♦ Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, w cieniu której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, jest początkiem dwóch dróg pielgrzymkowych do Katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie jest grób św. Jakuba Apostoła. Sanktuaria maryjne są ważnymi miejscami na szlakach Jakubowych w całej Europie. Zachęcamy aby i nasze sanktuarium maryjne było nawiedzane przez pielgrzymujących na drodze el Camino. Szczególnie tych, którzy rozpoczynają swoją pielgrzymkę w Warszawie zachęcamy aby wejść do sanktuarium i poprosić by Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy była łaskawa dla pielgrzyma podczas całej drogi i wypraszała łaski w intencji których pątnik odbywa swoją pielgrzymkę.
♦ Kierunek południowy - Warszawska Droga św. Jakuba
Podąża szlakiem sanktuariów maryjnych, które w dawnych wiekach również wyznaczały drogę do Santiago de Composteli. Droga prowadzi na południe przez Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską, przez Ochotę, Ursus, dalej przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Miedniewice, Skierniewice i dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt – Via Regia – włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba.
♦ Kierunek północny - Mazowiecka Droga św. Jakuba
Biegnie szlakiem dawnych pielgrzymów mazowieckich. Już ok. 1380 r. do Santiago de Compostela przybyli chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca, rycerze w służbie książąt mazowieckich, przez swą służbę związani także z Zakroczymiem i Płockiem, posłowie do Zakonu Krzyżackiego. 140-kilometrowy szlak wiedzie przez Rynek Starego Miasta i Nowe Miasto, dalej wzdłuż Wisły na północny zachód w kierunku Torunia: Żoliborz, Las Bielański, most im. Marii Skłodowskiej-Curie do kościoła św. Jakuba na Tarchominie w Warszawie, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Jakubowy szlak opuszcza Mazowsze i dalej przez Włocławek, Siniarzewo wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba, i dalej, poprzez Drogę Lubuską lub Dolnośląską, łączy się ze szlakami w Niemczech, Czechach, Francji, Szwajcarii i Hiszpanii.
♦ Oba szlaki są oznakowane i istnieje przewodnik w wersji cyfrowej. Można również pobrać na telefon tzw. ślady GPS ułatwiające trzymanie się wyznaczonej drogi. Najwięcej informacji o szlakach można odnaleźć na stronie http://www.camino.net.pl/camino-polska