Co roku obchodzimy uroczystości upamiętniające koronację cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej:
16:00 - msza św. z udziałem sióstr zakonnych i kleryków seminariów duchownych Archidiecezji Warszawskiej
17:30 - msza św., której przewodniczyć będzie ks. bp Rafał Markowski
19:30 - nabożeństwo różańcowe
20:00 - msza św.
Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania tego wydarzenia.
Kard. Wyszyński poświęcił kamień węgielny do naszego kościoła i rekonsekrował kościół po jego odbudowie. 12 maja 1973 r. Kard. Wyszyński wydał odezwę "Przygotowanie do koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy". 7 października 1973 r., w święto Matki Bożej Różańcowej, dla ożywienia i upowszechnienia kultu Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu papieską koroną w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a NMP Łaskawa została ogłoszona główną Patronką Warszawy.
Pierwsza koronacja tego obrazu przeprowadzona przez lud Warszawy w 1652 r. była bez urzędowego dekretu Kongregacji Obrzędów - stąd też kard. Prymas Stefan Wyszyński rekoronował ten cieszący się wielowiekowym kultem obraz zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej, a NMP Łaskawa została ogłoszona główną Patronką Warszawy.
Jest to typ polskiej korony szlacheckiej i francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej korony książęcej. Napis na odwrocie korony: „Łaskawej Patronce Stolicy w kościele XX. Jezuitów, z wdzięcznością za łaski i prośbą o Matczyną Opiekę nad Miastem Nieujarzmionym – Stefan Kardynał Wyszyński”.
Dlatego pragnęliśmy uczcić pamięć tego wielkiego opiekuna naszej świątyni w kolejną rocznicę koronacji papieskiej Cudownego Obrazu.
7 października 1571 roku zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. U wybrzeży Grecji, na południowy zachód od Lepanto zebrały się floty Imperium osmańskiego i Ligi Świętej (po dwieście okrętów każda) i stoczyły ze sobą jedną z bardziej krwawych bitew morskich w historii. Pius V doznał wizji, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia, a nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer tureckich, zdobyto połowę ich okrętów. Uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników. Śmierć poniosło 27 tys. Turków, a 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, z wdzięczności za cudowne ocalenie Europy, ogłosił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 16 sierpnia 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.