Podczas każdej Mszy św. będzie miał miejsce obrzęd pokutny posypania głów popiołem.
Zapraszamy na Msze św., aby w wyrazisty sposób, przez posypanie głowy popiołem, rozpocząć okres Wielkiego Postu, okres nawrócenia, pokuty, szczególnych wyrzeczeń i poświęceń i przygotowania do najważniejszych Świąt Wielkanocy.
Środa Popielcowa wypada 46 dni kalendarzowych przed Triduum Paschalnym (40-dniowy okres postu + 6 niedziel, które nie są dniami postnymi). W Środę Popielcową (podobnie jak w Wielki Piątek), zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) katolików obowiązują dwie formy pokuty:
- (1) osoby powyżej 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
- (2) osoby pełnoletnie do momentu rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).
KPK 1252 również dodatkowo określa: "Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty". Nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).
Zachęcamy, aby Wielki Post był czasem pogłębienia naszego życia religijnego poprzez przystąpienie do sakramentu spowiedzi, modlitwę, udział w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach. Podejmujemy również osobiste umartwienia w intencji zadośćuczynienia za nasze grzechy. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Czwarte przykazanie kościelne nakazuje: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
W każdy piątek Wielkiego Postu zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 19.15.
W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy na Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 19.15.