Miesiąc maryjny - modlitwy różańcowej - październik

Szczególnie w październiku

zapraszamy

do wspólnej

modlitwy różańcowej!

Codziennie o godz. 19:30

MATCE BOŻEJ ŁASKAWEJ powierzamy:

- chorych na koronawirusa, ustanie pandemii i nasze nawrócenie;

-  wszystkie osoby, które działają na rzecz zdrowia i życia człowieka.

W tym miesiącu wiele wydarzeń historycznych związanych jest z różańcem.

 
7 października 1571 roku zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Na południowy zachód od Lepanto zebrały się floty Imperium osmańskiego i Ligi Świętej (po dwieście okrętów każda) i stoczyły ze sobą jedną z bardziej krwawych bitew morskich w historii. Zwycięstwo flotylli chrześcijańskiej papież Pius V przypisał modlitwie różańcowej i ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.
 
Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny – „Ochrzczeni i posłani” - październik 2019 r.
W tym roku, wyjątkowo, misjom będzie poświęcony cały październik. Czas ten przez papieża Franciszka został nazwany Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym i będzie obchodzony pod hasłem: Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie.
„Świętowanie tego czasu pomoże nam przede wszystkim na nowo odkryć misyjne znaczenie naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, wiary otrzymanej jako dar w sakramencie chrztu” – napisał papież Franciszek w orędziu na Niedzielę Misyjną 2019, która przypada 20 października. Natomiast w liście ogłaszającym październik 2019 Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, wyjaśniał cel: „aby rozbudzić świadomość misji ad gentes i podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa”.
Maryjny charakter października podkreślił w 1885 roku papież Leon XIII, wzywając do codziennego - właśnie w tym miesiącu - odmawiania różańca. Dwa lata wcześniej wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami". Leon XIII zasłużył na miano "papieża różańcowego" ponieważ wydał aż 12 encyklik różańcowych.
Również w październiku (13 października 1917 r.) w Fatimie w Portugalii Matka Boża ukazała się dzieciom z różańcem w dłoni. Poprosiła o przygotowanie ludzkości do zwycięstwa nad szatanem właśnie za pomocą różańca.