Uroczystość MB Łaskawej, głównej Patronki stolicy - 10 maja, sobota

W drugą sobotę maja (zawsze druga sobota maja), w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywana jest patronalna uroczystość odpustowa kościoła - Uroczystość Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy.

Program uroczystości odpustowych ku czci NMP Łaskawej patronki Warszawy

Msze święte odprawiane są o:
8:30, 16:00, 17:30 i o 20:00
Za uczestnictwo we Mszy św. tego dnia w Sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (przyjęcie Komunii Św. na Mszy, spowiedź święta w bliskich dniach przed lub po uroczystości lub w tym dniu, modlitwa w intencjach papieskich, wyrzeczenie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego). 

Zapraszamy do wyrażenia Matce Bożej wdzięczności za jej opiekę nad naszą stolicą Warszawą i całą Ojczyzną.

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy Rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski (tutaj więcej na temat wydarzeń historycznych).

♦ W ramach codziennych nabożeństw majowych o godz. 19:30 modlimy się Nowenną do Matki Bożej Łaskawej, 9 dni przed odpustem od 2 do 10 maja 2024
♦ W środę, 8 maja po mszy św. o 20:00 o. Krzysztof Dorosz SJ wygłosi prelekcję pt. "Matko Łaskawa! Poszukaj z nami miejsca dla Boga!"
♦ W czwartek, 9 maja po mszy św. o 20:00 Tadeusz Kulik i Aneta Ciężarek powiedzą świadectwo z peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Łaskawej
♦ W piątek, 10 maja po mszy św. o 20:00 Edgar Sukiennik wygłosi prelekcję pt. "Kult MBŁ na tle życia religijnego w Warszawie w XVII i XVIII w."

♦ W sobotę 11 maja dodatkowo:
o godz. 8:00 – Przeniesienie relikwii bł. Rodziny Ulmów z Katedry Polowej Wojska Polskiego
o godz. 8:30 – Msza św. w Sanktuarium w intencji naszych Rodzin
o godz. 11:00 – Msza Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego
o godz. 13:00 – Przeniesienie Relikwii do kościoła oo. Paulinów na ulicy Długiej
♦ o godz. 18:45Procesja ulicami Starego Miasta z figurą Matki Bożej Łaskawej
♦ o godz. 20:00Uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. bp Michał Janocha

====

Data uroczystości Matki Bożej Łaskawej jest ruchoma. Gdy uroczystość została po raz pierwszy ustanowiona (XVII w.) to obchodzono ją nie w drugą sobotę maja, ale w sobotę przed drugą niedzielą maja (uroczystość wypada wtedy w inną sobotę, gdy 1 maja wypada w niedzielę). Obecnie jednak ze względów organizacyjnych i duszpasterskich uproszczono sposób wyliczania daty święta i każda druga sobota maja jest dniem, w którym organizowane są uroczystości w Sanktuarium. 

w 2022 r. msza św. o 20:00, której przewodniczył ks. bp Michał Janocha

W 2019 r. w procesji wziął udział i Mszy św. przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński
W 2018 r. w procesji wziął udział i Mszy św. przewodniczył J.E. abp Henryk Hoser.
W 2017 r. w procesji wziął udział i Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha.
W 2016 r. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Jarecki.