominamy, że w każdą środę o godz. 20.00 ofiarujemy mszę świętą w intencji żywych i zmarłych dobroczyńców naszego sanktuarium i domu zakonnego.

♦ W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo zakończą Godzinki o Matce Bożej Bolesnej. Przypominamy, że uczestnicząc w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 19.00, za które również jest przewidziany odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

♦ Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w naszym Sanktuarium w dniach od 6 do 9 marca. Szczegóły rekolekcji podamy wkrótce. Uwaga! Planujemy tylko jedną serię rekolekcji.

 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2016 - 14 lutego

♦ W ubiegłą środę rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu, o godz. 19.00. zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

♦ Natomiast w każdą niedzielę Wielkiego Postu, również o godz. 19.00, zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

♦ Wszystkie nabożeństwa wieczorne w Wielkim Poście, z wyjątkiem Drogi Krzyżowej, będziemy kończyć Godzinkami o Matce Bożej Bolesnej.

♦ Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61 zaprasza na Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Tytuł rekolekcji „Miłość większa od wiary”. Termin - od 15-17 lutego o godz. 19.00.

♦ Zachęcamy do skorzystania z pewnej propozycji ,która może pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
ZDRAPKA WIELKOPOSTNA.
To swoiste 40 dniowe mikro-rekolekcje przygotowujące do Świąt Wielkanocnych. To jałmużna, post i modlitwa w formie codziennych wezwań do wielkopostnej aktywności, ważnych dla chrześcijanina aspektów życia, takich jak szukanie Boga w codzienności, wrażliwość na potrzeby innych, modlitwa za najbliższych, wspieranie potrzebujących. Zdrapka dostępna jest w Księgarni przy Sanktuarium. Dochody ze zdrapki przeznaczone są na działalność wydawniczą jezuitów.

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 7 lutego

 W najbliższą środę POPIELEC - początek okresu Wielkiego Postu. Msze święte w Środę Popielcową będą odprawione o godz. 8.30, 16.00, 17.30 i 20.00. Podczas każdej mszy św. będzie miał miejsce obrzęd pokutny posypania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

 W każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od najbliższego, zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00.

 W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym również o godz. 19.00.

 Wszystkie nabożeństwa wieczorne w Wielkim Poście, z wyjątkiem Drogi Krzyżowej, będziemy kończyć Godzinkami o Matce Bożej Bolesnej.

 Od dzisiaj do 13 lutego przeżywać będziemy 49 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Prosimy o podjęcie w tym czasie różnych form modlitwy w tej intencji. W naszym Sanktuarium będziemy modlić się w tej intencji podczas nabożeństw do Matki Bożej o godz. 19.00.

 W najbliższy czwartek, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić XXIV Światowy Dzień Chorego. Hasłem tego dnia są słowa – Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). W naszym Sanktuarium podczas Mszy św. o godz. 20.00 będzie udzielony Sakrament Chorych.

 I na koniec wyjątkowa propozycja dla każdego, kto chce owocnie przeżyć czas Wielkiego Postu. ZDRAPKA  WIELKOPOSTNA. To swoiste 40-dniowe mikrorekolekcje przygotowujące do Świąt Wielkanocnych. To jałmużna, post i modlitwa w formie codziennych wezwań do wielkopostnej aktywności, ważnych dla chrześcijanina aspektów życia, takich jak szukanie Boga w codzienności, wrażliwość na potrzeby innych, modlitwa za najbliższych, wspieranie potrzebujących. Zdrapka dostępna jest w Księgarni przy Sanktuarium. Dochody ze zdrapki przeznaczone są na działalność wydawniczą jezuitów.

 

IV NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 31 stycznia

 We wtorek 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu zakończy się Rok Życia Konsekrowanego. O godz. 19.30, po Modlitwie Różańcowej, drugą część nabożeństwa poprowadzi Bractwo Dobrej Śmierci.

 W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca. Bardzo zachęcamy do przyjęcia Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w piątek i Niepokalanemu Sercu Maryi w sobotę.

 W piątek o 17.30 Msza św. Apostolstwa Modlitwy, a po niej spotkanie formacyjne. O godz. 19.00 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 20.00 Msza św. w intencji powołań do zakonu jezuitów.

 W sobotę, podczas Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, zgodnie z wolą Matki Bożej z Fatimy, rozważymy kolejną tajemnicę Różańca Świętego.

 

III NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 24 stycznia

 Jutro w czwarty poniedziałek miesiąca zostanie odprawiona o godz. 20.00 msza św. w intencji zbiorowej za zmarłych poleconych naszej modlitwie w wypominkach.

 W najbliższy wtorek o godz. 20.00 zapraszamy na kolejną mszę św. w intencji poszukujących męża albo żony. Po mszy św. będzie możliwość zatrzymania się nad Słowem Bożym i podzielenia się nim. Przed mszą św. od godz. 18.00 zapraszamy do kawiarenki w podziemiach Sanktuarium (wejście przez sklepik).

 We wtorek przypada XVI Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce, obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i Muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii.”

 W najbliższa środę o godz. 20.45 Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem gościem będzie jezuita o. Robert Bujak, Rektor Collegium Bobolanum w Warszawie. Tytuł spotkania: „Miłości chcę...” (Oz 6,6), a jego tematem będzie sztuka przebaczania.

 Przypominamy, że w każdą środę o godz. 20.00 odprawiamy mszę św. w intencji dobroczyńców naszego sanktuarium i domu zakonnego. Dla żywych prosimy o wszelkie potrzebne łaski, a zmarłych polecamy Miłosiernemu Ojcu w niebie.

 Kolejna msza święta Mężczyzn zostanie odprawiona w czwartek o godz. 21.00.

 Msza św. z błogosławieństwem wody św. Ignacego będzie odprawiona w niedzielę 31 stycznia o godz. 17.30.

 Codziennie o godz. 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Łaskawej. Natomiast w każdą sobotę o 19.00, zapraszamy na nabożeństwo w intencji podziękowań i próśb do Matki Bożej Łaskawej. A o godz. 20.00 na specjalną Mszę św. w tych intencjach. Intencje można składać w ciągu tygodnia w specjalnej skrzyni pod chórem. Więcej szczegółów na stronie sanktuarium.

 „Ty masz porządek w domu, a ubodzy mieszkańcy Gabonu potrzebną pomoc i wsparcie”. To idea akcji organizowanej przez Kapucyński Sekretariat Misyjny. Wszystko, co papierowe i niepotrzebne można przywieźć na ul. Kapucyńską 4. Większe ilości od ul. Miodowej 13. A to wszystko w sobotę 30.01 od godz 8.00 do 20.00.

 

II NIEDZIELA ZWYKŁA 2016 - 17 stycznia

 Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzony jest XVIII Dzień Judaizmu, pod hasłem: „Co ty tu robisz Eliaszu?” Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 1997. Obchodzony jest 17.01 i poprzedza Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan. Judaizm to religia Matki Bożej i Świętej Rodziny. W niej wychował się i dorastał Jezus. Praktykował ją wypełniając jej przykazania Bożą Miłością. Ten dzień zachęca nas do poznawania początków naszej wiary i naszego Zbawiciela. Jest także zachętą do modlitwy w intencji wyznawców judaizmu, aby odnaleźli w Jezusie Chrystusie oczekiwanego Mesjasza. W tym roku miejscem obchodu centralnych obchodów XIX dnia Judaizmu w Kościele jest Toruń.

 Od jutra do 25 stycznia będziemy obchodzić Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne hasło: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”.

 W sobotę 23 stycznia, w 3 rocznicę śmierci śp. Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, o godz. 19.00, zostanie odprawiona Msza św. za  zmarłego Księdza Prymasa. Wszyscy wierni naszej archidiecezji proszeni są o modlitwę w tej intencji.

 

III NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO - 10 stycznia

 Collegium Bobolanum zaprasza na kolejny wykłady w ramach serii Konferencji Bobolanum. W środę 13 stycznia 2015, o godzinie 19-tej, wykład pod tytułem "Seks po chrześcijańsku", wygłoszą  małżonkowie Mariola i Piotr Wołochowicz. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugą środę miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

 Przypominamy, że w zakrystii naszego sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, kóre naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, oraz podczas mszy św. o 20.00.

 Codziennie o godz. 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Natomiast w każdą sobotę o 19.00, zapraszamy na nabożeństwo w intencji podziękowań i próśb do Matki Bożej Łaskawej, a o godz. 20.00 na specjalną Mszę św. w tych intencjach. Więcej szczegółów na stronie sanktuarium.

 

II NIEDZIELA  PO  NARODZENIU PAŃSKIM
        UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA JEZUS
            ŚWIĘTO TYTULARNE TOWARZYSTWA JEZUSOWEGO - 3 stycznia

 Zakon jezuitów obchodzi dzisiaj Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus. Już papież Klemens XII (+ 1534) pozwolił na osobne oficjum i Mszę świętą o Imieniu Jezus. Papież Innocenty XIII rozciągnął to święto na cały Kościół (1721). W ramach reformy posoborowej, święto przypisano jako wspomnienie dowolne na dzień 3 stycznia, czym umniejszono rangę uroczystości Najświętszego Imienia Jezus.  W naszym zakonie, Towarzystwie Jezusowym, ta ranga została zachowana, więcej, dzisiejsza Uroczystość jest świętem tytularnym naszego zakonu.

 Jutro drugi poniedziałek miesiąca, a więc o godz. 20.00 Msza św. za zmarłych powierzonych naszej modlitwie w wypominkach.

 We wtorek 5 stycznia o godz 19.30 Bractwo Dobrej Śmierci zaprasza na drugie otwarte spotkanie. Oto program spotkania: 19.30 nabożeństwo zwykłe tygodniowe Bractwa – nieszpory, kompleta, „Salve Regina”. 20.00 krypta zmarłych jezuitów: litania Bractwa za zmarłych i konających, „Dies irae”, hymn do św. Józefa patrona dobrej śmierci. 20.45  salka w podziemiach: śpiew bracki „Słudzy Maryi”, wykład br. Marka Walusia „Ci, którzy śmierć przyjęli”, dyskusja.

 W środę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Przypominamy, że w tym dniu obecność na Eucharystii jest obowiązkowa, natomiast porządek nabożeństw będzie niedzielny. Tego dnia kazania okolicznościowe będzie głosił na każdej mszy o. Remigiusz Kalski SJ, misjonarz z Kirgizji. 6 stycznia 2016 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego Centralny Orszak Trzech Króli w Warszawie wyruszy tradycyjnie po godzinie 12, z Placu Zamkowego. Na to wspólne świętowanie organizatorzy zapraszają wszystkich wiernych, a szczególnie rodziny z dziećmi.

 Jak w każdą środę, msza św. w intencji żywych i zmarłych dobroczyńców naszego sanktuarium i domu zakonnego będzie odprawiona o godz. 20.00.

 

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY JEZUSA, MARYI I JÓZEFA - 27 grudnia

 W najbliższy wtorek o godz. 20.00 zapraszamy na kolejną Mszę św. w intencji poszukujących męża albo żony. Po mszy św. tradycyjne połamanie opłatkiem i życzenia. A wcześniej, od godz. 18.00 zapraszamy do kawiarenki w podziemiach Sanktuarium (wejście przez sklepik).

 Msza św. z błogosławieństwem wody św. Ignacego w czwartek 31.12. o godz. 17.30.

 W tym dniu o godz. 19.00 zapraszamy na szczególne nabożeństwo dziękczynno-błagalne z okazji zakończenia roku 2015.

 W piątek, pierwszy dzień Roku 2016, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Porządek nabożeństw będzie niedzielny. O godz. 19.00, z racji I piątku miesiąca, nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msza św. Apostolstwa Modlitwy o 17.30. O godz. 20.00 Msza św. o powołania do zakonu jezuitów.

 W sobotę 2 stycznia, z racji pierwszej soboty miesiąca, podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej o godz. 19.00, rozważymy kolejną tajemnicę różańca świętego.

 W następną niedzielę 3 stycznia Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus. Jest to święto tytularne naszego zakonu Towarzystwa Jezusowego.

 Parafia Archikatedralna informuje, że na terenie naszej Parafii rozpoczyna się Wizyta Duszpasterska, czyli Kolęda. Szczegółowy plan Kolędy znajduje się w przedsionku Sanktuarium i na stronie internetowej http://www.katedra.mkw.pl/

 Ks. Rafał Jarosiewicz - Prezes Fundacji „SMS Z NIEBA” informuje, że: „Na telefon komórkowy codziennie można otrzymywać SMS ze Słowem Bożym, myślą świętego oraz rozważaniem, i nie tylko. Można aktywować tę usługę na telefon dotykowy zupełnie za darmo w sklepie internetowym. Wystarczy pobrać aplikację, która nosi nazwę SMS z Nieba”. 

 

IV NIEDZIELA ADWENTU - 20 grudnia

 Rekolekcje Adwentowe „Na huśtawce z nieskończonością” potrwają do środy 23.12. Rekolekcje głosi o. Wojciech Jędrzejewski O codziennie na każdej mszy świętej.

 Dzisiaj przed naszym Sanktuarium, tradycyjnie już, odbywa się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego są zbierane fundusze dla Domu Dziecka w Otorowie prowadzonego przez siostry Urszulanki. Można na nim nabyć ozdoby świąteczne: szopki, stroiki, kartki i inne rzeczy wykonane przez siostry i dzieci z domu dziecka.

 Od piątku dyżur w konfesjonale trwa bez przerwy od godz. 9.00 do 21.00. Taka sytuacja potrwa do środy 23.12. Natomiast w czwartek 24.12 będziemy spowiadać od 9.00 do 15.00.

 25 i 26 grudnia nie spowiadamy.

 W czwartek 24.12  Msza św. odprawiona będzie tylko o godz. 8.30. Na Uroczystą mszę świętą „Pasterkę”, zapraszamy o godz. 24.00.

 Opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary u Brata Rafała przy wyjściu z kościoła albo w zakrystii.

 W zeszłą niedzielę grupa wolontariuszy z Torunia zebrała na cel misji w Kasisi w Zambii 5334 zł. Bardzo dziękujemy za każdą ofiarę.

 Wspólnota Jezuitów pracujących przy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej składa Państwu serdeczne życzenia: pięknych, rodzinnych i pełnych wiary Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten wyjątkowy czas napełni Państwa serca Bożą radością, a Miłość Miłosierna niech czuwa nad Państwem dziś, jutro i każdego dnia roku 2016.

 

III NIEDZIELA ADWENTU - 13 grudnia

 W ubiegłą niedzielę na pomoc materialną Kościołowi na Wschodzie, zebraliśmy 1700 złotych. Bardzo dziękujemy za każdą ofiarę.

 Jutro, w Kinie Praha, o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Panią Ewą Storożyńską, autorką książek o Matce Bożej Łaskawej. Spotkanie nosi tytuł: „Maryjo, Tyś wielką dumą naszego narodu”. Autorka opowie o znanych i nieznanych objawieniach Matki Bożej w kontekście historycznym. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książek z autografem autorki.

 W najbliższa środę, o godz. 20.45,  Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejne spotkanie z o. Arturem Filipowiczem SI, wykładowcą na Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum. Tytuł spotkania: „ Uczyńmy człowieka” , czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o „In vitro”.

 Przypominamy, że w każdą środę o godz. 20.00 odprawiamy Mszę św. w intencji dobroczyńców naszego Sanktuarium i domu zakonnego. Dla żywych prosimy o wszelkie potrzebne łaski, a zmarłych polecamy Miłosiernemu Ojcu w niebie.

 Kolejna Msza święta Mężczyzn zostanie odprawiona w czwartek o godz. 21.00.

 Od przyszłej niedzieli 20.12 zapraszamy na Rekolekcje Adwentowe, które potrwają do środy 23.12. Rekolekcje noszą tytuł: „Na huśtawce z nieskończonością”,  a wygłosi je o. Wojciech Jędrzejewski OP.  Nauki rekolekcyjne będą głoszone codziennie, na każdej Mszy świętej.

 W przyszłą niedzielę przed naszym Sanktuarium odbędzie się tradycyjnie kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego będą zbierane fundusze dla Domu Dziecka w Otorowie prowadzonego przez siostry Urszulanki. Będzie na nim można nabyć ozdoby świąteczne - szopki, stroiki, kartki i inne rzeczy wykonane przez siostry  i dzieci z domu dziecka.

 Zgodnie z zapowiedzią, gościmy dzisiaj  w naszym Sanktuarium grupę wolontariuszy z Torunia, którzy pragną wspomóc swoją pracą i środkami materialnymi wioskę Kasisi w Zambii. Opowiedzą nam o swojej dotychczasowej działalności i zwrócą się do nas o pomoc modlitewną i materialną.

 Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u Brata Rafała, albo w zakrystii.

 

II NIEDZIELA ADWENTU - 6 grudnia

 Dzisiaj, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, obchodzimy XVI Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Modlimy się za siostry i braci tworzących Kościół Katolicki na Wschodzie i prowadzimy dla nich zbiórkę do puszek. Serdeczne „Bóg zapłać” za każdą ofiarę.

 We wtorek 8 grudnia obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Kościele Powszechnym jest to święto nakazane. Ponieważ nie jest to w Polsce ustawowo dzień wolny od pracy, Stolica Apostolska zwalnia z tego obowiązku wiernych w naszym kraju. Zachęcamy jednak do osobistej mobilizacji by celebrować tą ważną uroczystość. W naszym Sanktuarium porządek nabożeństw jak w dzień powszedni. Również tego dnia rozpocznie się w Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego i potrwa do 20. 11. 2016 r.

 Z tą uroczystością wiąże się objawienie, które miało miejsce we Włoszech. 8 grudnia 1947 pielęgniarka Pierina Gilli w miejscowości Montichiari u podnóża Alp, usłyszała od Maryi słowa znane już z Lourdes: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, a potem Matka Boża kontynuowała: „Jestem Maryja Łaski, to znaczy pełna łaski Matka mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. [...] Życzę sobie, by każdego roku 8 grudnia w południe obchodzono «godzinę łaski dla całego świata». Przez to nabożeństwo ześlę niezliczone łaski dla ciała i duszy. [...] Będą liczne nawrócenia. [...] Pan, mój Boski Syn Jezus okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci”.  Zapraszamy na to nabożeństwo 8 grudnia o godz. 12.00.

 Collegium Bobolanum zaprasza na kolejny wykład w ramach serii Konferencji Bobolanum. W środę 9 grudnia 2015, o godzinie 19.00, wykład pod tytułem "Dojrzewanie do dojrzałej miłości", wygłosi psycholog i ceniony wykładowca, jezuita, Jacek Prusak SJ,. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugą środę miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

 W sobotę 12 grudnia po Mszy św. o 20.00 odbędzie się kolejne spotkanie z Panią Ewą Storożyńską, która w wigilię rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przybliży nam rolę Matki Bożej Łaskawej w wydarzeniach historycznych grudnia 1981 roku.

 W następną niedzielę w naszym Sanktuarium  będziemy gościć grupę wolontariuszy z Torunia, którzy pragną wspomóc swoją pracą i środkami materialnymi wioskę Kasisi w Zambii. Opowiedzą nam o swojej dotychczasowej działalności i poproszą o pomoc modlitewną i materialną.

 Już dzisiaj Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na kolejne spotkanie, które wyjątkowo odbędzie się w środę 16 grudnia po Mszy św. o godz. 20.00. Tytuł spotkania: „Uczyńmy człowieka, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o In vitro”.

 Informujemy, że opłatki wigilijne są do nabycia na zasadzie dobrowolnej ofiary. Znajdziemy je wychodząc z kościoła u Brata Rafała, albo w zakrystii.

 

I NIEDZIELA ADWENTU - 29 listopada

 Rozpoczynamy dzisiaj Adwent - początek nowego roku liturgicznego. Będzie to szczególny rok, w którym świętować będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, wpisaną w obchody Jubileuszu Miłosierdzia, będziemy gościć Światowe Dni młodzieży i Ojca Świętego Franciszka. Adwent to okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Przygotowujemy się w ten sposób na kolejną rocznicę urodzin Jezusa Chrystusa, staramy się dostrzegać Jego przychodzenie do nas w codzienności, jak również czekamy na Jego przyjście ostateczne. W sposób szczególny będziemy czuwać i oczekiwać Pana z Matką Bożą Łaskawą podczas Mszy świętych Roratnich o godz. 20.00. Prosimy przynosić ze sobą świece.

 Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy od 29.11 do 5.12 o godz. 19.00, w intencji o nowe i święte powołania do małżeństwa, o odwagę i dojrzałość w ich realizacji. Szczególnie we wtorek 1 grudnia zapraszamy na godz. 20 na mszę św. w tej intencji, którą odprawi bp Rafał Markowski.

 Zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób w dwa ostatnie dni listopada nie będzie modlitwy za zmarłych polecanych w wypominkach. Nadrobimy to 6 i 7 grudnia.

 W poniedziałek, podczas mszy św. o godz. 17.30 będzie miało miejsce poświęcenie Wody św. Ignacego.

 W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją mszę św. o godz. 17.30, a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, w odpowiedzi na polecenie Matki Bożej, podczas nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, rozważymy kolejną Tajemnicę Światła Różańca Świętego.

 Już dzisiaj zapraszamy na szczególne nabożeństwo - Godzina Łaski, które zostanie odprawione 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia o godz. 12.00.

 

UROCZYSTOŚC JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA - 22 listopada

 „Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne. Doświadczenie wiary przełożyło się z mocą na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym” – przypominają biskupi w Liście Pasterskim na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, dziś odczytywanym w kościołach w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

 W poniedziałek o godz. 20.00 msza św. zbiorowa za zmarłych poleconych nam w wypominkach. Jednocześnie przypominamy, że za tych zmarłych przez cały listopad o godz. 19.00 ofiarujemy modlitwę różańcową.

 We wtorek o godz. 20.00 msza św. w intencji poszukujących męża albo żony, a po niej kolejne warsztaty pt. „Jak słuchać, aby usłyszeć” prowadzone przez Igę Glapińską. Natomiast wcześniej, od 18.00, zapraszamy poszukujących do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik), gdzie można miło spędzić czas przy kawie lub herbacie.

 We środę po wieczornej Mszy św., czyli ok 20.45, Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na spotkanie z jezuitą o. dr. Markiem Blazą, wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie. Spotkanie zostało zatytułowane: „Spowiedź to nie wycieraczka, Komunia to nie pigułka” i ma na celu przybliżenie nam Tajemnicy Bożego Miłosierdzia w kontekście odzyskiwania człowieka, którego Pan odzyskał i stworzył na nowo. Wkrótce rozpoczynamy Rok Miłosierdzia i dlatego pod tym kątem chcemy popatrzeć na sakramenty, zwłaszcza pojednania i eucharystii. Zobaczymy, między innymi, dlaczego powinniśmy się uczyć „nie spowiadania się” podczas mszy świętej i „nacieszenia się” tym, co wydarzyło się podczas spowiedzi, zamiast forsować konsumpcyjną zasadę „dwa w jednym”, domagając się, za wszelką cenę Komunii św. w przypadku, gdy ktoś nie zdążył i msza św. już się skończyła.

 Najbliższa niedziela rozpocznie okres Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W sposób szczególny będziemy czuwać i oczekiwać z Matką Bożą Łaskawą podczas mszy świętych roratnich o godz. 20.00. Prosimy przynosić ze sobą świece.

 I Niedziela Adwentu w naszym Sanktuarium będzie początkiem Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do wspólnej modlitwy od 29.11 do 5.12 o godz. 19.00 w intencji o nowe i święte powołania do małżeństwa, o odwagę i dojrzałość w ich realizacji. Zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób w dwa ostatnie dni listopada nie będzie modlitwy za zmarłych polecanych w wypominkach. Nadrobimy to 6 i 7 grudnia.

 

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 15 listopada

 Msza święta mężczyzn, na którą zapraszamy panów, zostanie odprawiona w czwartek, 19.11, o godz. 21.00.

 Sobota to dzień wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Po wieczornej Mszy św. o godz. 20.00 zapraszamy na koncert Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda”, pod dyrekcją Emilii Melon, który wykona utwory pochodzące z biblioteki nutowej dla niewidomych, prowadzonej przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika. Wstęp wolny.

 Collegium Bobolanum zaprasza na kolejne wykłady w ramach serii Konferencji Bobolanum. Listopadowe spotkanie będzie nawiązaniem do niedawno zakończonego synodu biskupów poświęconego rodzinie. W środę 18 listopada 2015, o godzinie 19.00, wykład pt. "Małżeństwo i cudzołóstwo w prawodawstwie starożytnego Kościoła" wygłosi wybitny patrolog i znawca starożytności chrześcijańskiej, jezuita, o. Henryk Pietras SJ. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugi czwartek miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

 Przez miesiąc w naszym Sanktuarium będzie testowany innowacyjny, najbezpieczniejszy i najczystszy System Świec Wotywnych St. Kilians. Świece, które palą się ok. 2 godzin, nie tylko stwarzają modlitewny klimat, ale symbolizują naszą modlitewną obecność przed Matką Bożą Łaskawą, czy św. Janem Pawłem II. Bardzo prosimy o opinie i komentarze.

 Informujemy, iż nosimy się z zamiarem zorganizowania szkolenia dla mężczyzn, którzy chcieliby zostać ustanowieni akolitami. Akolita świecki jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej podczas mszy św. lub po za nią. Może to czynić w braku odpowiedniej liczby kapłanów lub diakonów, a nawet przy ich obecności, gdyby bez ich pomocy liturgia nadmiernie się wydłużyła. Akolita także może zanosić Komunię Świętą chorym w szpitalach lub w domach prywatnych. W braku kapłana lub diakona akolita mógłby zanieść Komunię umierającej osobie w formie Wiatyku. Akolita może też dokonywać puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych: pateny, kielicha, puszki. Wolno również akolicie dokonać wystawienia i repozycji Najświętszego Sakramentu (w monstrancji lub puszce), jednak bez prawa błogosławienia i przewodniczenia adoracji, jak to czynią kapłani i diakoni. Akolitą może być mężczyzna: alumn seminarium duchownego przygotowujący się do kapłaństwa lub inny świecki mężczyzna. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do zakrystii.

 

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 8 listopada

 Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym zachęcamy do modlitwy w intencji naszych prześladowanych sióstr i braci i do wsparcia finansowego organizacji pomagającym prześladowanym chrześcijanom.

 W środę 11 listopada w Narodowe Swięto Niepodległości w Bazylice Świętego Krzyża zostanie odprawiona o godz. 9.00 uroczysta msza św. dziękczynna za dar odzyskania niepodległości przez Polskę pod przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka z udziałem władz państwowych. Weźmie w niej udział pan Prezydent Andrzej Duda. Zapraszamy do licznego udziału. Wszystkich, którzy planują wziąć w niej udział, ze względu na procedury bezpieczeństwa prosimy o przybycie do godziny 8.30.

 W najbliższą niedzielę 15 listopada przypada już trzeci termin zbiórki na tacę na potrzeby organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

 Przypominamy, że kartki wypominkowe z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać w niedziele u Brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii. Poleconym zmarłym ofiarujemy przez cały rok mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca i modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00.

 

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - 1 listopada

 Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy
2) odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga"
3) dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-­8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami.

 W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i sobota miesiąca.

 W piątek Apostolstwo Modlitwy zaprasza na specjalną mszę św. o 17.30, a po niej na spotkanie formacyjne. W sobotę, podczas Nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, o godz. 19.00, rozważymy kolejną tajemnicę światła.

 W pierwsze piątki miesiąca, na Mszy św. o 20.00, modlimy się o powołania na braci i kapłanów do naszego zakonu. Zapraszamy i prosimy o modlitwę w tej intencji.

 W każdą drugą niedzielę miesiąca, o godz. 16.00, odprawiana jest msza św. Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Po mszy św. odbywa się Pokutny Marsz Różańcowy.

 Przypominamy, że na terenie sanktuarium działa chór, który co jakiś czas daje o sobie znać i dzisiaj kieruje serdeczne zaproszenie do potencjalnych nowych członków. Spotkania chóru odbywają się w środy po ostatniej mszy św. czyli ok. godz. 20.50.

 Listopad, to miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy obcowania świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać w niedziele u brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii.

 Poleconym zmarłym ofiarujemy jutro, czyli we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, wszystkie msze święte. Przypominamy jednocześnie, że porządek mszy świętych będzie zwykły. Przez cały rok mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca. Modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00.

 Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj po każdej Mszy św., udostępniamy nową książkę jezuity o. Franciszka Siega pt. "Listy do pierwszych Chrześcijan".  

 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 25 października

 Duszpasterstwo Dwojedno, czyli poszukujących męża albo żony, zaprasza na kolejną Mszę św. w tej intencji w najbliższy wtorek 27.10 o godz. 20.00 Przed Mszą św. można mile spędzić czas przy kawie lub herbacie w kawiarence otwartej od godz. 18.00 a znajdującej się w podziemiach Sanktuarium. Wejście od strony sklepiku.

 W najbliższą środę o godz. 20.45 Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na wykład pt. „Sztuka Roztropnej Oceny Człowieka”. Gościem spotkania będzie o. dr Artur Filipowicz SI, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie.

 W sobotę 31.10 o godz. 17.30, na zakończenie Mszy św. dokonamy poświęcenia wody św. Ignacego. Przypominamy, że odbywa się ono w każdy ostatni dzień miesiąca na Mszy św. o godz. 17.30.

 W przyszłą niedzielę, w Uroczystość Wszystkich Świętych, po każdej Mszy św., będzie miała miejsce dystrybucja nowej książki jezuity o. Franciszka Siega pt. ”Listy do pierwszych Chrześcijan”. Ta i inne książki autora będzie można nabyć po promocyjnej cenie (50%). Dystrybutor, który skieruje do nas wcześniej kilka słów, zapewnia, że są one ważne, gdyż bardzo ułatwiają zrozumienie Pisma Świętego.

 Już niedługo listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy Obcowania Świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać: w niedziele – u Brata Rafała pod chórem w ciągu tygodnia w zakrystii. Poleconym zmarłym ofiarujemy: Msze święte w Dzień Zaduszny 2 listopada. Przez cały rok Mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca. Modlitwę Różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00.

 Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski dzisiaj we wszystkich kościołach w Polsce następuje liczenie wiernych uczestniczących we Mszy św. Wyniki tych badań posłużą do stworzenia „mapy religijności Polaków”.

 

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 października

 W sobotę 24.10 o godzinie 20.45 w naszym Sanktuarium odbędzie się koncert muzyki chóralnej i organowej w wykonaniu Chóru Kameralnego z kościoła NMP z Aalborga w Danii. "Vor Frue Kirkes Kor" pod dyrekcją Rikke Kursch, która będzie również grać na organach, zaprezentuje program złożony z utworów kompozytorów skandynawskich, angielskich i polskich. Wstęp wolny.

 Collegium Bobolanum zaprasza na czwartą edycję „Kursu trenerskiego”, przygotowującego uczestników do kierowania pracą zespołową, do inspirującego i twórczego zaangażowania na rzecz innych. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej uczelni.

 Już niedługo listopad, miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy Obcowania Świętych. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać: w niedziele – u Brata Rafała pod chórem w ciągu tygodnia w zakrystii

 Poleconym zmarłym ofiarujemy: Msze święte w Dzień Zaduszny 2 listopada. Przez cały rok Mszę św. o 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca. Modlitwę Różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00.

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 11 października

 Dzisiaj obchodzimy XV Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II – Patron Rodziny. Po każdej Mszy św., jak co roku, zbieramy ofiary do puszek na stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 W środę 7.10 o godz. 20.00, na Mszę św. z okazji 42. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej,  Nuncjusz Apostolski  ks. abp Celestino Migliore poświęcił popiersie Sługi Bożego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w roku 1973 dokonał koronacji Cudownego Obrazu. W tym dniu rozpoczęliśmy regularną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Kardynała i naszego współbrata Sługi Bożego Ojca Piotra Skargi SI. Modlimy się w tej intencji codziennie, na koniec wieczornego nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Obaj Słudzy Boży odegrali bardzo istotną rolę w powstaniu i promowaniu naszego kościoła. O. Skarga był inicjatorem budowy tej świątyni, a ks. Kardynał rekonsekrował ją po odbudowie ze zgliszczy wojennych i koronował Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  
 Pragniemy serdecznie podziękować pięciu osobom, które w sumie ofiarowały 2500 zł, aby wyrazić swoją wdzięczność za kard. Stefana Wyszyńskiego i wsparły stworzenie jego popiersia. Całkowity koszt powstania i umieszczenia popiersia wyniósł 17 tys. zł.

 Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, kóre naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej  o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.

 Collegium Bobolanum Papieskiego Wydziału Teologicznego zaprasza na pierwszą z cyklu tegorocznych Konferencji Bobolanum, które poświęcone będą rozmaitym aspektom miłości. Cykl został zatytułowany: Czy to jest miłość – czy to jest kochanie? W najbliższą środę 14 października, o godzinie 19-tej, wykład pod tytułem Miłość w Biblii, wygłosi jezuita, o. Jerzy Seremak SJ, ceniony wykładowca i wybitny biblista. Konferencje, na które wstęp jest wolny, tradycyjnie odbywają się w drugą środę miesiąca, w auli wielkiej Collegium Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

 

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA - 4 października

 Dzisiaj w Rzymie rozpoczyna się XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone rodzinie. Przedmiotem obrad, które potrwają do 25 października będzie: „Powołanie i misja rodziny w kościele i świecie współczesnym”. Zachęcamy, aby czas synodu był szczególnym okresem modlitwy w tej intencji.

 6 października we wtorek zapraszamy na spotkanie z Ewą Storożyńską, po Mszy św. wieczornej w ramach przygotowań  do uroczystości, które będziemy obchodzić dnia następnego. Wykład będzie pod tytułem "Różańcowa - Zwycięska - Łaskawa".

  W najbliższą środę 7 października obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. O godz. 20.00 zapraszamy na Mszę św. z okazji 42. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej. Mszy św. będzie przewodniczył i skieruje do nas Słowo Boże Nuncjusz Apostolski ks. abp Celestino Migliore. Podczas uroczystości zostanie poświęcone popiersie Sługi Bożego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w roku 1973 dokonał koronacji Obrazu. W tym dniu rozpoczniemy regularną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Kardynała i naszego współbrata Sługi Bożego Ojca Piotra Skargi SI. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 W najbliższą sobotę 10 października Jezuici oraz Academia Europea Sarbieviana w Sarbiewie zapraszają na VII już dzień Macieja Sarbiewskiego SI w Warszawie. Był jezuitą i genialnym poetą XVII wieku. Był pochowany w tym kościele i jego popiersie znajduje się w tej świątyni. Organizatorzy zapraszają na I część w Zamku Królewskim o 10.30.  Natomiast druga część odbędzie się w naszym Sanktuarium. Rozpocznie ją Msza święta o godz. 20.00 z kazaniem okolicznościowym jezuity o. dr Krzysztofa Dorosza: „Maciej. K. Sarbiewski – piewca Matki Bożej”. Ok. godz. 21.00 odbędzie się program poetycko-muzyczny. Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, zaprezentuje wybrane wiersze „polskiego Horacego”. Natomiast Urszula Nowakowska, solistka Orkiestry Sinfonia Varsovia, zagra na harfie. Wstęp wolny. Więcej informacji znajdziemy na plakatach.

 W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić jubileuszowy XV Dzień Papieski. Jak co roku w tym dniu zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

 Wspólnota Życia Chrześcijańskiego i Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji" serdecznie zapraszają do udziału w Kiermaszu Misyjnym, który odbędzie się 18 X przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz jezuickiej misji w Zambii, dokładnie na wsparcie farmy w Kasisi.  Do 17 X istnieje możliwość przekazana na rzecz kiermaszu przedmiotów które będzie można kupić. Mogą to być książki, rękodzieło, obrazy, zdjęcia, sprzęt. Ofiarowane przedmioty należy dostarczyć na ul. Rakowiecką 61. Szczegóły na plakacie.

 

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA - 27 września

 Duszpasterstwo Dwojedno czyli poszukujących męża albo żony, zaprasza we wtorek na kolejną Mszę św. w tej intencji o godz. 20.00 oraz na kolejne warsztaty Pani Igi Glapińskiej na temat „Cechy dojrzałego człowieka”. Wcześniej zapraszamy do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18.00) gdzie można spędzić czas przy kawie czy herbacie.

 W najbliższą środę , o godz. 20.45 zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach Centrum Duchowości Świeckich. Spotkanie odbędzie się w Sanktuarium. Poprowadzi je o. Gabriel Bartoszewski, kapucyn. Tematem spotkania będzie „Świętość na tle życia Sługi Bożego ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.”

 Ponieważ będzie to ostatni dzień miesiąca, po Mszy św. o godz. 17.30 będzie miało miejsce poświęcenie wody św. Ignacego.

 W październiku w sposób szczególny oddajemy w kościele cześć Matce Bożej Różańcowej. W naszym Sanktuarium Nabożeństwo Różańcowe odprawiane jest przez cały rok, a więc jedynie przypominamy i zapraszamy do wspólnej modlitwy codziennie o godz. 19.00. Od 1 października wraca normalny porządek dyżurów w konfesjonale. W dni powszednie spowiadamy od 9.00 – do 12.00 i od 15.00 – do 21.00. Bardzo prosimy o respektowanie zwłaszcza godzin zakończenia dyżuru.

 W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Msza św. Apostolstwa Modlitwy w piątek o 17.30.

 W sobotę, podczas nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej, 15 minutowe rozważanie kolejnej tajemnicy Różańca.

 W październiku tego roku w Collegium Bobolanum rusza Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorki i seniorów zapraszamy do zapoznania się z programem studiów, który obejmuje cztery obszary: myśl chrześcijańska, Polska i świat, zdrowie oraz zajęcia fakultatywne. 
Wykłady odbywać się będą w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61, w poniedziałki od godziny 11.00 do 12.30. Szczegóły na plakatach i ulotkach, które znajdują się z tylu kościoła, oraz na stronie internetowej Collegium Bobolanum.

 6 października zapraszamy na spotkanie z Ewą Storożyńską, po Mszy św. wieczornej w ramach przygotowań  do uroczystości, które będziemy obchodzić dnia następnego. Wykład będzie pod tytułem "Różańcowa - Zwycięska - Łaskawa".

 Kontynuujemy zbiórkę pieniężną na popiersie kard. Wyszyńskiego, które zamierzamy umieścić w naszym sanktuarium 7 października. Jest to rzadka okazja, aby dołożyć swoją cegiełkę do czegoś, co na trwałe zagości w kościele i jest konkretnym wyrażeniem wdzięczności kard. Wyszyńskiemu. Ks. Prymas dla ożywienia i upowszechnienia kultu MB Łaskawej dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej papieską koroną. On również poświęcił kamień węgielny do naszego kościoła i rekonsekrował kościół po jego odbudowie. Dlatego pragniemy uczcić pamięć tego wielkiego opiekuna naszej świątyni w kolejną rocznicę koronacji papieskiej Cudownego Obrazu. Chcemy również w ten sposób rozpocząć stałą modlitwę w intencji beatyfikacji ks. kardynała. Koszt wykonania i umieszczenia takiego popiersia wynosi ok. 17 tys. zł.

 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA - 20 września

 W środę 23 września o godz. 19.30 obok w kościele św. Marcina na Starówce odbędzie się nabożeństwo w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Modlitwie będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji" zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy.

 24 września w czwartek o g. 18.30 jezuici w Warszawie Falenicy zapraszają na spotkanie z cyklu ROZMOWY U JEZUITÓW. Tematem spotkania będzie SPOJRZENIE NA ISLAM OCZAMI MISJONARZA Z AFRYKI. Na pytania pomoże nam odpowiedzieć br. Robert Wieczorek OFMCap,  który od ponad 20 lat przysłuchuje się „arytmii Serca Afryki”, i który jest autorem znakomitych publikacji na ten temat.

 24 września w godz. 18-20.30 odbędzie się w Auli Wielkiej Bobolanum (ul. Rakowiecka 61) sympozjum pt. "O. Mirosław Paciuszkiewicz SJ - Duszpasterz Przełomu Czasów". Serdecznie zapraszamy. Warto pamiętać, że 3 września minęła 5. rocznica śmierci o. Paciuszkiewicza.

 Collegium Bobolanum zaprasza na Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorki i seniorów mogą studiować cztery obszary: myśl chrześcijańska, Polska i świat, zdrowie oraz zajęcia fakultatywne. Wykłady odbywać się będą w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy u. Rakowieckiej 61 w poniedziałki od godziny 11.00 do 12.30.

 Kontynuujemy zbiórkę pieniężną na popiersie kard. Wyszyńskiego, które zamierzamy umieścić w naszym sanktuarium 7 października. Jest to rzadka okazja, aby dołożyć swoją cegiełkę do czegoś, co na trwałe zagości w kościele i jest konkretnym wyrażeniem wdzięczności kard. Wyszyńskiemu.

 

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA - 13 września

 Dzisiaj po raz ostatni można zobaczyć w podziemiach Sanktuarium wystawę ikon „Wierzę w Syna Bożego”, na której swoje prace wystawiło ponad 30 twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony. Wystawa jest owocem rocznej pracy ikonopisów w ramach trzyletniego Programu Medytacji Ikonograficznych, który jest odpowiedzią grupy na zaproszenie Episkopatu do włączenia się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050-tej Rocznicy Chrztu Polski. Wystawa jest dziś czynna do godz. 21-szej.

 W poniedziałek 14 września obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

 We wtorek 15 września obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

 W czwartek 17 września, w 120-tą rocznicę śmierci św. arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, odbędzie się uroczyste wprowadzenie Jego relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystości w Wilanowie rozpoczną się o godz. 11-tej a o 12-tej eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. Po mszy będzie koncert i inne wydarzenia.

 Również w czwartek w kościołach jezuickich obchodzimy wspomnienie św. Roberta Bellarmina, jezuity, biskupa i doktora Kościoła.

 W piątek 18 września obchodzimy święto św. Stanisława Kostki, zakonnika jezuity, patrona Polski, patrona archidiecezji warszawskiej.

 W przyszłą niedzielę rozpoczyna się wizytacja kanoniczna w naszej parafii archikatedralnej, którą przeprowadzi bp Rafał Markowski. 

 Kontynuujemy zbiórkę pieniężną na popiersie kard. Wyszyńskiego, które zamierzamy umieścić w naszym sanktuarium 7 października. Jest to rzadka okazja, aby dołożyć swoją cegiełkę do czegoś, co na trwałe zagości w kościele i jest konkretnym wyrażeniem wdzięczności kard. Wyszyńskiemu. Ks. Prymas dla ożywienia i upowszechnienia kultu MB Łaskawej dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej papieską koroną. On również poświęcił kamień węgielny do naszego kościoła i rekonsekrował kościół po jego odbudowie. Dlatego pragniemy uczcić pamięć tego wielkiego opiekuna naszej świątyni w kolejną rocznicę koronacji papieskiej obrazu. Chcemy w ten sposób rozpocząć stałą modlitwę w intencji beatyfikacji ks. kardynała. Koszt wykonania i umieszczenia takiego popiersia wynosi ok. 17 tys. zł.

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 6 września

 W podziemiach Sanktuarium w dniach 5-13 września prezentowana jest wystawa ikon „Wierzę w Syna Bożego”, na której swoje prace wystawia ponad 30 twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony. Wystawa jest owocem rocznej pracy ikonopisów w ramach trzyletniego Programu Medytacji Ikonograficznych, który jest odpowiedzią grupy na zaproszenie Episkopatu do włączenia się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa jest czynna: poniedziałek – środa w godz. 15.00 – 21.00; czwartek – niedziela w godz. 9.00 – 21.00.

 We wtorek 8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy, aby w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej w naszym kościele i oddać cześć Matce Bożej Łaskawej.

 W niedzielę 13 września o 16.00 odprawiana jest msza Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, a po mszy Pokutny Marsz Różańcowy.

 W październiku w Collegium Bobolanum rusza Jezuicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorki i seniorów zapraszamy do zapoznania się z programem studiów, który obejmuje cztery obszary: myśl chrześcijańska, Polska i świat, zdrowie oraz zajęcia fakultatywne. Wykłady odbywać się będą w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy u. Rakowieckiej 61, w poniedziałki od godziny 11.00 do 12.30. Szczegóły na plakatach i ulotkach, które znajdują się z tylu kościoła, oraz na stronie internetowej Collegium Bobolanum.

 7 października 1973 roku Sługa Boży, ks. Prymas Stefan kard. Wyszyński dla ożywienia i upowszechnienia kultu MB Łaskawej dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej papieską koroną. On również poświęcił kamień węgielny do naszego kościoła i rekonsekrował naszą świątynię po jej odbudowie. Dlatego pragniemy uczcić pamięć tego wielkiego opiekuna naszej świątyni i umieścić jego popiersie w kościele 7 października tego roku, właśnie w kolejną rocznicę koronacji papieskiej. Chcemy w ten sposób rozpocząć stałą modlitwę w intencji beatyfikacji ks. kardynała. Koszt wykonania i umieszczenia takiego popiersia wynosi ok. 17 tys. zł. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc w realizacji tej inicjatywy.

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA (30 sierpnia)

 Msza św. z błogosławieństwem Wody św. Ignacego Loyoli odbędzie się 31 sierpnia w poniedziałek, g. 17.30. Zapraszamy na te msze święte zawsze w ostatni dzień miesiąca. 

 Msza św. Apostolstwa Modlitwy odbędzie się 4 września w pierwszy piątek miesiąca, g. 17.30. Po mszy świętej jest spotkanie, które prowadzi o. Jan Orłowski SJ. Serdeczne wszystkich zapraszamy!

 7 października 1973 roku Sługa Boży, ks. Prymas Stefan kard. Wyszyński dla ożywienia i upowszechnienia kultu MB Łaskawej dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej papieską koroną. On również poświęcił kamień węgielny do naszego kościoła i rekonsekrował naszą świątynię po jej odbudowie. Dlatego pragniemy uczcić pamięć tego wielkiego opiekuna naszej świątyni i umieścić jego popiersie w kościele 7 października tego roku, właśnie w kolejną rocznicę koronacji papieskiej. Chcemy w ten sposób rozpocząć stałą modlitwę w intencji beatyfikacji ks. kardynała. Koszt wykonania i umieszczenia takiego popiersia wynosi ok. 17 tys. zł. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc w realizacji tej inicjatywy.

 

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA (23 sierpnia)

 Poszukujących męża albo żony zapraszamy w najbliższy wtorek, 25 sierpnia, zapraszamy na mszę św. o godz. 20. Przed mszą można również od godz. 18-tej przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik) i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie. Eucharystie te są odprawiane w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:00.

 W najbliższą środę 26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zapraszamy, aby obchodzić tę uroczystość i oddać cześć Maryi, która w opiece ma naszą ojczyznę, Polskę, właśnie tutaj przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Przed naszym obrazem po raz pierwszy w historii uroczyście zawierzono opiece Maryi naszą Ojczyznę i obwołano ją Strażniczką Polski w 1652 roku, na trzy lata przed obroną Jasnej Góry przed najazdem szwedzkim.

 W najbliższą sobotę, 29 sierpnia, obchodzimy uroczystość odpustową naszej parafii przy Bazylice Archikatedralnej - uroczystość patronalną parafii - Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Można będzie uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zapraszamy wszystkich do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na główne uroczystości odpustowe na godz. 18.00 na Mszę św. odpustową z udziałem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.

 

XX NIEDZIELA ZWYKŁA (16 sierpnia)

 Dwa tygodnie temu na niedzielnych mszach świętych ks. Jan Hübner, salezjanin misjonarz z Czadu prosił o wsparcie na budowę i wyposażenie szkoły dla 500 najuboższych dzieci. Ksiądz Jan jest już w Czadzie i zebrał u nas 7 tysięcy złotych. Serdecznie dziękujemy za ofiarność.

 Ojciec Józef Bielawski SJ, który niedawno obchodził jubileusz 50-ciu lat kapłaństwa, będzie obchodził kolejny jubileusz 60-ciu lat życia zakonnego! Zapraszamy na mszę dziękczynną z tej okazji w piątek, 21 sierpnia na godz. 20, którą odprawi szanowny Jubilat. Otoczmy w tym czasie szczególną modlitwą i znakami życzliwości tego najstarszego powołaniem zakonnika w naszej wspólnocie.

 

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA (9 sierpnia)

 W najbliższą sobotę 15.08 przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu porządek nabożeństw będzie niedzielny.

 Będzie to jednocześnie uroczyste wspomnienie Bitwy Warszawskiej w roku 1920, która przeszła do historii pod nazwą Cudu nad Wisłą. Będziemy dziękować Matce Bożej Łaskawej za to, że tak jak w XVII wieku przed zarazą, uratowała Warszawę i Polskę przed najazdem bolszewików.

 W związku z tym, dzień wcześniej, w piątek 14.08, po wieczornej Mszy świętej, czyli ok. godz. 20.45, zapraszamy na spotkanie z Panią Ewą Storożyńską, autorką książki „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”. Autorka przybliży nam postać Matki Bożej Łaskawej w kontekście tego historycznego wydarzenia.  Serdecznie zapraszamy.

 

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA (2 sierpnia)

 Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj,  na wszystkich Mszach świętych, gościmy ks. Jana Hübnera SDB (ze Zgromadzenia Księży Salezjanów), który od 10 lat posługuje na misjach w Afryce. Prowadził on działalność misyjną w Kamerunie, Gabonie, Republice Centralnej Afryki, a teraz jest w miasteczku Doba na południu Czadu, jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych państw na świecie. Ks. Jan skieruje do nas specjalne misjonarskie słowo.

 W Święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia, zapraszamy na historyczne wydarzenie na terenie naszej parafii - Mszę świętą inaugurującą rozpoczęcie urzędu nowego Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Po uroczystości zaprzysiężenia w Parlamencie, o godz. 11.45 w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta inaugurująca prezydenturę.

 W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca.

 Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoje Msze święte w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17.30. Po mszy świętej zawsze jest jednogodzinne spotkanie, które prowadzi o. Jan Orłowski SJ. Na spotkaniu omawiane są intencje modlitewne na kolejny miesiąc i inne sprawy duchowe i organizacyjne. Serdeczne zapraszamy!

 W nocy z wtorku na środę, 4-5 sierpnia, będziemy gościć harcerzy pielgrzymów – czyli pielgrzymkową Grupę Szarą - rozpoczynających pielgrzymkę do Częstochowy w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Grupa Szara będzie miała swoją Eucharystię 4 sierpnia o 17.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej a wyruszy  5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Planowane wejście na Jasną Górę 14 sierpnia rano.

 W drugą niedzielę miesiąca w sanktuarium o 16.00 odprawiana jest Msza św. Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Pamiętajmy, że Matka Boża Łaskawa już nie raz ochroniła lud Warszawy, innych miast czy też całej Polski w 1920 r. Po mszy świętej odbywa się comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy. Szczegóły na stronie http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

 W dniach 22-26 sierpnia odbędzie się pielgrzymka rowerowa do Częstochowy. W Warszawskiej Pielgrzymkowej Grupie Rowerowej bierze udział młodzież z opiekunami, rodziny z dziećmi, wszyscy chętni. Zgłoszenia na pielgrzymkę będą przyjmowane w najbliższą środę 5 sierpnia o godzinie 19 w Sanktuarium u Matki Bożej Łaskawej. Szczegóły dotyczące pielgrzymki na plakacie w gablocie. Więcej informacji pod  tel. 608 486 766. Pielgrzymka jest wpisana w kalendarz wydarzeń Archidiecezji Warszawskiej. Strona pielgrzymki: http://www.warszawskarowerowa.pl/

 

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA (26 lipca)

♦ W najbliższy wtorek, 28.07 o godz. 20.00 zapraszamy na kolejną Mszę Świętą w intencji o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich poszukujących męża albo żony za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Eucharystie te są odprawiane w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:00, nawet w okresie wakacyjnym. Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia drugiej połowy małżeńskiej.

♦ Kolejna Msza Mężczyzn zostanie odprawiona u MB Łaskawej po okresie letnim, w czwartek 22 października o godz. 21:00. Zapraszamy jednak wszystkich mężczyzn do uczestnictwa również we Mszy św. 31 lipca w piątek na godz. 20.00, gdy będziemy uroczyście obchodzić wspomnienie założyciela naszego zakonu, św. Ignacego Loyoli. Oczywiście to zaproszenie kierujemy do wszystkich Państwa. Z okazji święta naszego założyciela można uzyskać w każdym kościele jezuickim odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Tego dnia na każdej mszy święcimy również wodę św. Ignacego

♦ W niedzielę 2 sierpnia na wszystkich Mszach świętych będziemy gościć ks. Jana Hübnera SDB (ze Zgromadzenia Księży Salezjanów), który od 10 lat posługuje na misjach w Afryce. Prowadził on działalność misyjną w Kamerunie, Gabonie, Republice Centralnej Afryki, a teraz jest w miasteczku Doba na południu Czadu, jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych państw na świecie. Ks. Jan prosi o pomoc w zbudowaniu szkoły dla 500 dzieci. Jest to jedyne miejsce w okolicy, gdzie ubogie dzieci będą mogły się nauczyć czytać i zdobędą dostęp do wiedzy w kraju, gdzie jest powszechny analfabetyzm i większość Czadyjczyków żyje w ubóstwie utrzymując się z pasterstwa i rolnictwa. Jak podaje Wikipedia, Czad jest jednym z trzech najbardziej niedemokratycznych państw po Korei Północnej i Gwinei Bissau. Prosimy o wsparcie dla tej zbożnej inicjatywy, gdzie promocja wiary idzie w parze z posługą ubogim. Ks. Jan przebywa w Polsce do 3 sierpnia i można skontaktować się z nim telefonicznie (nr tel. 516 407 498) lub przez e-mail ([email protected]). Więcej informacji o misjach ks. Jana można znaleźć na blogu misjeafryka.blogspot.com

♦ 14 lipca rozpoczęły się zapisy przez internet na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną w ramach której pielgrzymuje nasza jezuicka Grupa Szara. 1 sierpnia rozpoczną się zapisy przy Kościele św. Anny w Warszawie. Szczegóły na stronie http://wapm.waw.pl/zapisy/ Grupa Szara należy do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Nawiązujemy do ignacjańskiej tradycji i duchowości oraz harcerskiej gotowości pełnienia służby i otwartości na drugiego. W tym roku wyruszy na szlak po raz XVIII. Szarą prowadzą jezuici, a współorganizatorami są harcerki i harcerze z Mazowsza. Grupa Szara spotka się na Mszy św. 4 sierpnia o 17.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i wyrusza rano 5 sierpnia, po Mszy św. o godz. 5.30 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Zgodnie z planem wchodzi na Jasną Górę 14 sierpnia rano.

 

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (19 lipca)

♦ W najbliższą środę, podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, rozpoczniemy Nowennę do św. Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów, poprzedzającą Uroczystość św. Ignacego, którą będziemy obchodzić 31 lipca. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

♦ Duszpasterstwo Powołań oo. Jezuitów zaprasza na Wakacje z jezuitami – kilka dni rekreacyjno-modlitewnych dla chłopców od 16 do 26 roku życia, którzy chcieliby przyjrzeć się naszej duchowości, formacji i misji oraz poznać zakon, spędzając czas z jezuitami. Może myślą o wstąpieniu, ale jeszcze w pewnej perspektywie czasowej.
Czas: 19 – 23.08.2015, Miejsce: Święta Lipka
Zgłoszenia: mailowo [email protected] lub 797907594
Cele:
Wypoczynek -> spływ, ognisko, film itp.
Poznanie jezuitów ->przyjrzenie się naszej pracy, wspólne działanie w codzienności, poznanie jednej z naszych placówek, wprowadzenie w formację jezuicką
Rozeznawanie powołania -> modlitwa wspólna i osobista, refleksja, rozmowy z naszymi
Integracja -> bycie razem, gry wieczorne, wspólne pokonywanie sytuacji granicznych.

 

XV NIEDZIELA ZWYKŁA (12 lipca)

♦ Zachęcamy do udziału w pielgrzymkach wyruszających w miesiącu sierpniu br. z Warszawy, a zwłaszcza w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej organizowanej przez Duszpasterstwo Akademickie  przy kościele św. Anny w Warszawie, w ramach której pielgrzymuje nasza jezuicka Grupa Szara. Zapisy przez internet rozpoczynają się 14 lipca, a 1 sierpnia rozpoczną się zapisy przy Kościele św. Anny w Warszawie. Szczegóły na  stronie http://wapm.waw.pl/zapisy/

♦ Informujemy także o Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej  organizowanej przez Ojców Paulinów przy kościele Świętego Ducha na Nowym Mieście, oraz o Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych, wychodzącej z kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole.

♦ Przypominamy o wielkim wydarzeniu religijnym w Warszawie - rekolekcjach z ks. Johnem Bashoborą, podczas których Pan Jezus zostanie uwielbiony. Szczegóły i rezerwacja na stronie http://www.jezusnastadionie.pl/ i pod tel. 726 222 192. Zachęcamy do wczesnego rezerwowania miejscówek bo w ostatnim momencie nie będzie takiej możliwości.

♦ W najbliższą  sobotę po Mszy św., czyli ok. 20.40, o.Wojciech Żmudziński SJ poprowadzi w kościele konferencję zatytułowaną "Bóg na wakacjach, czyli jak twórczo wypoczywać." O. Żmudziński, dyrektor Centrum Arrupe, prowadzi u nas również spotkania warsztatowe i konferencje w ramach Mistrzowskiej Akademii Wychowania, przybliżając jezuicki model wychowania. Zapraszamy na stronę Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe.

 

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA (5 lipca)

♦ Codziennie o godz. 19.00 zapraszamy na nabożeństwo do Matki Bożej. Modlimy się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej Różańcem i Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu. Natomiast w soboty, również o 19.00, zapraszamy na Nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Nabożeństwa rozpoczyna procesja ze świecami. Podczas liturgii odczytujemy kartki z prośbami i podziękowaniami kierowanymi do Boga przez pośrednictwo Patronki naszego Sanktuarium.  Można je składać każdego dnia w specjalnie przygotowanej do tego skrzynce znajdującej się przy wejściu do Kościoła.

♦ W soboty o godz. 20.00 w intencji próśb i podziękowań odprawiana jest specjalna Msza święta ku czci Matki Bożej Łaskawej.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. Nie zapisujemy w niej próśb do Matki Bożej, ale łaski, które naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.

♦ W drugą niedzielę miesiąca w sanktuarium o 16.00 odprawiana jest Msza święta Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Pamiętajmy, że Matka Boża Łaskawa już nie raz ochroniła lud Warszawy, innych miast czy też całej Polski w 1920 r. Po mszy świętej odbywa się comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy. Przy ambasadzie Kanady uczestnicy marszu modlić się będą o uwolnienie Mary Wagner. Szczegóły na stronie http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

♦ Informujemy, że jakiś czas temu, w naszym Sanktuarium, został znaleziony mały cenny drobiazg. Jeżeli ktoś podejrzewa, że jest jego właścicielem, niech zgłosi się do zakrystii.

 

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA (28 czerwca)

♦ Wychodząc naprzeciw potrzebom wielu osób odwiedzających Sanktuarium zapraszamy na comiesięczne Msze Święte odprawiane w intencji o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich poszukujących męża albo żony za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Eucharystie te są odprawiane w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 20:00. Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia drugiej połowy małżeńskiej w najbliższy wtorek 30.06.

♦ Również we wtorek zapraszamy na mszę św. o godz. 17.30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zapraszamy na te msze święte co miesiąc w ostatni dzień miesiąca. Polecamy informacje na temat cudownej wody św. Ignacego na stronie: http://razem.jezuici.pl/wodaignacego/.

♦ W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca.

♦ Apostolstwo Modlitwy zaprasza na swoją Mszę świętą w piątek o godz. 17.30.

♦ Natomiast w sobotę, podczas nabożeństwa o godz. 19.00, w czasie którego tradycyjnie kierujemy do Matki Bożej Łaskawej podziękowania i prośby, z racji I Soboty Miesiąca, zapraszamy na 15 minutowe rozważanie I Tajemnicy Światła.

♦ Przypominamy, że uległ zmianie dyżur w konfesjonale w dni powszednie. Przed południem spowiadamy od godz. 9.00 do 11.00. Dyżur popołudniowy pozostaje bez zmian, czyli od 15.00 do 21.00. Taka sytuacja potrwa do miesiąca września.

♦ Informujemy, że jakiś czas temu, w naszym Sanktuarium,  został znaleziony mały cenny drobiazg. Jeżeli ktoś podejrzewa, że jest jego właścicielem, niech zgłosi się do zakrystii.

 

XII NIEDZIELA ZWYKŁA (21 czerwca)

 W środę 24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafii. Zapraszamy wszystkich wiernych na godz. 18.00 do naszej bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na mszę św. celebrowaną przez ks. biskupa Michała Janochę z udziałem Kapituły Metropolitalnej i chóru katedralnego.

 W środę, 24 czerwca Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na godzinę 19.00 do podziemi Sanktuarium na kolejne spotkanie zatytułowane "Pytania o cnotę męstwa dziś. Jak i od kogo nauczyć się męstwa?" Wprowadzenie do tematu wygłosi Zbigniew Rykowski - socjolog, uczestnik spotkań Centrum Duchowości Świeckich oraz Męskiej Wspólnoty w Połowie Drogi. 

 W czwartek 25 czerwca o godz. 12.00, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, będą obchodzone Uroczystości Jubileuszowe z okazji 50 lat kapłaństwa, pięciu jezuitów: o. Tadeusza Sierpińskiego, o. Czesława Romanowskiego, o. Michała Szuby, o. Stanisława Majchera i pracującego w naszym Sanktuarium o. Józefa Bielawskiego. Podczas uroczystej Mszy świętej homilię wygłosi o. Prowincjał Tomasz Kot SJ.

 W zeszłą niedzielę uległ zmianie nasz dyżur w konfesjonale. Przed południem spowiadamy od godz. 9.00 do 11.00. Dyżur popołudniwy pozostaje bez zmian, czyli od 15.00 do 21.00.
Taka sytuacja potrwa do miesiąca września.

 Ks. Maciej Tomaszewski SJ, który przez kilka lat mieszkał przy sanktuarium i posługiwał w duszpasterstwie poszukujących męża albo żony napisał książkę, w której zebrał homilie wygłoszone na mszach dla poszukujących w każdy ostatni wtorek miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Książka powstała z myślą o samotnych singlach, których głównym problemem jest samotność oraz trudność w odnalezieniu "drugiej połowy". Ks. Maciej Tomaszewski SJ, "Łaskawe impulsy", Wydawnictwo Rhetos, 2015, Książka dostępna jest na stronach wydawnictwa i w sklepiku przy Sanktuarium.

 

XI NIEDZIELA ZWYKŁA (14 czerwca)

 Najbliższa Msza Mężczyzn zostanie odprawiona u MB Łaskawej w czwartek 18 czerwca o godz. 21:00.

 Od jutra ulegnie małej zmianie nasz dyżur w konfesjonale.
Przed południem będziemy spowiadać od godz. 9.00 do 11.00.
Dyżur popołudniwy pozostaje bez zmian, czyli od 15.00 do 20.45.
Taka sytuacja potrwa do miesiąca września.

 W niedzielę 21 czerwca, na Mszy św. o godz. 13.00, w naszym sanktuarium będziemy obchodzić jubileusz 50–ciu lat kapłaństwa o. Józefa Bielawskiego SJ. Mszy przewodniczyć będzie o. Superior wspólnoty i Rektor kościoła o. Lesław Ptak SJ, a szanowny Jubilat wygłosi homilię. Z radością zapraszamy na jubileusz kapłański o. Józefa! Przy okazji informujemy, że główne uroczystości z jubilatami tego rocznika święceń będą obchodzone w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w czwartek 25 czerwca o godz. 12.00, przy ul. Rakowieckiej 61. Uroczystościom jubileuszowym będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Prowincjał Tomasz Kot SJ. W uroczystościach ma wziąć udział pięciu jubilatów:  o. Tadeusz Sierpiński, o. Czesław Romanowski, o. Michał Szuba, o. Stanisław Majcher i nasz o. Józef Bielawski. 

 

X NIEDZIELA ZWYKŁA - VIII ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA (7 czerwca)

 W najbliższy piątek 12.06, będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu, o godzinie 19.00,  zapraszamy na nabożeństwo  czerwcowe, w czasie którego Modlitwą Różańcową podziękujemy przez Serce Matki Bożej Łaskawej za dar Najświętszego Serca, a o godz. 19.30 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej Łaskawej, w czasie której odśpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Po procesji, o godz. 20.00,  zapraszamy na uroczystą Mszę świętą, w czasie której kazanie okolicznościowe wygłosi jezuita Ojciec Jerzy Seremak, biblista i wykładowca na Wydziale Teologicznym „Bobolanum”.

 W każdą drugą niedzielę miesiąca,  w naszym Sanktuarium o 16.00 odprawiana jest Msza święta Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Pamiętajmy, że Matka Boża Łaskawa już nie raz ochroniła lud Warszawy, innych miast czy też całej Polski w 1920 r. Po Mszy świętej odbywa się comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy. Przy ambasadzie Kanady uczestnicy marszu modlić się będą o uwolnienie Mary Wagner. Szczegóły na stronie http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

 Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, kóre naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00,  oraz podczas Mszy św. o 20.00.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ (31 maja)

 W ubiegłą niedzielę przeprowadzona została kwesta do puszek i zbiórka darów rzeczowych dla Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Siostry Urszulanki w Tarnowie. Miło nam poinformować, że zebrano 3420 złotych oraz dary rzeczowe. Serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych za Państwa hojność!

 Dzisiaj, na zakończenie Mszy św. o godz. 17.30, będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zapraszamy na te msze święte co miesiąc, w ostatni dzień miesiąca o godz.17.30.

 Od jutra o godz. 19.00 zapraszamy na Nabożeństwo Czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na początku będziemy się modlić różańcem, a potem Litanią do Serca Pana Jezusa.

 W najbliższy czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Centralna Procesja Bożego Ciała rozpocznie się Uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralne pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Bezpośrednio po Mszy św. ruszy procesja, która przejdzie następującą trasą: I ołtarz przy Kościele św. Anny, II ołtarz przy Kościele Seminaryjnym, III ołtarz przy Kościele Sióstr Wizytek  i IV ołtarz na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kazanie wygłosi J. Em. Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Odśpiewany zostanie hymn Te Deum, a po błogoslawieństwie Najświętszym Sakramentem, nastąpi zakończenie procesji. Z racji procesji, w tym dniu nie będzie w naszym kościele mszy świętych o godz. 11 i 12.
    
 W tym tygodniu przypadają Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota MiesiącaApostolstwo Modlitwy zaprasza na specjalne Msze święte w każdy Pierwszy Piątek Miesiąca o godz. 17.30. Pamiętajmy w tym dniu, aby przyjąć Komunię Świętą w intencji wynagradzającej Sercu Pana Jezusa. Natomiast w Pierwszą Sobotę, podczas Modlitwy Różańcowej o godz. 19.00, na prośbę Matki Bożej, zatrzymamy się nieco dłużej w Piątej Tajemnicy Radosnej.

 W przyszłą niedzielę obchodzimy VIII Święto Dziękczynienia. Przeżyjemy je pod hasłem "Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy". W tym dniu, wobec przedstawicieli wszystkich wiernych Archidiecezji Warszawskiej, wyrazimy nasze dziękczynienie za nawiedzenie parafii i rektoratów przez Matkę Bożą w Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego.
8.00 - z pl. Marszałka Piłsudskiego wyruszy dziękczynna procesja różańcowa, która wraz z Kopią Cudownego Obrazu przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej.
11.00 - przed Kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego) zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.
12.00 - przed Świątynią Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski.
14.00 - otwarcie Miasteczka dla Dzieci, wystawy wojskowej, Teatru XXI wieku
14.00-15.00 - koncert Arki Noego
15.00-21.00 - Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Wiara i Nadzieja”- zobacz program
21.00 - wspólna modlitwa uwielbienia
21.37 - iluminacja Świątyni i zakończenie obchodów

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO (24 maja)

 Dzisiaj, po każdej Mszy świętej przeprowadzana jest kwesta do puszek i zbiórka darów rzeczowych dla Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Siostry Urszulanki w Tarnowie. Dom daje schronienie kobietom na czas porodu i pierwszych tygodni życia z dziećmi. Stale przebywa w nim kilkanaście matek z noworodkami. Dary rzeczowe, jakie można przynieść za tydzień, to wszelkie przybory, ubrania i artykuły higieniczne dla noworodków. Zarówno dary materialne, jak i datki pieniężne zbierane będą przez wolontariuszy i w całości trafią do Domu Samotnej Matki jeszcze w maju (między Dniem Matki 26.05 a Dniem Dziecka 1.06).

 Również dzisiaj po ostatniej Mszy św.  (ok. godziny 20.50) odbędzie się koncert staropolskich pieśni o Duchu Świętym, zatytułowany: Pomóż mi, Święty Dusze, Twoją chwałę mnożyć. Szczegóły na plakatach.

 Msza w intencji poszukujących męża albo żony zostanie odprawiona we wtorek o godz. 20:00. Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia tej drugiej połowy małżeńskiej. Po mszy św. będziemy kontynuować warsztaty z p. Igą Glapińską "Dawanie i branie w relacjach".

 W najbliższą środę 27 maja Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na godzinę 19.00 do podziemi Sanktuarium na kolejne spotkanie zatytułowane: "Powrót cnoty umiarkowania, gdy wszystkiego jest aż nadto". Wprowadzenie do tematu wygłosi Mateusz Matyszkowicz - filozof, redaktor naczelny Fronda LUX, autor i wydawca programu "Literatura na trzeźwo", emitowanego na antenie TV Republika i w Internecie, dziennikarz i publicysta, autor wielu artykułów i audycji, związany ze środowiskiem Teologii Politycznej.
Serdecznie zapraszamy

 Zapraszamy na mszę św. o godz. 17.30 w niedzielę 31 maja, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zapraszamy na te msze święte co miesiąc w ostatni dzień miesiąca.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE (17 maja)

 Najbliższa Msza święta Mężczyzn zostanie odprawiona w Sanktuarium  Matki Bożej Łaskawej w czwartek 21 maja o godz. 21:00.

 W sobotę 23 maja po ostatniej mszy św. (ok. godziny 20.45) odbędzie się koncert dwóch chórów w ramach Międzynarodowych Spotkań Chóralnych. Wystąpi Miejsko-Parafialny Chór Cantores Misericordiae (dyrygent Zbigniew Szablewski) i Chór Bazyliki Świętego Krzyża Sursum Corda (dyrygent Emilia Melon). Serdecznie zapraszamy!

 W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 24 maja, po ostatniej mszy św. (ok. godziny 20.50) odbędzie się koncert staropolskich pieśni o Duchu Świętym, zatytułowany: Pomóż mi, Święty Dusze, Twoją chwałę mnożyć. Wykonają go: Schola Świętego Wawrzyńca (śpiew), Filip Taranienko (kantor Scholi, lira korbowa) oraz Witold Błaszczyk (śpiew, organy). Koncert jest próbą przywrócenia do życia zapomnianych dzisiaj średniowiecznych i renesansowych nabożnych śpiewów oraz ukazania ich ponadczasowej aktualności i prostego piękna. Serdecznie zapraszamy!

 Również w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego po każdej Mszy świętej przeprowadzona zostanie kwesta do puszek i zbiórka darów rzeczowych dla Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Siostry Urszulanki w Tarnowie. Dom daje schronienie kobietom na czas porodu i pierwszych tygodni życia z dziećmi. Stale przebywa w nim kilkanaście matek z noworodkami. Dary rzeczowe, jakie można przynieść za tydzień, to wszelkie przybory, ubrania i artykuły higieniczne dla noworodków. Zarówno dary materialne, jak i datki pieniężne zbierane będą przez wolontariuszy i w całości trafią do Domu Samotnej Matki jeszcze w maju (między Dniem Matki 26.05 a Dniem Dziecka 1.06).

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - VI NIEDZIELA WIELKANOCNA (10 maja)

 Codziennie o 19.00 zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej.

 W maju modlimy się Modlitwą Różańcową i Litanią do Matki Bożej.

 Ostatnie spotkanie z cyklu „Pielgrzymki śladami najpiękniejszych ikon świata” odbędzie się w piątek 15 maja o 18.00. Tym razem pan Jerzy Kazimierczak przybliży temat: „Ikonografia św. Jakuba”.

 Bardzo przepraszamy, ale z powodu wyjazdu wspólnoty, w najbliższy piątek dyżur w konfesjonale będzie tylko w godzinach od 8.30 do 11.00, a w sobotę tylko od 9.00 do 13.00.

 Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody uroczystości MB Łaskawej. Uroczystość i procesja zgromadziła największą ilość wiernych w ciągu ostatnich kilku lat! Opis uroczystości jest dostępny na stronie http://laskawa.blogspot.com/

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - V NIEDZIELA WIELKANOCNA - NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA (3 maja)

 W najbliższą sobotę 9 maja (zawsze druga sobota maja), w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywana będzie patronalna uroczystość odpustowa kościoła - Uroczystość Matki Bożej Łaskawej. Gorąco zapraszamy tego dnia. Główne obchody rozpoczną się procesją z naszego sanktuarium o godz. 19.00. Chcemy w ten sposób oddać cześć Patronce Warszawy niosąc Jej zabytkową figurę. Następnie będzie uroczysta Msza św. o godz. 20.00, w czasie której homilię wygłosi ks. Prałat Bronisław Piasecki. Zapraszamy!

 Codziennie o 19.00 zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej. W maju modlimy się Modlitwą Różańcową, Litanią do Matki Bożej, a do 9 maja modlimy się również Nowenną do Matki Bożej Łaskawej.

 We wtorek 5 maja o godzinie 20.45,  w podziemiach kościoła, ojciec Wojciech Żmudziński SJ poprowadzi kolejny wykład "Wychowawca wobec moralnych dylematów" promujący Jezuicki Model Wychowania. Spotkanie skierowane jest do wychowawców, którzy pracują w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, a także do tych, którzy animują zajęcia z młodzieżą w organizacjach pozarządowych. Prowadzący spotkanie przedstawi pomysły na pracę z uczniami nad hierarchią wartości, a zarazem podejmie temat roli wychowawcy w kształtowaniu postaw moralnych i światopoglądu młodego człowieka. Zapraszamy na kolejne spotkania, które będą się odbywać mniej więcej co miesiąc.

 W piątek 8 maja po Mszy św. o 20.00, Pani Ewa Storożyńska, współautorka książki „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”, wygłosi prelekcję wprowadzającą do sobotniej Uroczystości i poprzedzającej jej procesji.

 10 maja, (zawsze w drugą niedzielę miesiąca) w sanktuarium o 16.00 odprawiana jest Msza święta Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Pamiętajmy, że Matka Boża Łaskawa nie raz ochroniła lud Warszawy, innych miast, czy też całej Polski w 1920 r. Po mszy świętej odbywa się comiesięczny Pokutny Marsz Różańcowy. Przy ambasadzie Kanady uczestnicy marszu modlić się będą o uwolnienie Mary Wagner. Szczegóły na stronie http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - IV NIEDZIELA WIELKANOCNA - NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA (26 kwietnia)

 Dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza w Kościele Katolickim w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego pod hasłem "Powołania a świętość: poruszeni Pięknem". Więcej informacji na stronach Episkopatu Polski.

 We wtorek o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza w intencji poszukujących męża albo żony. Serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji znalezienia  drugiej połowy małżeńskiej. Tym razem po Mszy św. odbędzie się w kościele wykład Igi Glapińskiej dotyczący budowania relacji pt. "Mity, oczekiwania i iluzje dotyczące relacji międzyludzkich". Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Sanktuarium.

 W najbliższą środę Centrum Duchowości Świeckich zaprasza na godzinę 19.00 do podziemi Sanktuarium na kolejne spotkanie zatytułowane "Sprawiedliwość podstawą ładu korporacyjnego". Każda organizacja, w tym zwłaszcza gospodarcza jest ze względu na swoje podstawowe cele i wyzwania społecznością. I jako społeczność potrzebuje zasad kształtujących wewnętrzne stosunki – nazywamy je ładem korporacyjnym lub zbiorowymi stosunkami pracy. Sprawiedliwość jest wartością, normą i kompetencją kluczową dla relacji społecznych warunkujących funkcjonowanie i rozwój organizacji gospodarczej. Warto spojrzeć na potrzebę sprawiedliwości i konsekwencje braku jej poszanowania w wewnętrznych relacjach korporacyjnych. Wprowadzenie do tematu wygłosi Adam Cichocki, prezes firmy doradczej Brad Consulting, który pracował dla wielu kluczowych firm polskich i międzynarodowych działających w Polsce. Przez kilka lat był prezesem międzynarodowej firmy doradczej w Kijowie. Przez jedną kadencje był członkiem Rady Katolików Świeckich przy Episkopacie Polski. Zapraszamy!

 W czwartek 30.04 rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, która będzie miała miejsce w sobotę 9 maja. Modlitwa Nowenny będzie odmawiana na zakończenie nabożeństwa o 19.00.     

 W czwartek 30.04 zapraszamy na Mszę św. o godz. 17.30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego.

 W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota Miesiąca.

 W najbliższy piątek 1 maja,  o godz. 16.00 Msza św. Apostolstwa Modlitwy, a o 19.00 rozpocznie się Nabożeństwo Majowe. W ten piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 W sobotę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeniesioną z 3 na 2 maja.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - III NIEDZIELA WIELKANOCNA - NAWIEDZENIE OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ (19 kwietnia)

 Dzisiaj wieczorem w ramach peregrynacji w Archidiecezji Warszawskiej rozpocznie się w naszym Sanktuarium Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej według następującego porządku:

NIEDZIELA (19.04)

•    19.30 Powitanie obrazu (Rynek Starego Miasta - Poczta)
•    20.00 MSZA ŚWIĘTA  POWITALNA  (Sanktuarium MB Łaskawej)
przewodniczy Ks. Bp Rafał Markowski
•    Apel Jasnogórski
•    Akatyst
•    Różaniec w intencji dziękczynnej za wiarę naszych przodków
•    Modlitwa indywidualna w ciszy
•    23.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
•    24.00 MSZA ŚWIĘTA w intencji mieszkańców Warszawy, powołań, chorych
•    Całonocne czuwanie indywidualne

PONIEDZIAŁEK (20.04)

•    8.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
•    8.30 MSZA ŚWIĘTA
•    Czuwanie indywidualne
•    17.30 MSZA ŚWIĘTA  Dziękczynna za nawiedzenie
•    Odnowienie Ślubów Jasnogórskich
•    Apel Jasnogórski
•    Odprowadzenie Obrazu do Kościoła św. Anny

Więcej informacji na stronie: http://archidiecezja.warszawa.pl/ksieza/dokumenty/peregrynacja-obrazu-matki-bozej-jasnogorskiej/

♦ Najbliższa Msza święta Mężczyzn zostanie odprawiona u MB Łaskawej w czwartek 23 kwietnia w Uroczystość św. Wojciecha, Patrona Polski, o godz. 21:00.

♦ Wszystkich sympatyków naszego Sanktuarium zapraszamy do wspólnego czuwania przy Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, naszej Królowej. Przypominamy, że tego samego dnia można dwa razy przyjąć Komunię Świętą, jeśli ktoś jest po raz drugi na pełnej Mszy świętej.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - II NIEDZIELA WIELKANOCNA - ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (12 kwietnia)

♦ 11 kwietnia Ojciec Święty Franciszek ogłosił bullę „Oblicze Miłosierdzia” ustanawiając oficjalnie Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Rok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku. 

♦ W przyszłą niedzielę, tj. 19 kwietnia, w godzinach wieczornych, powitamy w naszym Sanktuarium kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Msza święta powitalna zostanie odprawiona o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie Ks. Biskup Rafał Markowski. Całosciowy plan czuwania przy Cudownym Obrazie podamy za tydzień.

♦ W celu dobrego przygotowania się do wizytacji Obrazu Matki Bożej, w piątek i w sobotę, na Mszach świętych o godz. 16.00, 17.30 i 20.00, o. Paulin Sylwester Kopyt wygłosi okolicznościowe homilie przybliżające nam to wydarzenie.

♦ Również w piątek i sobotę, po Mszy św. o godz. 20.00 i po Apelu Jasnogórskim o 21.00, zapraszamy na projekcje dwóch filmów. W piątek obejrzymy film „Jasnogórskie cuda i łaski” a w sobotę „Matko Boża przyjdź do nas”.

♦ W najbliższą sobotę, podczas nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej rozważymy kolejne treści Nowenny Peregrynacyjnej.

♦ Dzisiaj o godzinie 14.30 między kolumną Zygmunta III Wazy, a Kościołem św. Anny, odbędzie się akcja mająca na celu radosne przeżywanie Zmartwychwstania Pańskiego, świętowanie i dzielenie się ze światem radością ze zwycięstwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, poprzez wcześniej specjalnie przygotowany układ taneczny.  W akcji wezmą udział różne środowiska chrześcijańskie, głównie młodzieżowe.

♦ Z Dzienniczka Siostry Faustyny

Pragnę, aby ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do Miłosierdzia Mojego; KTÓRA DUSZA PRZYSTĄPI DO SPOWIEDZI I KOMUNII ŚW., DOSTĄPI ZUPEŁNEGO ODPUSZCZENIA WIN I KAR; W DNIU TYM OTWARTE SĄ WSZYSTKIE UPUSTY BOŻE, PRZEZ KTÓRE PŁYNĄ ŁASKI; NIECH SIĘ NIE LĘKA ZBLIŻYĆ DO MNIE ŻADNA DUSZA, CHOCIAŻBY GRZECHY JEJ BYŁY JAK SZKARŁAT.

♦ Wielkość tego święta polega m. in. na tym, że wszyscy ludzie, nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają mogą uczestniczyć we wszystkich łaskach i doczesnych dobrodziejstwach, jakie Pan Jezus przygotował na to święto. Mogą je otrzymać zarówno poszczególne osoby, jak i wspólnoty ludzkie, byleby tylko z wielką ufnością o nie prosili. Dziś właśnie każdy, bez względu na dotychczasowy kształt swoich relacji z Bogiem może uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.

♦ Ojciec Święty Jan Paweł II, wiedziony pasterską troską o dusze i poruszony rozważaniem dobroci Ojca Miłosierdzia, pragnąc wpoić głęboko w umysły wiernych te nakazy i pouczenia wiary chrześcijańskiej, postanowił, aby II Niedziela Wielkanocna była poświęcona rozpamiętywaniu ze szczególną pobożnością tych darów łaski, i nadał jej miano Niedzieli Miłosierdzia Bożego (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekret Misericors et miserator, 5 maja 2000 r.). Dlatego Ojciec Święty, powodowany gorącym pragnieniem rozbudzenia w chrześcijańskim ludzie jak najżywszej czci Bożego Miłosierdzia — ze względu na przebogate duchowe owoce, jakie może ona wydać — podczas audiencji udzielonej w dniu 13 czerwca 2002 r. niżej podpisanym, przełożonym Penitencjarii Apostolskiej, zechciał przyznać odpusty na następujących zasadach:

♦ Udziela się odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»).

Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który — przynajmniej z sercem skruszonym — skieruje do Pana Jezusa Miłosiernego jedno z prawnie zatwierdzonych pobożnych wezwań.

Ponadto marynarze, którzy wykonują swoje obowiązki na niezmierzonych obszarach mórz; niezliczeni bracia, których tragedie wojenne, wydarzenia polityczne, uciążliwe warunki naturalne i inne podobne przyczyny zmusiły do opuszczenia rodzinnej ziemi; chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia — gdy tylko będzie to możliwe — trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»).

Gdyby nawet to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.

Niniejszy dekret ma moc wieczystą. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia. Rzym, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 29 czerwca 2002 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2015 (5 kwietnia)

♦ Wspólnota Jezuitów składa wszystkim nawiedzającym nasze sanktuarium (zarówno fizycznie jak i wirtualnie) serdeczne życzenia radosnego i owocnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa!

♦ W Wielki Piątek rozpoczęliśmy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, przed Świętem Miłosierdzia, które będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę. Zapraszamy do wspólnej modlitwy codziennie o godz.15.00.

♦ W najbliższą sobotę, podczas nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej zapoznamy się z kolejnymi treściami Nowenny Peregrynacyjnej. Przypominamy, że w naszym Sanktuarium gościmy obraz Matki Bożej Jasnogórskiej za dwa tygodnie 19.04.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się tzw. Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. W tej Księdze nie zapisujemy próśb do Matki Bożej, ale łaski, kóre naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.

♦ W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.

♦ Przekazujemy informację o pewnej ciekawej akcji mającej na celu radosne przeżywanie Zmartwychwstania Pańskiego, świętowanie i dzielenie się ze światem naszą radością ze zwycięstwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, poprzez wcześniej specjalnie przygotowany układ taneczny. W akcji wezmą udział różne środowiska chrześcijańskie, głównie młodzieżowe. Akcja ma się odbyć 12 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia o godzinie 14.30 między kolumną Zygmunta III Wazy, a Kościołem św. Anny.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2015 (29 marca)

♦ Podobnie jak w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową organizujemy kiermasz świąteczny, z którego cały dochód przeznaczony jest dla dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki Szare w Otorowie. Na kiermaszu będą sprzedawane ozdoby świąteczne (i nie tylko) przygotowane przez siostry i dziewczynki z domu dziecka. Kiermasz rozpoczniemy ok. 8:30, a skończymy po 21:00.

♦ Od poniedziałku do środy włącznie spowiadamy bez przerwy od godz. 8.30 do 21.00.

♦ W Wielki Czwartek spowiadamy od 8.30 do godz. 18.00. O godz. 19.00 zapraszamy na Liturgię Wieczerzy Pańskiej, którą zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. W tym dniu po Liturgii nie spowiadamy.

♦ W Wielki Piątek spowiadamy od 8.30 do 15.00. Wtedy rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej. Na koniec Liturgii odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i w ten sposób rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia. W czasie Liturgii nie spowiadamy. Po Liturgii  spowiadamy do godz. 22.00.

♦ W Wielki Piątek Centralne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Poprowadzi je kard. Nycz. Droga Krzyżowa przejdzie trasą: kościół św. Anny- Krakowskie Przedmieście-Miodowa-Senatorska-pl. Teatralny-Wierzbowa-pl. Piłsudskiego-Tokarzewskiego-Koraszewicza-Krakowskie Przedmieście-kościół św. Anny.

♦ W Wielką Sobotę o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o tej godzinie codziennie aż do Święta Bożego Miłosierdzia. W tym dniu spowiadamy od 8.30 do 20.00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.00.

♦ W Wielką Sobotę przy naszym Sanktuarium będzie prowadzona kwesta pod hasłem: „podziel się jajkiem z braćmi w Indiach” na rzecz chrześcijan żyjących w Khandamal. Kwestę poprowadzi Fundacja Christiani.

♦ Również w Wielką Sobotę, w godzinach 11.00-15.00, przy Grobie Pańskim czuwać będą Schola Świętego Wawrzyńca z Glinianki oraz Bractwo Dobrej Śmierci z Józefowa. Śpiewane będą Godzinki o Męce Pańskiej i tradycyjne, staropolskie pieśni pasyjne.

♦ W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny nie spowiadamy.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 2015 (22 marca)

♦ W najbliższą środę obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Podczas Mszy św. o godz. 20.00, jeżeli będą chętni, będzie można podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą.

♦ W tym samym dniu o godzinie 19.00,  w podziemiach naszego Sanktuarium, odbędzie się kolejne spotkanie organizowane w ramach Centrum Duchowości Świeckich.  Konferencję wprowadzającą pt. "Co Kościół w dobie globalizacji może wnieść cennego do aktualnej dyskusji o sprawiedliwym ładzie społecznym?" wygłosi o. Zdzisław Wojciechowski SJ.

♦ W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.00, a w niedziele, również o godz. 19.00, na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

♦ Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej. W tym dniu, podobnie jak w ubiegłym roku, przy wejściu do naszego Sanktuarium będzie trwał  kiermasz świąteczny, z którego cały dochód przeznaczony zostanie dla dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry Urszulanki Szare w Otorowie. Na kiermaszu będą sprzedawane ozdoby świąteczne (i nie tylko) przygotowane przez siostry i dziewczynki z domu dziecka. Kiermasz rozpocznie się od ok. 8:30, a skończy po 21:00.

♦ Przypominamy, że w zakrystii naszego Sanktuarium znajduje się Księga Łask. Bardzo prosimy z niej korzystać. Nie zapisujemy w niej próśb do Matki Bożej, ale łaski, które naszym zdaniem otrzymaliśmy za Jej przyczyną. Wpisy mogą być anonimowe, choć nie muszą. Za wymienione w Księdze łaski dziękujemy w każdą sobotę podczas nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej o godz. 19.00, oraz podczas Mszy św. o 20.00.