Ogłoszenia duszpasterskie

XI NIEDZIELA ZWYKŁA - 18 czerwca 2017

 Zapraszamy na warszawską premierę filmu "Próba". Film traktuje o pielgrzymce żebraczej trzech nowicjuszy jezuickich. "Próba żebracza" jest jedną z sześciu prób w jezuickich nowicjatach od prawie pięciuset lat. Pokaz i spotkanie z autorami odbędzie się dzisiaj w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 o godzinie 17.30. Wstęp wolny.

 Na kolejną Mszę św. Mężczyzn, zapraszamy w czwartek 22 czerwca o godz. 21:00.

 W piątek, po 8 dniach od Bożego Ciała, będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu zapraszamy na:
19.00 - nabożeństwo  czerwcowe, w czasie którego Modlitwą Różańcową podziękujemy przez Serce Matki Bożej Łaskawej za dar Najświętszego Serca
19.30 procesja z Najświętszym Sakramentem, w czasie której odśpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Procesja przejdzie ulicami: Świętojańską, Rynek Starego Miasta, Jezuicką, Kanonia, Dziekania i Świętojańską z powrotem do sanktuarium.
20.00 - uroczysta Msza święta, w czasie której kazanie okolicznościowe wygłosi o. Dariusz Michalski SJ. Na początku Eucharystii zostanie uroczyście poświęcony obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Po Mszy świętej zapraszamy na czuwanie przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa razem z Matką Bożą Łaskawą, które potrwa do północy. W tym roku w naszych uroczystościach weźmie udział specjalna Monstrancja Fatimska, dar narodu polskiego dla Fatimy. Pozostanie ona w naszym sanktuarium także przez sobotę.           

 Przypominamy, że każda uroczystość kościelna przypadająca w piątek znosi nakaz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że w tym dniu można spożywać pokarmy mięsne.

 W sobotę 24 czerwca obchodzimy Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafii. Zapraszamy wszystkich wiernych do naszej bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Mszę św. celebrującą tę uroczystość o godz. 18, którą będzie celebrował ks. kard. Kazimierz Nycz.

 W sobotę, po Mszy św. o godz. 20.00, zapraszamy na koncert Zespołu wokalnego Vocore, składającego się ze studentów warszawskiej akademii muzycznej. Ich pasją jest wykonywanie muzyki a capella.
Zespół liczy 11 osób i został założony kilka tygodni temu. A zatem sobotni koncert będzie jednym z pierwszych.  Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Bruckner, Esenwalds, Gabrielli, Jasiński, Koziej, Stanford, Malec i Branchley.

♦ Zachęcamy do zapoznania się również z:

ogłoszeniami duszpasterskimi parafii archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajduje się nasz kościół
- infomacjami z naszej Archidiecezji Warszawskiej
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego w Polsce na stronie Konferencji Episkopatu Polski
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego na świecie na stronie Radia Watykańskiego

ZAPRASZAMY!

MSZE ŚW. w dni powszednie o 8.30, 16, 17.30, 20 z Apelem Warszawskim. W niedziele i święta dodatkowe msze św. o 10, 11, 12 i 13.

ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU codziennie o 9.00-20.00.

SPOWIEDŹ:  9-12 i 15-20.45 (w wakacje 9-11 i 15-20.45 ). W niedziele i święta podczas mszy św. Zobacz szczegóły i grafik spowiedzi.

NABOŻEŃSTWA codziennie o 19.00 (trwają zwykle ok. 45-55 min):

 - Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej - w soboty
 - Różaniec i Godzinki - w pozostałe dni tygodnia

ODPUSTY codziennie można uzyskać u nas następujące odpusty zupełne

MODLITWY O BEATYFIKACJĘ Sług Bożych ks. kard. Stefana Wyszyńskiego (promotora kultu MB Łaskawej) i  o. Piotra Skargi SI (inicjatora budowy sanktuarium) codziennie przed mszą św o godz. 20.

Miejsce jest przyjazne do modlitwy w ciszy i spowiedzi, również dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Uroczystość i Procesja Najświętszego Serca Pana Jezusa - 23 czerwca, piątek

W piątek po 8 dniach od Bożego Ciała będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu zapraszamy na:

19.00 - nabożeństwo  czerwcowe, w czasie którego Modlitwą Różańcową podziękujemy przez Serce Matki Bożej Łaskawej za dar Najświętszego Serca

- 19.30 procesja z Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej Łaskawej, w czasie której odśpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Procesja przejdzie ul. Świętojańską, Rynek Starego Miasta, ul. Jezuicką, Kanonią, Dziekanią i Świętojańską z powrotem do sanktuarium.

Przed Mszą św. nastąpi poświęcenie obrazu Serca Pana Jezusa, który namalowała prof. Akademii Sztuk Pięknych Aleksandra Krupska, która również dokonała odnowy cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej.

20.00 - uroczysta Msza święta, w czasie której kazanie okolicznościowe wygłosi zaproszony gość.

Pamiętajmy, że każda Uroczystość kościelna przypadająca w piątek znosi nakaz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że w dzisiejszym dniu można spożywać pokarmy mięsne.

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela - odpust w naszej parafii w Bazylice Archikatedralnej - 24 czerwca, sobota

W piątek 24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafii. Zapraszamy wszystkich wiernych do naszej bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na mszę św. celebrującą tę uroczystość o godz. 18, którą będzie celebrował ks. kard. Kazimierz Nycz z udziałem Kapituły Metropolitalnej. Ze względu na uroczystość odpustową w ten piątek zniesiona jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych na terenie parafii archidiecezjalnej.

Koncert u Łaskawej - 24 czerwca, sobota 20.45

W sobotę 24 czerwca 2017 r., po Mszy św. o godz. 20.00, zapraszamy na koncert Zespołu wokalnego Vocore, składającego się ze studentów warszawskiej akademii muzycznej. Ich pasją jest wykonywanie muzyki a capella.
Zespół liczy 11 osób i został założony kilka tygodni temu. A zatem sobotni koncert będzie jednym z pierwszych. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Bruckner, Esenwalds, Gabrielli, Jasiński, Koziej, Stanford, Malec i Branchley. 

Wspomnienie dowolne Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 27 czerwca, wtorek

Zapraszamy aby w tym dniu nawiedzić kościół i pomodlić się do Matki Bożej, która pragnie nam nieustannie pomagać i zjednywać Boże łaski.

Tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest związany z XIV-XV w. ikoną Maryi pochodzenia bizantyjskiego (namalowana na desce 54 x 41,5 cm) czczoną w Rzymie w kościele pw. św. Mateusza Apostoła. W 1739 roku kościół św. Mateusza Apostoła przejęli augustianie z Irlandii. W 1798 roku wojska francuskie zdobyły Rzym, wygnały z Rzymu papieża Piusa VI i zniszczyły około 30. kościołów, w tym klasztor augustiańki z kościołem św. Mateusza. Wtedy cudowna ikona została przeniesiona do kościoła św. Euzebiusza. Następnie w 1819 r. zakon augustianie przenieśli się do kościoła Santa Maria in Posterula zabierając ze sobą cudowną ikonę. Umieszczono ją w bocznej kaplicy tego kościoła, ponieważ w ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej. Od tego momentu powoli zapomniano o szerzeniu kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 7 lutego 1863 r. słynny jezuita, o. Francesco Blosi SJ, w czasie kazania wspomina o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdującej się w dawnym kościele św. Mateusza Apostoła.

Msza św. g. 20.00 dla poszukujących męża albo żony - 27 czerwca, wtorek

To spotkania w duszpasterstwie "Dwojedno" katolików stanu wolnego pragnących małżeństwa i założenia rodziny.

W ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na mszę świętą o godz. 20.00.

- Przed mszą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

Autokarowa pielgrzymka singli do M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach - 16-18 czerwca

Informacje o Duszpasterstwie Dwojedno

Św. Józef i nasi Dobroczyńcy - 28 czerwca, środa g. 19.30

Co tydzień w środę (z rzadkimi wyjątkami) zapraszamy do sanktuarium, aby w sposób szczególny czcić św. Józefa, Oblubieńca NMP, opiekuna Jezusa. O godz. 19.30 śpiewamy godzinki przypominające życie tego wyjątkowego mężczyzny. O godz. 20.00 odprawiana jest msza wotywna, która ofiarowana jest w intencji dobroczyńców naszego domu zakonnego i sanktuarium. Dla żywych prosimy o Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych o radość życia wiecznego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Pierwsza sobota miesiąca - 1 lipca

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca wywodzi się z objawień w Fatimie. 10 grudnia 1925 r. objawiła się Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce.

Dzieciątko powiedziało: "Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał".

Maryja powiedziała: "Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Świętą, odmówią różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia."

Jest to część drugiej tajemnicy fatimskiej.

Duchowe przygotowanie do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę

Rozpoczęliśmy duchowe przygotowanie do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę (5-14 sierpnia). Etapem wstępnym jest pielgrzymowanie duchowe. Program przygotowania prowadzi o. Mariusz Bigiel SJ.

RUSZAMY W DROGĘ JAKO DWORZANIE MATKI BOŻEJ ORAZ JEJ WIANO

1 września 2017 rozpocznie się Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po klasztorach męskich Archidiecezji Warszawskiej. W intencji owocnego przeżycia tego wydarzenia chcemy modlić się i pokutować, aby wyprosić łaskę pełnego przylgnięcia zakonników do Jasnogórskich Ślubów Narodu i jeszcze gorliwszego niż tej porych ich wypełnienia. 
Stąd udajemy się w tej szczególnej intencji na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną na Jasną Górę w dn. 5-14 sierpnia 2017. Będziemy pielgrzymować w GRUPIE BŁĘKITNEJ (czyli maryjnej).
Ze względu na wagę sprawy: wyproszenia łaski przylgnięcia zakonników do Jasnogórskich Ślubów Narodu i jeszcze gorliwszego niż tej porych ich wypełnienia zapraszamy WSZYSTKICH do udziału DUCHOWEGO w Pielgrzymce. 
Duchowa Pielgrzymka rusza 31 V 2017, w Uroczystość Nawiedzenia Świętej Elżbiety: rozpoczyna się faza przygotowania. Obejmuje ona:
- rozruszania modlitwy
- rozruszanie auntentycznej duchowości maryjnej
- wdrożenia duchowości pielgrzymiej

Św. Bernardyna Realina SJ i innych jezuitów misjonarzy ludowych - 2 lipca, sobota

Świętych Bernardyna Realina, Jana Franciszka Régisa i Franciszka de Geronimo; Błogosławionych Juliana Maunoira i Antoniego Baldinucciego, prezbiterów, jezuickich misjonarzy ludowych.

Bernardyn Realino, (wł.: Bernardino Realino) urodził się 1 grudnia 1530 r. w Carpi we Włoszech. Ukończył studia prawnicze w Bolonii. Pełnił urząd podesty w Felizzano oraz Monferrato. Po doświadczeniu widzenia Matki Bożej z Dzieciątkiem porzucił karierę polityczną i wstąpił do zakonu jezuitów w 1564 r. W 1567 r. przyjął święcenia kapłańskie, W trzy lata po złożeniu ślubów profeskich przełożeni zadecydowali o wysłaniu ojca Bernardyna na drugi koniec Italii – do miejscowości Lecce w regionie Apulia. Święty założył tam kolegium jezuickie i rozwinął działalność duszpasterską, lecz nie sądził, że spędzi tam pozostałe czterdzieści lat swego życia. O. Realino był obecny tam, gdzie była nędza moralna bądź materialna. Był spowiednikiem i powiernikiem wszystkich stanów i dlatego otrzymał od wdzięcznej ludności tytuł „ojca miasta”. Zmarł 2 lipca 1616 r. w Lecce we Włoszech, gdzie do dziś (w kościele jezuitów) spoczywają jego relikwie. Został beatyfikowany w 1895 r. przez Leona XIII, a kanonizowany przez Piusa XII w 1947 r. Jest patronem Lecce oraz Carpi.

Pierwszy piątek miesiąca - 7 lipca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba, 
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba.

Zachęcamy do kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek miesiąca przez:

1. Uczestnictwo we mszy św. wraz z przyjęciem Komunii Świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu grzechy swoje i całego świata.
2. Szczególną modlitwę do Serca Jezusowego (np. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa).

Sakrament spowiedzi nie należy do istoty odprawienia dziewięciu pierwszych piątków, ale (a) msza św., (b) Komunia św. wynagradzająca i (c) modlitwa do Najśw. Serca Pana Jezusa. Spowiedź potrzebna jest tylko tym, co zgrzeszyli śmiertelnie, do przywrócenia stanu łaski uświęcającej, aby mogli odprawić nabożeństwo pierwszego piątku. 

Strony

Subscribe to Front page feed